Plakát k filmu: Spirit

Spirit The Spirit

dokina.cz
4,4

USA, 2008, 103 min

Žánr:
thriller, komedie, akční, fantasy
Režie:
Frank Miller | celý štáb
Hrají:
Gabriel Macht, Samuel L. Jackson, Scarlett Johansson, Eva Mendes, Paz Vega | všichni herci

V roce 1939 stvořil William Eisner svou nejznámější komiksovou postavu maskovaného detektiva Dennyho Colta, který se vrací z říše mrtvých jako duch, aby ochránil Central City před zločinem. Světlo světa tehdy poznal SPIRIT.

Denny (Gabriel Macht) se stal jednou z obětí násilí v Central City. Ze světa však tak docela nezmizel. Jeho duše se vrátila ze záhrobí a touží po jediném - pomstít svou smrt a vyčistit město od zla.¨

Jeho úhlavní nepřítel, OCTOPUS (Samuel L. Jackson) má jinou misi - chce zničit Spiritovo milované město a vpřed ho žene touha po vlastní nesmrtelnosti.
SPIRIT pronásleduje tohoto bezcitného zabijáka jako stín po všech zákoutích Cental City – mezi sklady, ve vlhkých katakombách i potemnělých sklepeních a za každé situace zůstává obklopen houfem žen.

V jeho společnosti se objevuje nebezpečně inteligentní sousedka ELLEN DOLAN (Sarah Paulson), divoká dračice SILKEN FLOSS (Scarlett Johansson), vražedně krásná francouzská barová tanečnice PLASTER OF PARIS (Paz Vega), mystická siréna LORELEI (Jaime King) a smyslná mladá policistka MORGENSTERN (Stana Katic). Cestu k srdci tajemného Spirita si však mohla najít jen jedna - zlodějka drahokamů s podmanivně svůdnými křivkami SAND SAREF (Eva Mendes). To ona je láskou jeho života, která v sobě však skrývá zlo. Dokáže Spirit svou vyvolenou ochránit před tímto zlem nebo se jí dříve podaří zabít jeho? Millerův SPIRIT Vás zve na zlověstnou, emociálně výbušnou jízdu s hrdinou, který se narodil, aby byl zavražděn a znovu zrozen.

V roce 1939 stvořil William Eisner svou nejznámější komiksovou postavu maskovaného detektiva Dennyho Colta, který se vrací z říše mrtvých jako duch, aby ochránil Central City před ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 447 hlasů

Recenze filmu Spirit

  • Recenze Spirit na fffilm

    Recenze fffilm 20

    "Spirit" je comicsový hrdina, který vznikl ve 40. letech. Pravděpodobně ho neznáte, ale na tom nesejde, protože ho nezná ani většina Američanů a především - tato filmová adaptace, napsaná a zrežírovaná Frankem Millerem, nemá s předlohou téměř nic společného. Záměrem bylo pravděpodobně natočit něco mezi Sin City a Dickem Tracym - většina scén je velmi retro, což je jen občas narušováno "nadčasovými" drobnostmi jako vrtulníky nebo laptopy. Potud OK. Sice si každý bude říkat "To vypadá úplně jako Sin City ", ale proč ne... Problém je v tom, že vizuální podoba je to jediné , co v tomto filmu jakž-takž funguje. Frank Miller je slavný comicsový autor, který měl režisérské zkušenosti pouze coby spolurežisér Sin City . Nabízí se otázka, co přesně to "spolurežisérství" obnášelo. A nabízí se odpověď: Frank Miller měl pravděpodobně u Sin City na starosti především výtvarnou stránku filmu - kompozici a stylizaci záběrů tak, aby vypadaly jako oživlé stránky comicsu. Protože - opakuji znovu - to je to jediné, co ve Spiritu za něco stojí a občas si řeknete "tenhle pětivteřinový záběr je cool". Ale nikdy si neřeknete "Tahle minutová scéna je cool". Možná si budete myslet, že film, který je takto vizuálně zajímavý musí stát za vidění, byť by jeho scénář byl slabší, postavy načrtnuté ledabyle a tempo občas drhlo. Věřte mi, že se mýlíte. Sám bych těžko věřil, že je to možné, ale film je strašlivě nudný nejen při dialogových scénách (dva lidé se sejdou v dramaticky nasvícené místnosti a 5 minut si zcela nesmyslně povídají o ničem), ale i při scénách akčních! Vznik trikově náročných filmů je vždycky trochu magie. Natočíte spoustu záběrů, které vypadají neuvěřitelně trapně, a pak se s nimi musíte piplat tak dlouho, až přestanou vypadat trapně. Pak je sestříháte, aby scény měly nějakou dynamiku, přidáte k nim zvukové efekty a hudbu, a ty scény sesadíte tak, aby výsledek měl nějaký celkový smysl. V případě Spirita celý tento proces katastrofálně selhal ve všech svých fázích. Bylo mi například téměř líto, když jsem slyšel, jak se hudba Davida Newmana zoufale snaží dát scénám nějakou dynamiku, ale marně (a neví jak). A zásadní problémy jsou už ve scénáři. Ve filmu jsou nejméně tři krásné ženy, které se objeví, udělají pár sexy póz, pronesou pár nesmyslných hlášek, a zase zmizí. Samuel Jackson se chrabře snaží přehrávat jako na besídce zvláštní školy a jeho scény jsou tudíž relativně nejméně nudné. Když ho uvidíte v nacistické uniformě, s monoklem, pod říšskými orlicemi a obrazem Adolfa Hitlera, má to jistý půvab a skoro to učiní jeho nesmyslný monolog snesitelným. Skoro. Ale nikdo se ani slovem nezmíní o tom, proč byl převlečený za nacistu s monoklem. A proč byl v jiné scéně převlečený za samuraje atd. atd. atd... Jsem dost náchylný k tomu, že nějaký film "vezmu na milost" jen díky tomu, že má působivý vizuální styl. Občasná efektně nasvícená a nalíčená vyvinutá žena ale opravdu nestačí a pokud se takhle výrazně vizuální film nelíbil ani mně, musí být opravdu strašný.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.