Plakát k filmu: Single Man

Single Man, A Single Man, A

dokina.cz
7,3

Premiéra 15. 7. 2010
USA, 2009, 96 min, od 12 let

Žánr:
drama, psychologický
Režie:
Tom Ford | celý štáb
Hrají:
Colin Firth, Matthew Goode, Julianne Moore, Ginnifer Goodwin, Nicholas Hoult, Lee Pace, Keri Lynn Pratt, Ryan Simpkins, Nicole Steinwedell | všichni herci

Příběh se odehrává roku 1962 v Los Angeles a zachycuje den v životě vysokoškolského učitele George (Colin Firth), který se vyrovnává se smrti svého dlouholetéhopartnera Jima.

George je v průběhu dne pronásledován svým studentem (Nicholas Hoult) nebo setkává se se svou kamarádkou Charley (Julianne Moore). Po těchto událostech uvažuje, zda-li má ještě život vůbec nějaký smysl.

Příběh se odehrává roku 1962 v Los Angeles a zachycuje den v životě vysokoškolského učitele George (Colin Firth), který se vyrovnává se smrti svého dlouholetéhopartnera Jima. ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 309 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Single Man

 • Recenze Single Man na MovieZone

  Recenze MovieZone 60

  George je gay, kterého opustila láska jeho života a on hledá z nastálé situace řešení. Ve stručnosti to zahrnuje především zamyšlené hledění do prázdna a probírání se vzpomínkami. Single Man je umělecky hodnotný film, přičemž "umělecky" znamená především vizuálně krásný a hudebně přesný. Neznamená to bohužel scenáristicky zajímavý, což ho degraduje na poněkud přehnaně nablýskanou, ale uvnitř prázdnou skořápku bez obsahu. Pokud vás lákají módní retropřehlídky nebo potřebujete nabrat inspiraci pro novou bytovou dekoraci, pořád do toho ale jděte. "Designovější" film letos v kinech asi nenajdete.

 • Recenze Single Man na fffilm

  Recenze fffilm 80

  George Falconer (prošedlý Colin Firth) se chystá zabít kvůli lásce. Zabil se mu totiž v autě jeho douholetý milenec, se kterým šestnáct let žil tak šťastně, jak jen to v Americe 50. a 60. let šlo. Za osm měsíců. které od nehody uplynuly, se Georgeovi nepodařilo se vzpamatovat ani najít řádnou útěchu - ani u stárnoucí Charley (Julianne Mooreová), se kterou kdysi dávno cosi měl a která je jeho jediným přítelem. George neponechává nic náhodě. Připraví si revolver a náboje, připraví svůj nejlepší oblek, připraví dopisy pro pozůstalé, ale pak dojde k jistým setkáním... Film je režijním a scenáristickým debutem Toma Forda , slavného módního návrháře. Nevím, jestli někdy režíroval například nějaké reklamy na své kolekce, ale i kdyby tomu tak bylo, je dost neuvěřitelné, jak jistou ruku měl při svém celovečerním debutu. Film je především nádherně natočený. Nikdy jsem nebyl nějak výjimečným fanouškem designu 60. let, ale v Single Manovi každý záběr doslova křičí "Hele, 60. léta, a jak jsou cool!". Jsou cool, jsou sexy a chtěl bych mít takový obývák, dům, kvádro a auto. Všechny ty hromady dokonale stylových detailů jsou navíc snímány velmi citlivou kamerou, tu dobarvující, tu odbarvující (podle hrdinovy nálady). Za zmínku stojí (nečekaně v takovém druhu filmu) i zvukové efekty, občas absurdně přehnané nebo zcela nerealistické, které dále podtrhují duševní rozpoložení hlavního hrdiny. Celý film je totiž natočen výhradně z Georgeova pohledu. George je gay v depresi se zlomeným srdcem a je tudíž dokonale logické, že svět z jeho pohledu vypadá poněkud zkresleně, stylizovaně a také... poněkud gay. Rtěnky se lesknou, svaly obnažených mužů se ostře rýsují ve slunci, nejmenší smítko na šatech je pohroma. Kdyby se to všechno nepovedlo, bylo by velice jednoduché dělat si ze Single Mana homofobní legraci na sto a jeden způsob. Ale ono se to povedlo, a na debut se to povedlo naprosto nečekaně. Homosexualita nikdy nebyla tak sexy (aspoň od Bruna )! K tomu, aby se to povedlo, byly samozřejmě zapotřebí i patřičné herecké výkony, ale na rozdíl od jistých filmových akademiků si nemyslím, že je to až tak velká zásluha Colina Firtha. Ten má totiž většinu filmu působit prázdným a neproniknutelným dojmem. Celé spektrum jeho skutečných emocí poznáváme především díky tomu, jak se dívá na svět - a to se dozvídáme především díky Fordovi, nikoliv díky Firthovi. Je pravda, že námět filmu je vlastně značně triviální a dal by se zpracovat velice krátkou povídkou. Výtvarná forma ovšem tento film posunuje téměř na kvalitativně jinou úroveň. P.S: Asi jsem příliš malý angličtinář, protože mi nedochází, proč byl film "A Single Man" v české distribuci přejmenován na "Single Man".

Související články k filmu Single Man

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Single Man

  Single Man

  15. 7. 2010 09:00 Single Man je příběhem o lásce a osamění, zdánlivě bezejmenných okamžicích a záblescích smyslu života.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Film A Single Man příjde v létě do kin

  Film A Single Man příjde v létě do kin

  31. 5. 2010 19:50 V polovině července vstoupí do českých kin režisérská a scenáristická prvotina módního návrháře luxusního pánského oblečení Toma Forda s názvem A Single Man. Jeho návrhy si zamilovaly hollywoodské hvězdy. Nyní přichází jako režisér s filmem o maličkostech a obyčejných věcech, jeho distributorem bude společnost Aerofilms, která ho v předpremiéře uvede na karlovarském festivalu.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.