Plakát k filmu: Protektor

Protektor Protektor

dokina.cz
6,1

Premiéra 24. 9. 2009
Česká Republika, Německo, 2009, 100 min

Žánr:
drama
Režie:
Marek Najbrt | celý štáb
Hrají:
Klára Melíšková, Sandra Nováková | všichni herci

Příběh osudového vztahu dvou lidí, kteří na pozadí válečného dramatu prožívají vlastní drama soukromé. Příběh o skutečných citech, o lásce, která v extrémních dobách může vést až na samou hranici sebedestrukce, a přesto má v sobě sílu a naději.

Riskantní hra o kariéru, cit, lidskou důstojnost a nakonec o život v temných časech Protektorátu.

Rozhlasový reportér Emil Vrbata a herečka Hana jsou manželé. Píše se rok 1938, atraktivní Hana slaví první úspěchy ve filmu, je obletována ctiteli. Emil žárlí. Německá okupace a začátek války obrátí jejich životy naruby. Hana je konfrontována se svým židovským původem, z výšin nadějně rozběhnuté kariéry padá na dno společenského žebříčku.

Emil využije šanci zachránit a zároveň ovládnout Hanin život. Odmítne rozvod, v zájmu Haniny ochrany setrvá v „rasově smíšeném manželství“ a stane se hlasem německé propagandy. Smlouva s ďáblem si ale vybírá daň. Emilova sebeúcta se hroutí, láska k Haně se mění v „protektorství“, manželství se propadá do lhostejnosti.

Osud na Emila přichystal past. Na útěku od milenky ve spěchu ukradne cizí kolo a šlápne do pedálů. Jenže z rozhlasu už drnčí poplašná zpráva: "V Praze byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha, jeden z pachatelů ujel z místa činu na bicyklu…". Náhodný kontakt se zdánlivě banálním předmětem odstartuje Emilovu zběsilou jízdu o život, o odpuštění v očích milované ženy...

Film vznikl za přispění Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Příběh osudového vztahu dvou lidí, kteří na pozadí válečného dramatu prožívají vlastní drama soukromé. Příběh o skutečných citech, o lásce, která v extrémních dobách může vést až ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 743 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 127.12 CZK 305.45 CZK Přehrát online

Recenze filmu Protektor

 • Recenze Protektor na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

  Formálně velmi vytříbené a herecky zajímavé protektorátní (a zároveň dosti současné) drama o položidovském manželském páru, jehož vztah je deformován pod tlakem okupačních časů. Moderně natočený, byť místy až příliš chladný film Marka Najbrta je úlevným nadechnutím ve vodách zatuchlého českého filmu a snese srovnání s leckterými zajímavými díly kinematografie světové.

 • Recenze Protektor na fffilm

  Recenze fffilm 90

  Konec 30. let minulého století v Praze. Emil Vrbata (Marek Daniel) se stává úspěšným rozhlasovým hlasatelem, zatímco jeho žena (Jana Plodková) přestává být filmovou hvězdou, neboť vyjde najevo její židovký původ. Emil se ale nehodlá manželky vzdát a chce být jejím "protektorem" i nadále, v dobrém i zlém. Po několik let. Až číše přeteče, zasáhne osud, cosi se zlomí atd. atd... Název a dějová osnova filmu naznačují jakousi souvislost filmu s atentátem na Říšského protektora, což je ale značně zavádějící. Ke konci filmu sice k této události dojde (aniž by se na ní některá z postav nějak podílela), ale je to jen jakýsi poloanonymní deus ex machina, který dá do pohybu jisté události, kterými film vyvrcholí. Vyloženě se nabízí srovnání filmů Protektor a Normal . Oba to jsou historické filmy, volně implementující skutečné události, ale jejich těžištěm jsou mezilidské vztahy, nikoliv historické reálie. A oba se snaží o originální (agresivně nedobovou) audiovizuální stylizaci, která je tak výrazná, že se vlastně stává vyprávěcím prvkem. Natočit něco podobného je velmi těžké a tvůrcům Protektora se to podařilo podstatně lépe, než Júliu Ševčíkovi. Co do technických aspektů jsou oba filmy srovnatelné (tj. velmi výrazně nad českým průměrem), ale Protektorovi se mnohem lépe podařilo vytvořit poloabstraktní atmosféru (za pomoci mnoha a mnoha obrazových i zvukových fíglů), která je fascinující do té míry, že ani příliš nevadí, že je děj poměrně řídký. Film samozřejmě obsahuje dějovou linii, související s dobou, ve které se odehrává. Dojde tudíž na problémy židů i na problémy s kolaboranty. Mnohem zásadnější mi ale připadal příběh vztahu dvou hlavních hrdinů, který by byl dostatečně hutný i kdyby se odehrával v normální době mezi normálně žijícím párem. To, že jeden nebo oba hrdinové mohou skončit v koncentračním táboře, mu samozřejmě na hutnosti ještě přidává. Nedá se ale svítit, hlavní devizou filmu je jeho výtvarná podoba. Nejde jen o bezchybnou a jistě velmi náročnou výpravu, kdy jsou kvůli pársekundovým záběrům velmi věrně rekonstruovány velké části ulic (nebo romatický přeslazený "film ve filmu" ve stylu Oldřicha Nového & company). Nejde jen o hudbu od "Midi Lidi" , která zní jako laciné Casio Marka Mothersbaugha , a přesto sedne k příběhu ze 40. let. Nejde jen o abstraktní animace, kombinující živé herce stylem, jaký používal Terry Gilliam při ploškové animaci. Jde o to, že to všechno sedne dohromady, nepůsobí to jako exhibicionismus, má to svou logiku a vytváří to nějaký celek, na který je zajímavé se dívat. A takových filmů vzniká v naší zemi opravdu málo. P.S: A prasáci navíc jistě ocení, že na rozdíl od Veni, vidi, vici Sandra Nováková (ve vedlejší roli) v tomto filmu předvede krátký full frontal!

 • Recenze Protektor na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Protektor dostal rekordních šestnáct milionů korun od státního fondu kinematografie. Chudě opravdu nevypadá. Ale jeho obsah za obalem zaostává.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.