Plakát k filmu: Soukromý vesmír

Soukromý vesmír Soukromý vesmír

dokina.cz
7,5

Premiéra 26. 1. 2012
2011, 83 min

Režie:
Helena Třeštíková | celý štáb
Hrají:
Helena Třeštíková | všichni herci

Dějiny jedné rodiny zaznamenala Helena Třeštíková ve svém zatím nejdelším časosběrném projektu. Film Soukromý vesmír natáčela 37 let a zachytila tak v ohromující šíři život členů jedné obyčejné české rodiny od 70. let až do současnosti. Helena Třeštíková začala sledovat s filmovým štábem svou kamarádku Janu v roce 1974. Jana tehdy čekala první dítě s manželem Petrem a právě život jejich syna Honzy je osou tohoto filmu. Před kamerou se tu narodí, vyrostou a dospějí dohromady tři děti a jejich rodiče prožijí velkou část svého života. Zatímco archivní záběry připomínají uměleckou kariéru Karla Gotta, významné okamžiky dobývání kosmu či zásadní politické proměny této země, deníky rodiny Kettnerových, které si po celou dobu pečlivě vedl otec rodiny Petr, nabízejí soukromou alternativu velkých dějin. Manželé Kettnerovi a jejich děti nevedou tak dramatický život jako hrdinové předchozích režisérčiných filmů Marcela, René a Katka. Jako statisíce dalších Čechů i Kettnerovi v éře nesvobody soustředili pozornost na svůj „soukromý vesmír“. Fascinující cesta jejich životem je i díky tomu velmi optimistickým a zároveň dojemným svědectvím o důležité roli rodiny, o jedinečnosti a pestrobarevnosti lidského života a neustálém hledání jeho smyslu.

Dějiny jedné rodiny zaznamenala Helena Třeštíková ve svém zatím nejdelším časosběrném projektu. Film Soukromý vesmír natáčela 37 let a zachytila tak v ohromující šíři život členů ... celý popis


Mediadesk
Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 84 hlasů
 • -
 • -
 • -

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 55.00 CZK Přehrát online
Přehrát online

Recenze filmu Soukromý vesmír

 • Recenze Soukromý vesmír na MovieZone

  Recenze MovieZone 70

 • Recenze Soukromý vesmír na fffilm

  Recenze fffilm 80

  "37 let života jedné rodiny ve filmu Heleny Třeštíkové". Je věcný slogan, který dává tušit, o čem a jaký tento film bude. A je takový. Helena Třeštíková začala před více než 40 lety natáčet svou kamarádku, která se chystala rodit. Natočila (jako studentský film) její porod, ale příští desetiletí se s kamerou k její rodině vracela. A nyní z toho všeho sestříhala celovečerní film. A co že se vlastně té rodině (Kettnerovým) příhodilo? Nic extra výjimečného. Odstěhovali se z Prahy do domku u Liberce, po synovi se jim narodily dvě dcery, za kterých vyrostla slušná děvčata s vlastními rodinami. Ovšem syn byl rebel / punker / anarchista / lennonista / traktormetalista, který se krátce po dosažení plnoletosti potloukal světem a pak se zklidnil a zakotvil ve Španělsku (odkud také uvidíme dost minut záběrů). I když je jeho osud nejzajímavější, rozhodně nejde o nějaké drama (nejdramatičtější bylo jeho měsíční uvěznění v Rumunsku za převážení marihuany). Zajímavé by bylo sledovat polopsychopatického syna jeho španělské partnerky (ta je výrazně starší než mladý Kettner), ale ten se mihne ve filmu jen na pár desítek sekund. Celý film vychází z deníků, které si vede otec rodiny a je doprovázen jeho předčítáním z těchto deníků a fotografiemi z nich. Jako niť, vinoucí se celými čtyřmi desetiletími pak slouží dobové televizní záznamy, soustřeďující se na dvě nadčasové konstanty: Dobývání vesmíru (syn chce od dětství být kosmonautem) a Karel Gott. Objektivně vzato se rodině Kettnerový za těch 37 let nepřihodilo nic, co by se nějak lišilo od osudů běžných lidí kolem nás. To, že z toho Třeštíková dokázala udělat film, který je zábavný i dojemný, je důkaz jejího talentu. Ne, s rodinou Kettnerových nemá nic společného, co si Karel Gott myslí o LSD. Ale Třeštíková to dokáže natočit tak, že tam tu souvislost skoro vidíme.

Trailer k filmu

Související články k filmu Soukromý vesmír

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Nejlepší dokumenty Českého lva jsou zdarma na internetu

  Nejlepší dokumenty Českého lva jsou zdarma na internetu

  26. 2. 2013 18:00 Všech pět dokumentárních filmů nominovaných na Českého lva mohou zájemci vidět zdarma ode dneška do 3. března na portálu DAFilms.cz. Budou uvedeny snímky Dva nula, Láska v hrobě, Soukromý vesmír, Váňa a Věra 68, řekl dnes ČTK mluvčí portálu Filip Kršiak. Podle něj této možnosti za čtyři ročníky ankety využilo celkem přes 100.000 diváků.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Nejlepším snímkem roku 2012 je podle kritiků film Ve stínu

  Nejlepším snímkem roku 2012 je podle kritiků film Ve stínu

  29. 1. 2013 10:27 Snímek režiséra a producenta Davida Ondříčka Ve stínu se stal nejlepším filmem roku 2012. Na vyhlašování Cen české filmové kritiky v pražském Divadle Archa zazněl jeho název v pěti kategoriích - nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší kamera, nejlepší původní hudba a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro Ivana Trojana.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Blíží se dvacátý Český lev jaký bude?

  Blíží se dvacátý Český lev jaký bude?

  25. 1. 2013 11:00 Částečně rekapitulační a vzpomínkový, s ohlédnutím za událostmi, které se v českém filmovém světě udály od roku 1993, bude 2. března ve Velkém sále pražské Lucerny hlavní večer Českých lvů. Předávat se budou podvacáté, moderátorem bude podruhé majitel čtyř těchto křišťálových sošek Jan Budař, který se v televizní upoutávce i na billboardu objeví v kostýmech dvou desítek filmových hrdinů.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.