Plakát k filmu: Sestra

Sestra L'enfant d'en haut

dokina.cz
6,4

Francie, Švýcarsko, 2012, 93 min, od 15 let

Žánr:
drama, kriminální
Režie:
Ursula Meier | celý štáb
Hrají:
Léa Seydoux, Martin Compston, Gillian Anderson, Johan Libéreau | všichni herci

Každý deň sa vyvezie 12-ročný Simon horskou lanovkou do lyžiarskeho strediska, kde celkom bezostyšne okráda sezónnych turistov. Berie takmer všetko, čo mu príde pod ruku, ale zaujíma sa hlavne o lyže, ktoré môže neskôr speňažiť. Ak si ho aj dakto všimne, vždy povie, že rodičia zahynuli pri autonehode a žije sám so sestrou. O pár rokov staršia a značne ľahkomyseľná Louise nemá potuchy, čím sa jej brat zaoberá. V ich zvláštnom vzťahu sa striedajú hádky a drobné nežnosti. Snímka, umiestnená do atraktívneho prostredia alpskej turistickej destinácie, predstavuje dramatický príbeh dieťaťa, ktoré verí, že našlo spôsob kompenzácie chabej súrodeneckej existencie. Portrét chlapca na začiatku puberty, oscilujúceho medzi podvodom a velikánskou túžbou po láske, je tiež akousi existenčnou sondou do rozporov a protikladov údajne prosperujúceho sveta.

Každý deň sa vyvezie 12-ročný Simon horskou lanovkou do lyžiarskeho strediska, kde celkom bezostyšne okráda sezónnych turistov. Berie takmer všetko, čo mu príde pod ruku, ale ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Sestra

 • Recenze Sestra na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Film Sestra vznikl podle literární předlohy Jáchyma Topola. Ta se údajně odehrává během tří let po roce 1989, zatímco film se odehrává během neurčené doby. Vlastně je chyba psát, že se tento film odehrává . Veškerý jeho jednoznačně pochopitelný děj se dá shrnout do pár slov: "Chudý chlapík žije sám ve městě, pak se zamiluje do ženy, s ní jede vlakem na venkov, zde žena zmizí, chlapík žije zase sám, najde si jinou ženu, ale původní žena byla lepší, konec". Přitom žádná ze zmíněných postav během filmu nic neřekne (nebo si na to aspoň nevzpomínám, nedával jsem na to pozor od začátku). Celý film slyšíme vyprávění Filipa Topola, ve kterém se vyskytují jména jakýchsi postav, ale není jasné, jestli jde o lidi, kteří se v danou chvíli objevují na plátně (v některých scénách evidentně ne). Jde o literární útvary na pomezí minipovídky a abstraktní poezie, které dohromady netvoří (a nemají tvořit!) nic, co by se dalo popsat slovem "příběh". Sestra je dokonalým příkladem toho, čemu se říká "pocitový film". Jde mu o to, aby v divákovi vyvolal nějaký pocit - konkrétně v tomto případě jde o pocit "Svět je nahovno, ale drogy nebo sebevražda by mohly být řešením". Tento pocit je vyvoláván za pomoci všech vizuálních i zvukových složek filmu a je zcela v pořádku, že film je točený nekvalitní videokamerou (se spoustou psychedelických - byť laciných - obrazových efektů), Filip Topol rozhodně není profesionální vypravěč a hudba Psích vojáků je známka punku. To všechno k sobě velmi dobře sedne a vytváří to velmi konzistentní feeling života, který bych nechtěl nikdy zakusit na vlastní kůži. Problém filmu spočívá v tom, že během pár desítek minut tvůrci vyčerpají všechny dramatické a audiovizuální prostředky, které jim jejich fantazie a minirozpočet nabízejí, a dále se už pouze opakují. Vidíme sice jiné scény s jinou hudbou a jiným slovním doprovodem, ale je dávno jasné, že nic z toho nemá být logicky analyzováno a pocit, který byl navozen v prvních minutách filmů, může u diváka buď trvat dál v nezměněné podobě, nebo ho začít nudit. V mém případě došlo ke druhé možnosti a od poloviny filmu jsem se začal v kratších a kratších intervalech dívat na hodinky. Film má kousek přes 60 minut. Kdyby měl 30 minut, byl bych z něj podstatně nadšenější. Kdyby měl 90 minut, nevydržel bych v kině do konce.

 • Recenze Sestra na iDnes

  Recenze iDnes 50

  Film na motivy románu Jáchyma Topola s hudbou Psích vojáků. Jediná věta postačí, aby experimentální celovečerní prvotině režiséra Víta Pancíře Sestra vymezila základní okruh publika z řad zasvěcených. Plus těch, jimž v kině stačí odlišnost.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.