Plakát k filmu: Sametová extáze

Sametová extáze Velvet Goldmine

dokina.cz
7,4

USA, Velká Británie, 1998, 124 min

Žánr:
drama, hudební
Režie:
Todd Haynes | celý štáb

V roce 1854 se narodil geniální spisovatel, kontroverzní svým soukromým životem, Oscar Wilde. Čas se ale posunuje, a tak kolem roku 1971 sledujeme dění kolem rockového boha Briana Sladea. Je obklopen a obdivován mládeží, jejímž hlavním programem je poslouchat hudbu a šokovat svět. Napodobují ve všem svůj rockový idol, touží po volnosti a sexuální svobodě, nic není tabu. Po dvaceti letech dostává novinář Arthur, který pracuje pro New York Daily, za úkol napsat velký článek o Brianu Sladeovi. Vyhledá řadu osob, které jsou ochotny mu poskytnout rozhovory. Arthur se snaží objasnit jaké měl zázemí, jak komplikovný byl jejo vztah k manželce Mandy, odhaluje i jeho posedlost rockovou hvězdou Curtem Wildem.

Filmové putování "Sametové extáze" je putováním časem od doby narození Oscara Wilda v Dublinu roku 1854, přes Londým let sedmdesátých, až do New Yorku roku 1984. Vzpomínky, fantazie, hudba. Jistě, můžeme si myslet, že jde o muzikál, ale ne nepodstatný je i příběh, se všemi fantaziemi, divokostí, roztodivnými týpky, ale v neposlední řadě je to i rekostrukce, je to fantasmagorie o někom, kdo mohl existovat, jsou to skutečné rozhovory s neskutečnými lidmi. Je to atak na city a obrazotvornost. V hlavní roli: Ewan McGregor (např. Extra život, Emma, Trainspotting). Režie Todd Haynes.
Film byl vybrán do soutěže Cannes Film Festival 1998, kde získal cenu za nejlepší umělecký přínos, u nás se hrál v rámci FEBIA a Projektu 100, 1999 a zasloužil si velkou pozornost mladého nekonformního publika.

V roce 1854 se narodil geniální spisovatel, kontroverzní svým soukromým životem, Oscar Wilde. Čas se ale posunuje, a tak kolem roku 1971 sledujeme dění kolem rockového boha Briana ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 613 hlasů
  • -

Související články k filmu Sametová extáze

  • Obrázek k souvisejícímu článku: Frances McDormandová

    Frances McDormandová

    15. 7. 2009 13:44 Za prahem padesátky patří Frances Louise McDormandová mezi nejuznávanější herečky dneška

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.