Plakát k filmu: Rozchod Nadera a Simin

Rozchod Nadera a Simin Jodaeiye Nader az Simin

dokina.cz
8,3

Premiéra 9. 2. 2012
Irán, 2011, 123 min

Žánr:
drama
Režie:
Asghar Farhadi | celý štáb
Hrají:
Leila Hatami | všichni herci

Nader a Simin stojí před osudovým rozhodnutím: zatímco žena chce opustit Írán spolu s jejich dcerou, manžel nechce a nemůže, stará se totiž o nemohoucího otce. Do partnerského sporu však vstoupí ještě tragičtější událost, jež se promítne do životů mnoha lidí. Snímku, který ukazuje každodenní život v současném íránském městě, se s mimořádnou přirozeností daří pohybovat v blízkosti hrdinů, nevyužívá toho ale k laciné melodramatičnosti. Postavy pozoruje s pochopením i nestranností a nebojí se ukazovat jejich problémy ze všech stran. Hrdinové zde nejsou hnáni zlými úmysly, spíše se dostávají do vleku okolností nebo je pohání touha po tom, co v jejich očích vypadá spravedlivě. Spory nejsou uměle vyostřovány, a přesto v sobě nesou velké napětí, možná i proto, že na konci proti sobě nebudou stát vítězové a poražení, ale lidé, kteří bez výjimky zůstanou poučeni i poznamenáni.

Nader a Simin stojí před osudovým rozhodnutím: zatímco žena chce opustit Írán spolu s jejich dcerou, manžel nechce a nemůže, stará se totiž o nemohoucího otce. Do partnerského ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 66 hlasů
  • -
  • -

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 60.00 CZK 90.00 CZK Přehrát online

Recenze filmu Rozchod Nadera a Simin

  • Recenze Rozchod Nadera a Simin na fffilm

    Recenze fffilm 80

    Nader a Simin žijí odloučeně a plánují rozvod. Protože se Nader nedokáže sám s jedenáctiletou dcerou starat o otce, který ma Alzheimera, musí najmout uklizečku a opatrovnici (v jednom). S tou se nějak nepohodne, vyhodí ji z bytu, a následně se ukáže, že díky tomu pravděpodobně potratila a dá Nadera k soudu. Všechno se to velmi zkomplikuje... Ohledně perel íránské kinematografie ještě mají naše kina hodně co dohánět , takže se zatím musíme spokojit s tímto kritikou oceňovaným dílem: Naštěstí je to asi tak nejlepší dílo, jaké jsem si mohl představit podle popisu "íránský film, kde se nestřílí". Základní dějová osnova vypadá jako nějaká poloabsurdní rekonstrukce z "Policie na stopě". Na počátku všeho je skutečnost, že Nader vystrčil svou uklizečku ze dveří na chodbu a tím jí možná způsobil potrat. Pak se do toho vloží velmi prchlivý manžel té uklizečky, další svědkové, včetně jedenáctileté dcery Nadera a Simin, která by hlavně chtěla, aby se k sobě rodiče vrátili... A poměrně mistrně se to všechno proplete a postupně vychází najevo, že na úplném začátku vlastně byla úplně malá, skoro nevinná lež, respektive opomenutí, a z toho pramení velmi zásadní věci, včetně velkých pokut, soudů a mnohaletých vězení. Aby to všechno mohlo takhle vybobtnat, jsou k tomu zapotřebí jisté věci, které v našich končinách neznáme: Například snaha dostat dceru kamkoliv pryč z této země, extrémní temperament, extrémní víra a extrémně absurdní soudní mašinérie (OK, tu u nás možná známe). Ale nemyslete si, že to je něco jako detektivka. Film je režírován jako některé z lepších českých intimních lidských dramat. Například Poupata . Ale je ještě méně vizuální, nemá tuším vůbec žádnou hudbu a vypadá velmi, velmi civilně. Herci jsou skvělí a občas máme dojem, že se díváme na skutečný dokumentární záznam hádky. Vlastně celý film je hlavně o tom, že se pořád někdo s někým hádá, ve všech myslitelných permutacích, a většinou je to zajímavé . A celý ten složitý spletenec má překvapivě smysluplný, správně emocionální konec. Vytkl bych jen to, že rozjezd je pomalejší (než nám dojde, že o rozchod Nadera a Simin vlastně až tak nepůjde) a že některé íránské reálie jsou tak neobvyklé, že trochu ztěžují pochopení dost upovídaného filmu. Je to ale poměrně fascinující intimní pohled do každodenních života lidí, v jejichž okolí doufám nikdy žít nebudu - a tím myslím jak tyto konkrétní lidi, tak jejich zemi a její zvyklosti. Na druhou stranu, pokud jsou tvůrci tohoto značně společensky kritického filmu stále živí a na svobodě, znamená to, že to s demokracií a svobodou v Íránu není zdaleka tak problematické, jak nám tvrdí většina západních médií.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.