Plakát k filmu: Sekáč

Sekáč Kosac

dokina.cz
7,4

Premiéra 28. 1. 2017
Chorvatsko, Slovinsko, 2014, 94 min

Jedné noci dvacet let po válce za chorvatskou nezávislost dojde Mirjaně, kadeřnici z Osijeku, uprostřed polí benzín. Na cestě pro pomoc potká Iva, který pracuje zásadně v noci. Sveze jí ve svém traktoru k benzínové pumpě. Tady se od prodavače Josipa dozví, že był Ivo za znásilnění ve vězení Mirjana přesto odmítne pumpařovu nabídku, že ji za chvíli může k autu dovézt. Nasedá zpět do Ivova traktoru a odjíždí s ním do noci. Josipovi řekne, že se za nedlouho vrátí. Když se tak nestane, Josip propadne panice a oznámí to policii. Po skončení směny na benzínce odchází na oslavu svého bratra. Pořád ale myslí na to, proč se žena nevrátila.

Režisér Zvonimir Jurić, který s Jelenou Paljan napsal i scénář filmu, natočil komorní drama, které v sobě ukrývá mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Pro Ivův osud byl určující zločin, který spáchal. Okolí jej nikdy nepřijalo zpět a jeho život se svým způsobem podobá kraji, ve kterém žije. Ten poznamenala válka v devadesátých letech. Generace lidí, která zde válku zažila, se snaží žít za normálních okolností normální život. Válku v nich ale zůstala a neustále ovlivňuje jejich chování. I o tom je film Sekáč.

Film získal v roce 2015 několik ocenění na chorvatském mezinárodním filmovém festivalu v Pule včetně ceny Octavian za nejlepší domácí film.

Jedné noci dvacet let po válce za chorvatskou nezávislost dojde Mirjaně, kadeřnici z Osijeku, uprostřed polí benzín. Na cestě pro pomoc potká Iva, který pracuje zásadně v noci. ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 32 hlasů
  • -
  • -

Recenze filmu Sekáč

  • Recenze Sekáč na Červený koberec

    Recenze Červený koberec 75

    Jurićův Sekáč je filmem, který nenadchne každého, není to prvoplánový doják, co by útočil přímočaře na city. Je natočený s jistou syrovostí a přirozeností, která mluví za sebe a diváka musí postupně vtáhnout. Pocit beznaděje umocňuje ticho, které drama provází, hudba se ozývá jen tehdy, když je součástí děje, což je prakticky jen v hospodě plné veselí a křivd zároveň. Nabízí novou perspektivu na téma, ke kterému se český divák, který si při slově Chorvatsko s větší pravděpodobností vybaví dovolenou u moře než nevlídný venkov s nedostatkem pracovních míst, těžko dostane.

Trailer k filmu

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.