Plakát k filmu: Renesance

Renesance Renaissance

dokina.cz
6,7

2006, 105 min

Žánr:
thriller, akční, drama, sci-fi, animovaný
Režie:
| celý štáb
Hrají:
Jonathan Pryce, Daniel Craig, Romola Garai, Ian Holm | všichni herci

Paříž, rok 2054. Právě kdosi unesl mladou ale nesmírně zkušenou výzkumnou pracovnici Ilonu Tasuiev (Romola Garai). Nikdo nepožaduje výkupné a první pokusy o její záchranu jsou bezvýsledné. Avalon, obří nadnárodní korporace, v níž pracovala, ji chce za každou cenu najít, proto si její výkonný předseda Dellenbach (Jonathan Pryce) vyžádá, aby byl do případu zapojen důstojník Bartholomew Karas (Daniel Craig) - specialista na vyhledávání rukojmích a nejkontroverznější člověk v policejních službách.

Karasovi se podaří najít spojitost mezi Ilonou a zdiskreditovaným vědcem Dr. Jonasem Mullerem (Ian Holm) a setká se s její neméně krásnou sestrou Bislane (Catherine McCormack). Postupně sestaví zajímavý profil pohřešované dívky a pomalu začíná zpětně mapovat její pohyb po nebezpečných městských džunglích, ve které se kdysi idylické pařížské čtvrti proměnily. Snadné to ale rozhodně mít nebude. Kdosi ho sleduje, dostává anonymní výhrůžky, svědci jsou jeden po druhém vražděni a o život jde i jemu samému.

Karas postupně ztrácí půdu pod nohama, netuší totiž, jestli je hledaná dívka obětí či padouchem, andělem nebo monstrem. Nalezení Ilony se stává otázkou života a smrti, a to nejen pro něj, ale pravděpodobně také pro celé lidstvo. Snímek Renesance je výsledkem několikaleté spolupráce pěti talentovaných filmařů, jejíž začátek se datuje na 10. září 1999. Tehdy producent Aton Soumache sjednal schůzku technického odborníka na 3D animaci a specialisty na technologii motion capture Marca Mianceho se scenáristy Alexandrem de la Patellièrem a Matthieuem Delaportem.

Přestože žádnému z nich nebylo přes třicet a každý pocházel z úplně jiného prostředí, navázalo na první setkání několik dalších a postupně se projevovala i sílící touha společně zrealizovat projekt, který ze začátku vypadal jen jako nesplnitelný sen. Film Renesance vznikl s rozpočtem 15 milionů Euro v koprodukci Francie, Velké Británie a Lucemburska. Z vizuálního hlediska je často přirovnáván ke snímku Sin City - město hříchu a je téměř celý černobílý

Paříž, rok 2054. Právě kdosi unesl mladou ale nesmírně zkušenou výzkumnou pracovnici Ilonu Tasuiev (Romola Garai). Nikdo nepožaduje výkupné a první pokusy o její záchranu jsou ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 257 hlasů

Recenze filmu Renesance

  • Recenze Renesance na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Paříž v 50. letech 21. století. Neo-neo-gotická metropole, ovládaná všemocným syndikátem, unesená vědkyně, superdrsný detektiv na její stopě, atd... Film "Renesance" bývá označován za "francouzské Sin City" především díky své vizuální podobě. Film je totiž kompletně černobílý a velmi kontrastní (málokdy uvidíme jiné odstíny než čistě černou nebo čistě bílou). Na rozdíl od Sin City (se kterým Rodriguezovi značně vypomohly počítače) je ale Renesance vytvořená kompletně počítačovou grafikou, byť jsou postavy rozpohybovány sejmutím 3D pohybů živých herců (podobně jako v Polárním expresu). I když film působí zpočátku vizuálně zajímavě, při celovečerní délce je jeho podoba spíše v neprospěch věci. Superkontrastní černobílé záběry jsou při celovečerní délce v lepším případě matoucí (nejenže nerozlišíte postavy, ale občas ani jejich pohlaví), v horším případě vás z nich bude bolet hlava a oči. Ani animace není dvakrát dokonalá a postavy většinou nepůsobí dojmem živých lidí. Typická orwellovská depresivní story tu už byla tolikrát, od 1984, přes Brazil, Equilibrium a V jako Vendeta, až po UltraViolet. Není vyloženě trapná, ale žádnou přehnanou originalitu nebo působivost od ní nečekejte. Renesance není blbost, ale také to rozhodně není revoluční počin, a to v žádném ohledu. Jediná věc, která mě ve filmu opravdu okouzlila, je architektonická podoba Paříže budoucnosti. Musím říct, že bych velice rád měl podrobné architektonické plány (nejlépe v interaktivní podobě) všech "updatovaných" pařížských staveb, které se ve filmu objeví. P.S: Film je francouzský, ale u nás půjde s anglickým dabingem a českými titulky.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.