Plakát k filmu: V hlavní roli já

V hlavní roli Já A Film with Me in It

dokina.cz
6,4

Irsko, 2008, 89 min

Žánr:
thriller, komedie
Režie:
| celý štáb
Hrají:
Dylan Moran, Mark Doherty | všichni herci

Irská komedie V hlavní roli já je černá a drsná. Drsnější a černější než většina černých komedií, které jste mohli doposud vidět. Jejím hrdinou je člověk, který má oprávněný pocit, že se ocitl na dně. Bohužel netuší, že dno může mít i sklep.

Neúspěšný herec Mark (Mark Doherty) nosí permanentně uštvaný výraz, jemuž dominují psí oči. Není divu. Na konkurzech bývá většinou do počtu a navíc během nich zažívá mrazivá ponížení uštědřovaná nespokojenými režiséry (pikantní cameo rolička režiséra Neila Jordana). Opřít se navíc nemůže ani o přítelkyni (Amy Huberman), toužící po přívlastku „bývalá“, bratra (David O´Doherty), paraplegika upoutaného na vozík, ani o nejlepšího kámoše (Dylan Moran), který je sice budoucí slavný režisér a scenárista, ale zatím utápí svůj údajný talent v alkoholu a hazardních hrách. Jako pověstný Damoklův meč nad ním navíc visí hrozba vystěhování z pronajatého bytu, protože panu domácímu (Keith Allen) dochází trpělivost kvůli nesplácenému nájmu. Nějak takhle by mohlo vypadat peklo na Zemi.

Jenže pod tenhle kotel absolutního zoufalství lze ještě přiložit. Kombinace blikající žárovky v kuchyni, špatně zavěšeného lustru, uvolněných klik u dveří a popraskaného stropu odstartuje sérii katastrof, které ústí v sérii mrtvol, jež se zoufalému Markovi hromadí před očima. Ten ve snaze zachránit situaci roztáčí kolotoč bizarních a absurdních situacích, které všechno ještě zhoršují.

Komedie V hlavní roli já patří k filmům, u kterých se královsky bavíte, nicméně v hloubi duše se za to stydíte, protože v ní opravdu nic není k smíchu. Představitel jedné z hlavních rolí Dylan Moran patří k nejúspěšnějším britským komikům současnosti díky lehce anarchistickému britskému sitcomu Black Books, který volně vychází z poetiky Monty Pythonů. Ostatně i oni mají ve svém repertoáru slavný skeč, jehož hrdinou je muž, kolem něhož se sérií bizarních nehod kupí mrtví, aniž by on sám třeba jen hnul prstem.

Irská komedie V hlavní roli já je černá a drsná. Drsnější a černější než většina černých komedií, které jste mohli doposud vidět. Jejím hrdinou je člověk, který má oprávněný ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 429 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu V hlavní roli já

 • Recenze V hlavní roli já na MovieZone

  Recenze MovieZone 60

  V Markově bytě začínají umírat lidé. Vždycky náhodou, vždycky omylem. Jedno tělo by možná ještě dokázal vysvětlit, ale čtyři? Je čas zbavit se mrtvol a doufat, že z toho všeho vyjdou on i jeho kámoš Pierce se zdravou kůží. Poměrně drsná komedie sice nepřináší nic, co bychom už někdy před tím neviděli, ale je to poctivě drsná zábava, která dokáže na hodinu a půl bez problémů zabavit.

 • Recenze V hlavní roli já na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Irský film s hodně černým britským humorem: Dva nekňuby potká ta smůla, že všichni kolem nich začnou v jeden večer náhodou umírat při bizarních nehodách a oni se snaží nějak se zbavit mrtvol a vysvětlit to policii. Dost lidí se na tento film těší z pro mě dost bizarního důvodu: Protože jeho scenárista a jeden z hlavních představitelů hráli v seriálu "Black Books". Nepopírám, že on (i ten druhý hlavní hrdina) jsou dobří komici. Nepopírám, že jsem se při filmu nejednou zasmál. Ale... Scénář je neuvěřitelně řídký. Skoro celý film se odehrává v jednom malém bytě a hrají v něm pouze dva hlavní hrdinové a necelý půltucet dalších lidí, ze kterých se většinou velmi brzy stanou mrtví lidé. Téměř úplně chybí jakákoliv situační komika (tj. nečekejte něco jako Víkend u Bernieho ), humor je téměř stoprocentně konverzační. Jde de facto o tuto scénku Monty Python , nataženou na 90 minut a méně výpravnou . A aby mohli tvůrci to natažení provést, museli napsat scénář tak, že hlavní hrdinové nikdy neudělají to, co by udělat měli, ale naopak udělají to, co jim celou záležitost ještě víc zkomplikuje. Jinými slovy, jsou strašní kreténi, myslí jim to velmi pomalu a jejich způsoby chování se mění zcela náhodně, podle toho, čeho právě scenárista potřebuje dosáhnout, aby film byl dostatečně dlouhý. Čím kratší by tenhle film byl, tím lépe by se na něj koukalo. Ideální délka by byla někde kolem 20 až 30 minut.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.