Plakát k filmu: Strom života

Strom života Tree of Life, The

dokina.cz
7,2

Premiéra 21. 7. 2011
USA, 2011, 139 min

Žánr:
drama, fantasy
Režie:
Terrence Malick | celý štáb
Hrají:
Brad Pitt, Joanna Going, Sean Penn, Will Wallace | všichni herci

Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život…

Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím.

Strom života získal na MFF v Cannes hlavní ocenění, Zlatou palmu, pro nejlepší film.

Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 348 hlasů

Recenze filmu Strom života

 • Recenze Strom života na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

 • Recenze Strom života na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Viděl jsem tři filmy Terrence Malicka: Nebeské dny , Tenkou červenou linii a Nový svět . Především druhý a třetí z nich považuji za filosofické meditace, vydávající se (neúspěšně) v propagačních materiálech (plakáty, trailery) za filmy s dějem a postavami, zřejmě aby na ně šli do kina i lidé, kteří chtějí v kině vidět válečné scény nebo polonahou mladou indiánku. Jsem docela rád, že v případě Stromu života se Malick nesnaží záměr nijak kamuflovat a už z traileru je jasné, o co půjde. Přesněji řečeno, o co nepůjde, a že byste na tento film neměli chodit jen proto, že máte rádi Pitta nebo Penna. Film má cosi jako premisu, spočívající v tom, že Brad Pitt s manželkou má několik synů a z jednoho z nich vyroste Sean Penn, který přemítá o smyslu života (téměř výhradně pomocí niterných monologů a citátů z Bible). Píšu "premisa", protože se to rozhodně nedá označit slovem děj. Skáčeme o roky, desetiletí a miliony let tam a zpět (ano, až k dinosaurům a ještě dál) a není ani úplně jasné kolik vlastně Pitt těch dětí celkem měl a kolik jich jak zemřelo. Vidíme pouze útržky života Pittovy rodiny (velmi nechronologické), promíchané s útržky dějin Země, celého vesmíru a věcí mimo měřitelný vesmír . Jednoznačně jsem identifikoval přítomnost témat "Existence Boha není v rozporu s evolucí" (což je asi pro Američany velmi kontroverzní tvrzení) a "Nestihl jsem otci před smrtí říci všechno co jsem chtěl", plus několika dalších, méně výrazných. Strom života je naprosto bez debaty "artfilmem", na který "normální diváci" (tzn. ti, kteří normálně jdou na film proto, že v něm je Brad Pitt) nechodí a pokud náhodou ano, smějí se mu a odcházejí před koncem (což se u Stromu života děje, mám to potvrzeno). Zajímavé je, že zatímco značná část art režisérů by totéž téma zpracovala jako rozhovor tří nahých bisexuálů v místnosti bez oken a dveří, Terrence Malick používá postupy, které jsou obvyklé u hollywoodských megablockbusterů - například velmi drahé triky, profesionální filmové svícení, složité efektní kamerové fígle, mohutnou symfonickou hudbu (klasiku i původní soundtrack Alexandra Desplata), téměř videoklipový střih... Prostě věci, které u Von Triera nebo Tarkovského nevídáme. Fanoušci Tarkovského nebo Von Triera možná budou tímto filmem opovrhovat, protože se "zpronevěřil" formální stránce, na kterou jsou oni zvyklí. Ale mně právě ta jeho hollywoodská slupka umožnila přežít těch více než 120 minut filosofování mnohem lépe, než jsem čekal.

Trailer k filmu

Související články k filmu Strom života

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Strom života

  Strom života

  19. 7. 2011 18:18 Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.