Plakát k filmu: Slnko v sieti

Slnko v sieti Slnko v sieti

dokina.cz
7,8

Československo, 1962, 90 min

Žánr:
drama
Režie:
Štefan Uher | celý štáb
Hrají:
Oľga Šalagová, Eliška Nosáľová | všichni herci

Třem místům děje zhruba odpovídají tři myšlenkové okruhy: střetávání se Fajola a Bely s nejistotami první lásky, obraz života v přírodě (kde v starci, jehož sítě v dunajském ohbí čekají na kořist, cítí Fajolo ono neposkvrněné cosi, co tak trýznivě hledá) a pokrytectví a lež na senové brigádě (kde družstevníci kradou, vyhýbají se práci a místní rozhlas šíří politické fráze), Szomolányiho kamera v detailech vystihuje atmosféru, evokuje náladu, promyšleně pracuje s hloubkou ostrosti.

Průkopnické dílo slovenské kinematografie, kterým byl přehodnocen tehdejší směr vývoje a které naznačilo novou cestu (po desetiletích myšlenkové sterility, výrazového schematismu a povstalecko-budovatelského patosu), bývá považováno za první dílo české a slovenské nové vlny. Přináší nejen nový způsob vyprávění (skládání "rozbíjeného" příběhu s důrazem na obrazové vyjadřování), ale i nový pohled na realitu analytickým zaměřením na city a pocity člověka, historické a společenské souvislosti. Postupy pocitového filmu tlumočí Uher vztah mladých k světu neobvyklou poetickou formulací.

Tvůrci narušují vnější dramatismus, napětí je založené na vnitřních kontrastech zdánlivě nezaujatého záznamu (kontrast shonu a klidu, všedností i zvláštností, detailů i celků, kontrast ticha a zvuků). Hledají tak krásu a bolest skutečného citu a každodenního života. Poetickou vnímavost diváka vyvolává i důvěrná reflexe Fajolových vnitřních monologů. Uher uvolnil léta potlačovanou duševní energii slovenského filmu, vyvedl ho z provinční omezenosti a folklorismu.

Třem místům děje zhruba odpovídají tři myšlenkové okruhy: střetávání se Fajola a Bely s nejistotami první lásky, obraz života v přírodě (kde v starci, jehož sítě v dunajském ohbí ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 74 hlasů
  • -
  • -

Recenze filmu Slnko v sieti

  • Recenze Slnko v sieti na fffilm

    Recenze fffilm 80

    Festival v Karlových Varech je pro mě každoročně příležitostí, jak si dohnat "základní filmové vzdělání" formou, která příliš nebolí. Letos jsem se proto rozhodl zhlédnout slovenský černobílý film Slnko v sieti , který vznikl před 50 lety, kdy československá Nová vlna ještě byla úplně nová. Film se odehrává okolo zatmění Slunce v Bratislavě a na slovenské vesnici. Mladá Bela má matku, otce a bratra. Matka je slepá, bratr je divný, otec je pryč. Kromě toho má Bela kluka jménem Fajolo. Fajolo je divný a jede na brigádu na vesnici, tak si Bela něco zkusí s jiným frajerem, zatímco Fajolo si na vesnici na brigádě něco zkusí s kyprou Janou. Koupou se a zkouší opravit elevátor, aby se mohlo stohovat. A mezitím, v Bratislavě na pontonu... O faktický popis děje ale vůbec nejde. Slnko v sieti je totiž "magický film", ve kterém jde téměř výhradně o atmosféru. Celý film si připadáte jako v nějakém bizarním snu, kdy se postavy občas chovají a mluví normálně, a občas to celé ujede někam do tripu, což je ztvárněno pomocí velmi jednoduchých, nicméně velmi působivých prostředků, jako úžasná obrazová kompozice, abstraktní hudba, kombinace statických fotografií s filmem, zvuk nesynchronizovaný s obrazem a občasný vychytaný pohyb kamery. Dnes je skoro smutné vidět, co dokázali slováci před 50 lety s mizivými finančními prostředky, a co nedokáže 95 % dnešních česko - slovenských tvůrců, i když mají digitání triky a fond pro podporu kinematografie. Slnko v sieti na mě působilo jako jakýsi přechod mezi francouzskými / italskými artfilmy 50. let a raným Formanem. U mě má velké plus v tom, že na rozdíl od těch francouzských a italských artfilmů má slušně svižné tempo. Kdyby se scénář velmi mírně upravil a ze zatmění Slunce by se udělala blížící se planeta, která má vrazit do Země, tak by z toho bylo výborná před-apokalyptické sci-fi, podstatně působivější a osudovější, než von Trierova Melancholia . P.S: Díval jsem se na YouTube, jestli tam náhodou není trailer a místo něj jsem tam omylem našel kompletní film . Oops...

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.