Plakát k filmu: Shrek: Zvonec a konec 3D

Shrek: Zvonec a konec Shrek Forever After

dokina.cz
6,2

Premiéra 15. 7. 2010
USA, 2010, 92 min

Žánr:
komedie, dobrodružný, akční, rodinný, fantasy, animovaný
Režie:
Mike Mitchell | celý štáb
Hrají:
Cameron Diaz, Eddie Murphy, Mike Myers, Antonio Banderas, Justin Timberlake, Julie Andrews, Maya Rudolph, Amy Poehler, Eric Idle, Cheri Oteri, Larry King, Ian McShane, Conrad Vernon | všichni herci

Co nás čeká ve čtvrtém díle Shreka? Mnohem drsnější Fiona, otylý Kocour v botách a mnohem zmatenější Oslík. A království Za sedmero horami vzhůru nohama. Na svědomí to má Shrek, který vypustil do světa jedno velmi nerozumné přání.

Shrek totiž na vlastní kůži poznal, jaké to je, když se žije šťastně až do smrti, a vůbec se mu to nelíbí. Je to strašná nuda. A navíc honička, protože pečovat o tři zelená Shrečata je nadzlobří úkol. Není divu, že vyčerpaný otec na prahu zhroucení začne vzpomínat na doby, kdy žil sám v bažině, lidé se ho báli a Fiona hnila ve věži pod dračím dohledem. A kacířsky si pohrává s myšlenkou, jak krásné by bylo, kdyby se zlaté časy aspoň na jeden den vrátily. Vyslyší ho nesympatický skřet jménem Rampelník, kterému není radno věřit, jenže Shrek mu s vidinou jednoho dne staromládenecké pohody skočí na vějičku a podepíše velmi nevýhodnou smlouvu.

Sotva v podpisu dotáhne husím brkem cancour za písmenem „k“, ocitne se doma v bažině. Jenže rodná hrouda zdaleka nevypadá tak útulně jako kdysi. Shrek se nechal napálit. Rampelník v jeho minulosti vymazal den, kdy se narodil, což odstartovalo přímo katastrofální sérii událostí, jež vyústily v dosazení Rampelníka na trůn v království Za sedmero horami. Šance na nápravu sice existuje, ale půjde o mnohem složitější úkol, než jsou záchrana Fiony, získání přízně jejího otce a umlčení Oslíka aspoň na pět minut. Samozřejmě, to všechno dohromady. Během šibeničního termínu musí zlobr v postapokalyptické verzi pohádkové říše najít Fionu a přimět ji, aby mu dala polibek z pravé lásky. To půjde jen těžko, protože z Fiony se mezitím stala drsná Amazonka, která v čele armády zlobrů plánuje svržení Rampelníka z trůnu a pro blázna, jenž tvrdí, že je jejím manželem a má s ní tři děti, nemá pochopení.

„Obvykle se říká, že točit pokračování animovaných filmů je velmi jednoduché, protože máte k dispozici osvědčené postavy a prostředí. Nám se kvůli příběhu stala z výhody obrovská nevýhoda,“ říká režisér Mike Mitchell a vysvětluje: „Chtěli jsme, aby všechno, co ukážeme, bylo úplně jiné než v předchozích dílech Shreka, ale přitom ho neustále připomínalo.“

K řadě inovací nutilo filmaře i to, že tento díl se natáčel kompletně ve 3-D. „Bylo to hodně záludné, neustále nás to nutilo vymýšlet efektní kousky, ze kterých bude divákům padat čelist, přitom jsme ale nechtěli ochuzovat příběh a typický humor. Pokud v nich vyvoláme úžas i smích zároveň, odvedli jsme dobrou práci,“ říká producentka Teresa Cheng.

