Plakát k filmu: Román pro muže

Román pro muže Román pro muže

dokina.cz
5,6

Premiéra 23. 9. 2010
Česká Republika, 2010, 95 min, od 12 let

Žánr:
komedie, drama
Režie:
Tomáš Bařina | celý štáb
Hrají:
Miroslav Donutil, Miroslav Vladyka, Vanda Hybnerová, Táňa Pauhofová, Jan Budař, Pavel Řezníček | všichni herci

Román pro muže vypráví příběh tří sourozenců – Cyrila, Bruna a Anety. Pevné pouto, které se mezi nimi utvořilo po tragické smrti rodičů, kdy starost o výchovu mladšího bratra a sestry převzal výrazně starší Cyril, prochází zvláštní zkouškou. Sourozenci odjíždějí na tradiční výlet do hor v zádech se stínem neodvratně se blížící Brunovy smrti. Výlet, který má být jakousi cestou posledních splněných přání – včetně tajných erotických fantazií, se však mění v tragikomickou konfrontaci základních hodnot a životních postojů.

Podle scénáře a literárního bestselleru Román pro muže, nejprodávanějšího českého spisovatele Michala Viewegha, vzniká další z adaptací jeho románů. Filmy podle Vieweghových předloh patří již řadu let k divácky nejúspěšnějším titulům. První adaptaci jeho knihy Báječná léta pod psa natočil již před třinácti lety režisér Petr Nikolaev. Následovaly Výchova dívek v Čechách (r. Petr Koliha, 1997), Román pro ženyÚčastníci zájezdu (r. Jiří Vejdělek, 2006) a Nestyda (r. Jan Hřebejk, 2008). Film Báječná léta pod psa byl nejnavštěvovanějším českým filmem roku 1997. Román pro ženy vidělo přes 600 tisíc diváků a film získal Českého lva pro divácky nejúspěšnější snímek roku 2005. Film Účastníci zájezdu se stal s téměř 800 tisíci diváky nejnavštěvovanějším filmem roku 2006 v ČR. Podle knihy Povídky o manželství a o sexu natočil Jan Hřebejk komedii Nestyda, kterou v kinech vidělo na půl milionu diváků.

Román pro muže vypráví příběh tří sourozenců – Cyrila, Bruna a Anety. Pevné pouto, které se mezi nimi utvořilo po tragické smrti rodičů, kdy starost o výchovu mladšího bratra a ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 541 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Román pro muže

 • Recenze Román pro muže na MovieZone

  Recenze MovieZone 70

  Scenárista Michal Viewegh a režisér Tomáš Bařina se ve své tragikomedii o pokrytectví, upřímnosti, despotismu, upřímnosti a smrti zmítají ode zdi ke zdi. Zpoza chaosu podivných i výtečných hereckých výkonů se nakonec vynoří slušná podívaná, jen zřídka klesající pod hranici vkusu, a obecně vzato uspokojivě naplňující potenciál diváckého hitu.

 • Recenze Román pro muže na fffilm

  Recenze fffilm 40

  Filmová adapace Vieweghova bestselleru (dle jeho vlastního scénáře). Vladyka umírá. Jeho sourozenci (nechutný boháč Donutil, investigativní reportérka Hybnerová) s ním jedou do luxusního hotelu v Tatrách a s sebou berou fešnou call-girl (Pauhofová), která dostane dobře zaplaceno za to, aby Vladykovi zpříjemnila poslední dny života. Od režiséra Bobulí Tomáše Bařiny. Román pro muže (který nemá nic společného s Románem pro ženy) je sledem velmi volně souvisejících (případně zcela nesouvisejících) filmovch scének různé délky a různých žánrů. V některých z nich vystupují stejné postavy, ale často se v různých scénách chovají zcela rozdílně, bez jakéhokoliv náznaku, co způsobilo změnu jejich chování. Scénář (od Viewegha s Bařinovou pomocí) je opravdu hrozný. Přitom některé z oněch scének jsou docela zábavné nebo mírně dojemné! Například ke konci filmu najednou sledujeme asi patnáctiminutovou etudu na téma "dva idioti chtějí někoho zabít a zpackají to". Je zábavná. Ale hrají v ní postavy, které do té doby byly epizodními, nic o nich nevíme. Těch 15 minut by se mohlo vystřihnout a hrát jako samostatná televizní povídka. S dějem filmu nemají společného nic a nejsou v něm k ničemu potřeba. Ale jsou vtipné, protože jedním z těch idiotů je Budař. Podobně v některých scénách září Donutil. Většinou proto, že má šanci říct nějakou vulgární nevycválanou hlášku a ukázat všem, jak jsou mu u prdele. Je to občas vtipné a Donutil si tu roli užívá. Ale má to sofistikovanost výstupu (např. Donutilova) v televizní estrádě. Pauhofová je opravdu hezké a sympatické děvče, ale (vinou blbého scénáře) nemáme tušení, jestli hraje vychytralou profesionálku nebo naivku, která se zamiluje. Přesněji řečeno, každou minutu hraje něco jiného, zcela náhodně. A do toho Vladykův skoroForrestGump, který samozřejmě nakonec umře a mělo by nás to dojmout... Technické aspekty filmu nejsou špatné, kamera a střih jsou občas nápadité, hudba je otravná jen chvílemi. Ale ten scénář je opravdu hrůza všech hrůz. Ale to jsem v posledních letech psal o českých filmech mockrát... P.S: Několik lidí mi tvrdilo, že film vlastně není špatný, protože je o dost lepší než kniha. Nemohu sloužit, knihu jsem nečetl a číst nebudu.

 • Recenze Román pro muže na iDnes

  Recenze iDnes 70

  Sedmý z filmů podle děl Michaela Viewegha patří k těm lepším - protože osekal knižní moralitu konkrétní doby i místa a vydal se daleko za ni do krajin smutku.

Související články k filmu Román pro muže

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Návštěvnosti kin stálé vévodí Román pro muže

  Návštěvnosti kin stálé vévodí Román pro muže

  19. 10. 2010 13:00 Snímek Román pro muže režiséra Tomáše Bařínky se stal opět nejnavštěvovanějším filmem českých kin. Během jednoho měsíce ho shlédlo 335 tisíc diváků s celkovou tržbou 41 milionů korun.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Na prvních dvou příčkách návštěvnosti kin jsou české filmy

  Na prvních dvou příčkách návštěvnosti kin jsou české filmy

  13. 10. 2010 08:30 Dva české filmy obsadily čelo víkendové tabulky nejnavštěvovanějších snímků českých kin. Bařinovu tragikomedii Román pro muže zhlédlo dalších 37.888 diváků; celkem jich má na kontě už přes 284.000. Na druhém místě skončila novinka - Herzovo drama ze Sudet Habermannův mlýn. Podle informací Unie filmových distributorů ji vzápětí po premiéře v kinech vyhledalo 20.724 lidí.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Román pro muže vidělo už téměř půl miliónu diváků

  Román pro muže vidělo už téměř půl miliónu diváků

  6. 10. 2010 11:00 Tragikomedie režiséra Tomáše Bařiny a scenáristy Michala Viewegha Román pro muže skončila opět v čele tabulky nejnavštěvovanějších filmů českých kin. O víkendu ji podle informací Unie filmových distributorů zhlédlo dalších 53.390 lidí; celkem jich má na kontě už téměř půl miliónu.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.