Plakát k filmu: Sama v Africe

Sama v Africe White Material

dokina.cz
6,8

Premiéra 26. 8. 2010
Francie, 2009, 102 min

Žánr:
drama, válečný
Režie:
Claire Denis | celý štáb
Hrají:
Isabelle Huppert, Christopher Lambert, Nicolas Duvauchelle, Isaach De Bankolé, William Nadylam | všichni herci

Dvě herecké legendy, Isabelle Huppertová (Pianistka) a Christophe Lambert (Highlander), excelují v napínavém thrilleru ze současné Afriky od režisérky Claire Denisové. Příběh se odehrává v nejmenované africké zemi, kde propuká občanská válka. Maria, hrdá a nezlomná běloška, odmítá opustit svou kávovou plantáž, a vyhnout se tak nebezpečí, které bezprostředně hrozí jí i celé rodině. Odejít znamená vzdát se, projevit slabost a zbabělost, a v neposlední řadě ztratit domov, kde její rodina žila po generace.

Dvě herecké legendy, Isabelle Huppertová (Pianistka) a Christophe Lambert (Highlander), excelují v napínavém thrilleru ze současné Afriky od režisérky Claire Denisové. Příběh se ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 159 hlasů
 • -

Recenze filmu Sama v Africe

 • Recenze Sama v Africe na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

 • Recenze Sama v Africe na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Isabelle Huppertová má kávovou plantáž v Africe a život její rodiny (manžel Christophe Lambert plus dospělý syn plus nevlastní černý kluk) se značně zkomplikuje, když se krajem žene revoluce / státní převrat. Film Claire Denisové je značně chaotický, ovšem zcela záměrně. Od první sekundy je natočen tak, abychom se neorientovali v tom, co se přesně děje, kdy se to děje (film není tak úplně chronologický) a kde se to děje (nevíme o jakou zemi a o jaký rok se jedná). Chaos je ještě umocněn tím, že (opět zcela záměrně) nikdo nemá žádný jasný cíl / motivaci a přinejmenším Huppertová a dospělý syn jsou od počátku filmu značně psychicky narušeni. Zdálo by se, že v situaci, kdy se kolem vašeho pozemku, na vašem pozemku a občasi ve vaší koupelně nečekaně objevují cizí lidé s mačetami a samopaly, měl by mít člověk aspoň jeden jasný cíl: Přežít. Případně sekundární cíl: "Get the fuck out". Ne tak hrdinové tohoto filmu. Huppertová tváří v tvář všudypřítomné smrti (a dezerci zaměstnanců) až psychopaticky trvá na tom, že se musí sklidit. A její syn se mezitím ostříhá, nacpe jednomu černému děvčeti své vlasy do úst a pak začne jezdit polonahý s puškou na motocyklu po krajině a radostně hulákat. Lambert se jediný chová víceméně rozumně (tzn. chce rodinu zachránit i proti její vůli), ale jeho role je spíš jen několikaminutové cameo. Je jasné, že veškerá ta zmatenost je tvůrčí záměr a že Denisová je velmi zkušená režisérka, která ví co dělá a umí budovat atmosféru. Bohužel pro mě, ty atmosférické scény se neopírají o žádný děj, který by stál za zmínku a nedokázal jsem tudíž její film ocenit víc, než jako "zajímavý experiment" a chybělo mi něco co by mě v kině motivovalo k tomu, abych udržel pozornost od jedné nedějové scény ke druhé, neřku-li ke třetí. Prostě: Not my cup of tea. Nebo coffee.

 • Recenze Sama v Africe na iDnes

  Recenze iDnes 50

  Oheň, kouř, krev; pak do měkkého světla vstupuje Isabelle Huppertová: něžně průzračná, navenek slabá, uvnitř silná. Jen její hrdinka neujela z Afriky před občanskou válkou, před níž prchají i místní.

Související články k filmu Sama v Africe

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Sama v Africe je snahou o záchranu

  Sama v Africe je snahou o záchranu "majetku" uprostřed občanské války

  26. 8. 2010 12:00 Dramatické osudy bílé farmářky snažící se uprostřed občanské války v nejmenované africké zemi zachránit rodinnou plantáž zachycuje film režisérky Claire Denisové Sama v Africe. Hlavní role připadla známé francouzské herečce Isabelle Huppertové, jejího exmanžela hraje Christopher Lambert proslavený jako "nesmrtelný horal" z filmové série Highlander.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Sama v Africe

  Sama v Africe

  24. 8. 2010 08:10 Cizí ve své zemi.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.