Plakát k filmu: Shrek Třetí

Shrek Třetí Shrek the Third

dokina.cz
5,8

USA, 2007, 93 min

Žánr:
komedie, dobrodružný, rodinný, fantasy, animovaný
Režie:
Chris Miller | celý štáb
Hrají:
Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz, Antonio Banderas, John Cleese, Justin Timberlake | všichni herci

Za normálních okolností by krásní, mladí a zelení manželé Shrekovi po odstranění zákeřné Kmotřičky víly a jejího nemožného syna Krasoně ve druhém pokračování animované komedie Shrek žili nerušeně a hlavně šťastně až do smrti. Vzhledem k tomu, že se stali protagonisty nejúspěšnějšího animovaného filmu všech dob, nemají na pohodu nárok. Dobrodružství, která si pro ně kreativní scenáristé vymysleli tentokrát, jsou ještě vypečenější, než ta, která oba zlobříci prožili doposud. Posuďte sami: Král Harold má na kahánku, a je proto jasné, že musí vládu v království Za sedmero horami někomu předat. Ještě jasnější je, že nástupcem trůnu se má stát manžel jeho nejjasnější dcery Fiony. Shrek se ale vyhlídkám na kralování brání tak intenzívně, že se raději rozhodne přemluvit Fionina bratrance, teenagera Artuše, aby si královskou korunu nasadil on.

Nejdřív ho ale bude muset najít a udělat z něj chlapa. Zatímco Shrek, Oslík a Kocour v botách se vydávají na poměrně dobrodružnou expedici, osiřelá Fiona má úplně jiné starosti. Absence mužského elementu v království se rozhodne zneužít již jednou odpálkovaný Krasoň, který se rozhodne za pomoci záporných pohádkových postav zmocnit vlády v zemi násilím. Fiona je ale především Zlobryně a až na druhém místě princezna, a proto se Krasoňovi a jeho zlé armádě postaví. Navíc není sama, v první linii s ní kromě královny Lilien kráčí i svůdné komando princezen (Sněhurka, Popelka, Růženka a další), které jsou odhodlány všechny své přednosti využít boji. Ve Shrekovi Třetím bude prostě pořádně veselo, a to jsme tu ještě nezmínili draslíky, roztomilé potomky Oslíka a Dračice, a jedno překvapení, které Fiona přede všemi tají.

Shrek se vždycky opíral o revoluční a naprosto dokonalou animaci a hvězdné hlasové obsazení. Obojí mu zůstalo i ve třetím pokračování, navíc se může pochlubit mimořádně zajímavým hereckým přírůstkem v podání popové ikony současnosti Justina Timberlakea, kterého v české verzi nahradí podobně slavný Vojtěch Kotek. Režie se ujal Chris Miller, který psal ke dvěma předchozím dílům scénáře, a Raman Hui, supervizor animace jedničky i dvojky.

V českém znění:
David Novotný (Shrek), Tomáš Juřička (oslík), Kamila Špráchalová (Fiona), Aleš Procházka (kocour v botách), Růžena Merunková (královna Lilie, Petr Pelzer (Král Harold), Libor Hruška (princ Krasoň), Vojtěch Kotek (Artie)

Za normálních okolností by krásní, mladí a zelení manželé Shrekovi po odstranění zákeřné Kmotřičky víly a jejího nemožného syna Krasoně ve druhém pokračování animované komedie ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1084 hlasů
 • -

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 3.99 EUR 9.99 EUR Přehrát online

Recenze filmu Shrek Třetí

 • Recenze Shrek Třetí na fffilm

  Recenze fffilm 40

  Zelený zlobr je znovu tu, ale raději měl zůstat tam, kde byl, a kde mu bylo dobře... Král Harold umírá a pohádkové království nemá nástupce. Správně by se novým králem měl stát Shrek, ale ten se pochopitelně zdráhá a raději se vydává (s oslíkem a kocourem v botách) hledat jakéhosi tajuplného Artieho, který by měl být posledním žijícím dědicem trůnu. Mezitím princ Krasoň zorganizuje puč, uvězní Fionu a chce provést plán tak ďábelský, že jsem nepochopil jeho zamýšlenou pointu. Ve třetím Shrekovi jsou snad úplně všichni z předchozích dílů (tedy ti, kteří nebyli anihilováni) plus několik dalších hlavních postav. Výsledný efekt je ten, že někteří zajímaví a/nebo vtipní hrdinové jsou redukováni na téměř epizodní roličky (kocour v botách, Fiona, záchranychtivé princezny, dračice), zatímco nejvíce prostoru dostane senilní čaroděj Merlin a hezoun Artie (zřejmě budoucí král Artuš, ale není to nijak vysvětlováno), který připomíná mladší verzi prince Krasoně. První Shrek (film) se řídil klasickými pohádkovými zákonitostmi a občas si z nich udělal švandu, protože Shrek (zlobr) a Oslík se jimi neřídili. Ve třetím filmu tento koncept zmutoval v bezzubou rádobyparodii, ve které jsou pohádkové reálie náhodně a bez špetky logiky míchány se současnou popkulturou. Na královském pohřbu sbor zpívá “Live and Let Die”. Na akademii pro mladé prince a jiné hrdiny to vypadá jako na současné americké střední škole. Proč? To se nedozvíme. V zájmu pár instantních vtípků je zničena kontinuita a emocionální hloubka, kterou měl první (a částečně druhý) film. Dokonce ani tak zásadní věc jako těhotenství Fiony není využita k ničemu důležitějšímu, než k několika záběrům malých zlobříků. Když je na vašem filmu nejvtipnější “running gag”, spočívající v tom, že Šípková Růženka je narkoleptik a náhodně nekontrolovaně usíná, máte problém. Ještě větší problém máte, pokud základní zápletka filmu postrádá jakýkoliv smysl a logiku. Princ Krasoň řekne pár slov v hospodě - a začne vzpoura “zlých pohádkových postav” proti “hodným”. Krasoň polapí Shreka a chce ho donutit účinkovat v divadelním představení (???). Nakonec někdo jiný řekne pár jiných slov - “zlí” si to rozmyslí, přestanou být zlí a je konec. Neznám peripetie vzniku Shreka třetího, ale vsadil bych se, že se scénář hodně přepisoval a nakonec podstatná část filmu zůstala na podlaze střižny. Na vícerých místech filmu totiž chybí zásadní scény, které by vysvětlily, proč postavy dělají to, co dělají. Je pravda, že oproti prvním dvěma dílům je tentokrát animace o něco technicky lepší. Také je pravda, že se některé scény odehrávají v hezky vymodelovaných interiérech a exteriérech. Je ale smutné, jak celá shrekovská sága dopadla a jak se chytrý film přerodil v nenápaditou prefabrikovanou hlasitou zábavu pro dětičky. Shrek Třetí by klidně mohl být Strašpytlík druhý... Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema . Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

 • Recenze Shrek Třetí na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Dvaačtyřicet kin v Česku obsadí příští týden Shrek Třetí. Čekají se divácké rekordy. Jaké je pokračování pohádky pro dospělé?

Související články k filmu Shrek Třetí

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Zelený obr Shrek se vrátí do kin v novém filmu

  Zelený obr Shrek se vrátí do kin v novém filmu

  31. 3. 2015 07:30 Shrek vydělal celosvětově svým tvůrcům více než 3 miliardy dolarů. A nyní se chystá poslední velké pokračování. Nezní to příliš důvěryhodně, protože studio Dreamworks zatím k této informaci mlčí, ale v internetovém podcastu to propálil Antonio Banderas, který v populární sérii namluvil kocoura v botách.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.