Plakát k filmu: Tahle země není pro starý

Tahle země není pro starý No Country for Old Men

dokina.cz
8,4

USA, 2007, 122 min

Žánr:
thriller, drama, kriminální
Režie:
Ethan Coen | celý štáb
Hrají:
Javier Bardem, Tommy Lee Jones, Josh Brolin, Woody Harrelson, Kelly Macdonald | všichni herci

Kdybyste v pustině našli hromadu mrtvol a auto s kufrem narvaným drogami a penězi (přesně dvěma milióny dolarů), co byste udělali? Vzali je nebo nechali ležet? Pádnou odpověď na tuhle pokušitelskou otázku dávají bratři Coenové ve svém nejnovějším thrilleru podle slavného románu Cormaca McCarthyho Tahle země není pro starý. "Je to pravděpodobně náš nejdrsnější a nejtemnější film," říká Joel Coen. Od spolutvůrce brutálního a oscarového thrilleru Fargo nebo podobně krvavé Zbytečné krutosti zní tahle slova poměrně zlověstně. Film začíná jako klasické kriminální drama a postupně na sebe navléká motivy, které jsou stejně letité jako Bible a zároveň krvavě aktuální jako titulky dnešních novin.

Schopnost odolávat pokušení, násilí coby nejčastější řešení problémů, sebeobětování ve jménu lásky a víra v naději, která opravdu umírá až jako poslední. Nudný život Llewelyna Mosse (Josh Brolin), obyvatele amerického zapadákova, změnil nález výše zmíněných mrtvol, drog a peněz, respektive rozhodnutí využít je k vlastnímu prospěchu. Otevřel tím bránu do pekel, kterou už zřejmě nedokáže znovu zavřít. Po jeho stopě se vydává stárnoucí šerif Bell (Tommy Lee Jones), který dokáže být velmi vytrvalý. Ještě vytrvalejší ale umí být tajemný zabiják Chigurh (Javier Bardem), který o bytí a nebytí svých obětí rozhoduje hodem mince.

Vyděšený Moss se snaží chránit sebe a svou ženu (Kelly Macdonald) před následky svého rozhodnutí, ale tím jen čím dál rychleji roztáčí kolotoč násilí v malém městečku, kde místo lišek začal dávat pusu na dobrou noc nelítostný vrah. Bratři Coenové si předlohu Cormaca McCarthyho přečetli na doporučení producenta Scotta Rudina a prakticky hned jim bylo jasné, že tahle látka je pro ně to pravé. "Další šanci natočit takhle akční film už třeba nedostaneme," tvrdí Joel Coen. "Je to klasický útěkový thriller - Chigurh honí Mosse a oba dohromady pak ještě šerif Bell. Jde o velmi atraktivní žánr, který ještě umocňuje to, že se příběh vyhýbá zaběhnutým klišé a někdy je dokonce vědomě porušuje," dodává Coen. Kombinace černočerného humoru, chytrého příběhu a mistrovských dialogů řadí thriller Tahle země není pro starý mezi nejlepší filmy obou bratrů, což potvrzují i čtyři nominace na Zlaté glóby.

Kdybyste v pustině našli hromadu mrtvol a auto s kufrem narvaným drogami a penězi (přesně dvěma milióny dolarů), co byste udělali? Vzali je nebo nechali ležet? Pádnou odpověď na ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 549 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 3.99 EUR 9.99 EUR Přehrát online

Recenze filmu Tahle země není pro starý

  • Recenze Tahle země není pro starý na fffilm

    Recenze fffilm 100

    80. léta minulého století, Texas. Nepříliš zámožný polokovboj (Josh Brolin) objeví v poušti několik postřílených lidí a kufr peněz, který si přivlastní. Záhy se po jeho stopě vydává nájemný vrah (Javier Bardem), v jehož stopách zůstává hromada ošklivě zabitých lidí. A starý šerif (Tommy Lee Jones) se snaží rozklíčovat, co že se to tady vlastně děje... Nejnovější film bratrů Coenových je do značné míry nefilmový, nebo aspoň "nehollywoodský". Jeho tempo je úmyslně extrémně pomalé, dlouhé minuty sledujeme například jen krajinu, kterou někdo jde, nebo něčí snahu správně strčit kufr s penězi do větracího systému. Nebo něčí pokus o operaci vlastní prostřelené nohy. To vše bez efektního střihu, bez kamerových exhibicí a bez hudby (v závěrečných titulcích je sice uveden Carter Burwell, ale opravdu jsem si nevšiml, že by v celém filmu zazněla jakákoliv hudba - kromě závěrečných titulků). Všechno v tomhle filmu je pomalé, včetně přestřelek a honiček. Proto Javier Bardem nemusí být žádný atlet a stačí, že jde s buldočí sveřepostí za svým cílem, pomalu ale jistě, jako Terminátor. není sice úplně neprůstřelný a trochu víc toho namluví, ale jinak by mu mohl Arnold ledacos závidět - například herecké schopnosti. Velmi záhy je jasné, že kdokoliv se s Bardemem setká, nepřežije (nosí s sebou zásobník se stlačeným plynem a pneumatickou pistoli, kterou se normálně na jatkách zabíjí dobytek). A když přežije, znamená to něco opravdu výjimečného a jde z toho ještě větší strach. Tahle země není pro starý je hodně brutální a krvavý film (byť byly mé limity vnímání brutálnosti nedávno otupeny Sweeney Toddem a Východními přísliby ). Vlastně, většina akčních scén v Téhle zemi připomíná proslulou rvačku v lázních ve Východních příslibech . A podobně jako Sweeney Todd obsahuje notnou dávku absurdity a humoru, jehož humornost některým divákům mezi vší tou brutalitou ani nedojde. K filmu mám svoje výhrady, související s jeho Coenovským tempem, což dále souvisí s tím, že jsem zatím z žádného Coenovic filmu nebyl bezmezně nadšený (nejvíce se mi líbil jejich Záskok , který je pro ně velmi netypický). Chápu, že rozvleklé tempo je dramatickým záměrem a napomáhá vytvářet atmosféru, ale podruhé bych se na Tuhle zemi opravdu dívat nemusel - maximálně na některé její vybrané scény s mistrovskou gradací a superchytrými dialogy. Ale ty vybrané scény jsou natolik boží a originální, že si film nezasluhuje méně než maximální hodnocení. P.S: Týpci v tomhle filmu jsou opravdoví drsňáci a mají opravdu cool hlášky. Nedílnou součástí jejich "coolnosti" ovšem je způsob, jak jsou texasky pronášeny. Až jednou vznikne k tomuhle filmu český dabing, bude to jistojistě strašná švanda...

  • Recenze Tahle země není pro starý na iDnes

    Recenze iDnes 80

    Bratři Ethan a Joel Coenovi tvrdí, že v knize Tahle země není pro starý našli ideální látku "pro akční film, klasický útěkový thriller".

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.