Co nás čeká ve čtvrtém díle Shreka? Mnohem drsnější Fiona, otylý Kocour v botách a mnohem zmatenější Oslík. A království Za sedmero horami vzhůru nohama. Na svědomí to má Shrek, ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 828 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 101.65 CZK 254.50 CZK Přehrát online

Recenze filmu Shrek: Zvonec a konec 3D

 • Recenze Shrek: Zvonec a konec 3D na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Čtvrtý (a údajně opravdu, určitě, na sto procent poslední, aspoň pokud nevydělá spoustu prachů) Shrek se odehrává v alternativní historii: Titulní hrdina se ocitne (jako dospělý a pamatující si vše, co se stalo v předchozích dílech) ve světě, ve kterém se nikdy nenarodil! To znamená, že neosvobodil Fionu ze zakletí (a ona ho vůbec nezná), neseznámil se s Oslíkem ani s Kocourem v botách, nemá dům ani děti, atd. atd. atd... Pokud se Shrekovi nepodaří do příštího dne získat polibek z čisté lásky, přestane navždy existovat. Navíc celému království vládne zlý skrček Rampelník s armádou čarodějnic, který po Shrekovi jde. Hned v prvních sekundách filmu jsem se kysele zatvářil při nesmyslném "za každou cenu vtipném ale spíš nevtipném" popkulturním odkazu na slavné banjo a byl jsem připraven na nejhorší: T.j. na další náhodnou snůšku pubertálních vtípků a popkulturních odkazů. Ze začátku tomu tak skutečně bylo (shrečátka i dračátka jsou opravdu k nepřežití), ale přibližně po dvaceti minutách dojde k výše naznačenému zvratu a příběh se stává značně temnějším. Možná až moc temným (v obou smyslech slova), protože jeho většinu jsou všichni nešťastní a odehrává se v noci nebo v podzemí (což nedělá při 3D projekci dobrotu). Jakýchkoliv vtipů je v něm překvapivě málo, což není na závadu v mém případě, ale obávám se, že to bude na závadu v očích dětských diváků. Dětští diváci budou mít asi taky problém s celou tou alternativní realitou a pravidly, která řídí její existenci a její případné zrušení (a jsou vysvětlována celkem asi čtvrt hodiny): Všechno to je podstatně složitější než třeba alternativní historie ve Star Treku . Například mi nebylo jasné, proč v alternativní verzi království najednou existují zástupy zlobrů, když v "normální historii" byl Shrek jeden z hrstky. Skoro to na mě působilo dojmem, že šlo původně o nějaký zcela nesouvisející originální námět, který byl poněkud násilně a nepříliš elegantně dodatečně napasován na Shreka . Přes to všechno jsem byl víceméně příjemně překvapen - ale bylo to především proto, že jsem se po opravdu nevydařené trojce bál nejhoršího. Z technického hlediska víceméně není filmu co vytknout a je vidět, že stál majlant. Hlavní problém je v tom, že i když se tvůrci (poněkud zoufale) snažili přijít s něčím novým, všechno zábavné ve Shrekově vesmíru bylo už dávno vytěženo až na dřeň a ještě dál. P.S: Film je ve 3D (a pořádně širokoúhlý!) a dabovaný.

Související články k filmu Shrek: Zvonec a konec 3D

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Zelený obr Shrek se vrátí do kin v novém filmu

  Zelený obr Shrek se vrátí do kin v novém filmu

  31. 3. 2015 07:30 Shrek vydělal celosvětově svým tvůrcům více než 3 miliardy dolarů. A nyní se chystá poslední velké pokračování. Nezní to příliš důvěryhodně, protože studio Dreamworks zatím k této informaci mlčí, ale v internetovém podcastu to propálil Antonio Banderas, který v populární sérii namluvil kocoura v botách.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Díky úspěchu posledního Shreka se zdvojnásobil zisk studia DreamWorks

  Díky úspěchu posledního Shreka se zdvojnásobil zisk studia DreamWorks

  30. 10. 2010 12:00 Americký výrobce animovaných filmů DreamWorks Animation v letošním třetím čtvrtletí více než zdvojnásobil čistý zisk na 39,8 milionu dolarů (710 milionů Kč) díky úspěchu nového dílu série o dobrodružstvích zlobra Shreka. Oznámila to v noci na dnešek firma, která v loňském třetím čtvrtletí vydělala 19,6 milionu dolarů.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Animovaný Shrek a thriller Počátek vedou návštěvnost českých kin

  Animovaný Shrek a thriller Počátek vedou návštěvnost českých kin

  27. 7. 2010 19:00 Americký animovaný snímek Shrek: Zvonec a konec druhý týden vévodí návštěvnosti tuzemských kin. Přestože nesklízí příliš příznivé kritiky, podle informací Unie filmových distributorů ho již vidělo bezmála 230.000 diváků, kteří už nechali v pokladnách téměř 35 milionů korun.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.