Plakát k filmu: Stud

Stud Shame

dokina.cz
7,3

Premiéra 16. 2. 2012
Anglie, 2011, 101 min

Žánr:
drama
Režie:
Steve McQueen | celý štáb
Hrají:
Michael Fassbender, Carey Mulligan | všichni herci

Celosvětově úspěšný snímek Hlad (2008) režiséra Steva McQueena prostřednictvím extrémního případu vězně IRA a jeho smrtící hladovky analyzoval vztah individuální a společenské svobody jednotlivce.

Ve filmu Stud je hlavní hrdina Brandon v naprosto opačné situaci než Bobby Sands, hrdina Hladu - je to úspěšný a finančně zajištěný mladý muž žijící v současném New Yorku s absolutními možnostmi. I přesto, že jeho sociální status je velmi vysoký, Brandonova vnitřní spokojenost a svoboda jsou deformovány do sexuální závislosti a společenské i osobní frustrace.

Stud je mrazivou analýzou vyprázdněnosti současné produktivní generace, ve které se neschopnost lásky, citu a komunikace s ostatními transformuje do patologické závislosti na cyklicky se opakujících sexuálních aktivitách.

Tento tematicky i vizuálně výjimečně naléhavý film je postaven na životním hereckém výkonu vycházející hvězdy Michaela Fassbendera (s režisérem McQueenem spolupracoval již na filmu Hlad), který je průběžně oceňován kritiky na celém světě (Volpiho pohár za nejlepší mužský herecký výkon na MFF v Benátkách, nominace na Zlatý Globus apod.).

Celosvětově úspěšný snímek Hlad (2008) režiséra Steva McQueena prostřednictvím extrémního případu vězně IRA a jeho smrtící hladovky analyzoval vztah individuální a společenské ... celý popis


Mediadesk
Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 15 hlasů

Recenze filmu Stud

  • Recenze Stud na fffilm

    Recenze fffilm 70

    Michael Fassbender hraje mladého úspěšného "executive něco", se slušným příjmem a sexuální závislostí. To znamená, že musí pořád souložit nebo masturbovat. A přitom není schopen začít si "normální vztah". A má sestru (Carey Mulliganová), která má taky problémy se vztahy. A s penězi. Ke Studu mám podobný vztah jako k McQueenovu staršímu filmu Hlad . Je to profesionálně natočený film, s vynikajícími hereckými výkony a se spoustou úžasných režisérských nápadů. Hudba / kamera / střih jsou téměř hypnotické. Spousta scén je natočena v dlouhém nepřerušeném záběru. Jasně cítíme, jaké strašné věci se musí odehrávat v hrdinově nitru. A přitom mi jaksi uniká, co přesně si mám z toho filmu odnést, nad čím mám přemýšlet a proč musí trvat dvě hodiny, abychom se dozvěděli, že "ano, skutečně, on i jeho sestra jsou z nějakého blíže nedefinovaného důvodu psychicky a emocionálně v hajzlu". Ke konci filmu je jedna scéna, která by se s trochou snahy dala vykládat tak, že hrdina je ve skutečnosti homosexuál a jeho sexuálně / partnerské problémy pramení z toho, že se za to stydí a zoufale se snaží o hetero život. Pokud by tomu tak bylo, film by jistou pointu měl, ale byl jsem ostatními s touto teorií poslán někam. :( Pro ženy a pro neheterosexuální muže pravděpodobně Stud velmi dobře funguje po erotické stránce. Fassbenderův kukuč je neodolatelný a je téměř uvěřitelné, že se podívá v metru na neznámou ženu a ta z toho má orgasmus. Také si užijeme spoustu full-frontalů jeho i jeho partnerek (ale neuvidíme erekce ani penetrace). Nevidím moc rozdíl mezi Studem a decentnějšími erotickými kinofilmy, jako byla první Emmanuelle , Poslední tango v Paříži nebo Annaudův Milenec . I v nich byly dlouhé pasáže bez sexu. I ty měly pravděpodobně nějaké trochu hlubší poselství než Teen Black Anal Orgy XXVII (nebo to aspoň tvůrci tvrdili). Ale všichni víme, proč jsme se na ně doopravdy koukali!

Související články k filmu Stud

  • Obrázek k souvisejícímu článku: 10 filmových plakátů, které cenzura zakázala

    10 filmových plakátů, které cenzura zakázala

    2. 1. 2015 18:00 Žebříčky jsou tu od toho, protože milujeme všelijaké poměřování a přehledy úplně všeho. Seřaďte ten nejnudnější seznam hezky pod sebe a opatřete jej titulkem Top 10 a úspěch bude zaručen. Pravdou však je, že některé žebříčky jsou opravdu zajímavé a baví nás je číst. Asi víte, že hollywoodská studia bojují s všelijakými omezeními. Připravili jsme pro vás docela zábavný žebříček nejzajímavějších filmových plakátů, které byly zakázány.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.