Plakát k filmu: Užívej si, co to jde

Užívej si co to jde Whatever Works

dokina.cz
5,6

Premiéra 13. 5. 2010
USA, Francie, 2009, 92 min

Žánr:
komedie, romantický
Režie:
Woody Allen | celý štáb
Hrají:
Evan Rachel Wood, Patricia Clarkson, Michael McKean, Henry Cavill, Olek Krupa, Yolonda Ross, Marcia DeBonis, Jessica Hecht | všichni herci

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“.

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 503 hlasů
 • -

Recenze filmu Užívej si, co to jde

 • Recenze Užívej si, co to jde na MovieZone

  Recenze MovieZone 60

  Nejslavnější newyorský intelektuál se snaží točit jako kdysi, ale moc mu to nejde. Jeho novinka má sice zatraceně vtipného Larryho Davida, který by asi provedl krátký konverzační proces i s Alvym Singerem, chybí jí však zajímavý příběh a především srdce. Mění se proto v průměrnou komedii, jíž krášlí akorát roztomilá Evan Rachel Wood, a potvrzuje dávné obavy, že už nám [[Woody Allen]] nedokáže říct nic moc nového. A jak dlouho na nás může vytahovat to staré, zabalené do zánovního celofánu?

 • Recenze Užívej si, co to jde na fffilm

  Recenze fffilm 50

  Stárnoucí žid Boris (Larry David) v New Yorku. Těžký intelektuál ("skorodržitel Nobelovy ceny"), nerudný dědek, opovrhující úplně všemi. A jednoho dne se před jeho domem ve smetí objeví Melody (Evan Rachel Woodová), jednadvacetiletá bezdomovkyně. On se jí ujme a nechá ji u sebe žít. A pak se vezmou. A pak přijedou její rodiče, extrémně religiózní republikáni z Mississippi... Nejnovější Allenův film rozhodně není nějak agresivně nepříjemný nebo nepodařený, ale je pouze odstínem toho, čím mohl být. Jako kdyby Woody zlenivěl a nechtělo se mu nijak rozehrávat ty obrovské možnosti, které se mu nabízely. Představte si, že upjatá starší panička objeví v New Yorku svou ztracenou dceru. Objeví ji ve špinavém bytě s o 40 let starším mužem, který je jejím manželem a nevěří v Boha. Co všechno se z toho dá vytěžit! Nejméně hodina úžasného humoru. Ale tento film z toho vytěží jen to, že panička vykulí oči a omdlí. A tohle se ve filmu děje znovu a znovu. Jako kdyby Allena nudilo točit klasický humor (protože už ho točil v životě tolikrát), tak předvede jenom set-up, rychle odbyde pointu a pak hurá někam jinamn nejlépe jen prostřednictvím vyprávění hlavního hrdiny, který dokáže několika větami odbýt měsíce zajímavých událostí - například proč se vlastně Melody do toho páprdy zamiluje . Odpověď "protože je blbá" mě neuspokojuje. Allen údajně napsal scénář před více než 30 lety, v roce 1977. A musím říct, že jako "odlehčená komedie ze 70. let" by tento film v mých očích pravděpodobně fungoval lépe. V současné podobě a v současné době je ale výsledek místy zvláštní, protože takovýmto způsobem se lidé dnes nechovají ani nemluví, a to ani hrdinové hollywoodských komedií. Ze všeho nejvíc celý film připomíná komediální stand-up vystoupení. Jako kdyby Larry David (velmi zkušený stand-up komik a improvizátor) stál na pódiu a vyprávěl nám absurdní historku o tom, jak u něj začala bydlet mladá krásná bezdomovkyně, pak si ho vzala a pak přijeli její upjatí rodiče. Připadalo by nám to mírně zábavné, nelitovali bychom toho času, ale nevěřili bychom mu pochopitelně ani slovo. A nápad zfilmovat tuto historku a nechat někoho opravdu hrát všechny ty jednoduché postavy, které jsou vlastně jen chodícími pointami Larryho vtipných monologů, by nám asi nepřipadal jako příliš zajímavý...

 • Recenze Užívej si, co to jde na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Nový plod železné pravidelnosti, s níž Woody Allen točí rok co rok jeden film, se jmenuje Užívej si, co to jde. Do českých kin vstoupí ve čtvrtek a na půdě romantické komedie předvádí opět pouze a právě to, co se od režiséra čeká; jen on sám na plátně chybí.

Související články k filmu Užívej si, co to jde

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Užívej si, co to jde

  Užívej si, co to jde

  10. 5. 2010 08:00 Nejzábavnější film Woodyho Allena, režiséra Vicky Cristina Barcelona

 • Obrázek k souvisejícímu článku: V komedii Užívej si, co to jde se Woody Allen opět vrací do New Yorku

  V komedii Užívej si, co to jde se Woody Allen opět vrací do New Yorku

  8. 5. 2010 08:30 O odhození společenských konvencí a přijetí reality vypráví nová komedie Woodyho Allena Užívej si, co to jde. Do hlavní role příběhu o stárnoucím misantropovi, jehož zaběhlou životní rutinu naruší seznámení s mladou krasavicí obsadil Woody Allen herce Larryho Davida. Po snímcích natočených v Evropě se Allen vrací do domovského New Yorku. Film, který vstoupí do českých kin 13. května, však podle kritiků nepřináší nic nového a až příliš připomíná Allenova starší díla.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.