Plakát k filmu: Případ nevěrné Kláry

Případ nevěrné Kláry Il caso dell'infedele Klara

dokina.cz
4,2

Česká Republika, Itálie, 2009, 92 min, od 12 let

Žánr:
drama
Režie:
| celý štáb
Hrají:
Anna Geislerová, Miroslav Šimůnek | všichni herci

Miloval Kláru. Miloval ji opravdově, hluboce a šíleně. A z jeho šílené lásky se zrodila žárlivost. Zbytečná, nekonečná a hlavně nebezpečná. Už popáté se objeví v kinech film podle jednoho z bestsellerů asi nejpopulárnějšího českého spisovatele současnosti, Michala Viewegha. Adaptace se dočkal tragikomický román Případ nevěrné Kláry z roku 2003, který vznikl v česko-italské koprodukci.
Mladý talentovaný italský hudebník Luca (Claudio Santamaria) žije v Praze se svou krásnou přítelkyní, studentkou Klárou (Laura Chiatti). Asi by jim nic nescházelo, kdyby Luca na Kláru chorobně nežárlil. Touha odhalit Klářinu nevěru s jejím lektorem (Miroslav Šimůnek) přivede Lucu až do detektivní kanceláře, kterou vede jeho naprostý protipól Denis (Ian Glen). Ten přebývá se svou ženou Rút (Pavlína Němcová) ve vzácně harmonickém a otevřeném vztahu, který zpestřují vzájemně tolerované románky obou manželů. Luca sice Denisův přístup k partnerským vztahům nechápe, přesto si ho najme, aby obstaral usvědčující důkazy Klářiny nevěry. Denis se vrhá do práce a brzy začne být nejen jemu jasné, že Kláru nepozoruje už jen z profesních důvodů. Na obzoru se rýsuje milostný trojúhelník, který má nebezpečně ostré hrany.

Románová předloha Michala Viewegha kromě statisíců čtenářů zaujala i Eldu Ferri, producentku oscarového filmu Roberta Benigniho Život je krásný. Výraznou italskou stopu zohledňuje i scénář – film se odehrává nejen v Praze, ale také v Benátkách, hlavní role hrají italští herci. Claudio Santamaria a Laura Chiatti patří k nejznámějším tvářím současného italského filmu, Claudio si navíc zahrál i v bondovce Casino Royale. Třetí klíčovou postavu pak ztvárnil Ian Glen, rodák ze skotského Edinburghu, který má zkušenosti s velkými studiovými projekcemi (Království nebeské Ridleyho Scotta nebo série Resident Evil). Z českých herců mají ve filmu nejvýraznější role Aňa Geislerová, Miroslav Šimůnek a modelka Pavlína Němcová, která nasbírala herecké zkušenosti v oscarové Edith Piaf.

Pro zkušeného režiséra a univerzitního pedagoga Roberta Faenzu je Případ nevěrné Kláry už patnáctým snímkem. Za svou kariéru posbíral řadu filmových cen, včetně Davida, nejprestižnější italské filmové ceny.

Miloval Kláru. Miloval ji opravdově, hluboce a šíleně. A z jeho šílené lásky se zrodila žárlivost. Zbytečná, nekonečná a hlavně nebezpečná. Už popáté se objeví v kinech film podle ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 639 hlasů
  • -
  • -

Recenze filmu Případ nevěrné Kláry

  • Recenze Případ nevěrné Kláry na fffilm

    Recenze fffilm 40

    Italsko - český film podle knihy Michaela Viewegha. Luca (Claudio Santamaria) je velice žárlivý na svou snoubenku Kláru (Laura Chiatti) a proto zaplatí soukromému detektivovi Denisovi (Iain Glen), aby ji sledoval a zjistil, zda není nevěrná (na což se [Denis] specializuje). A Klára nevěrná není. Denis přitom má volný vztah s ženskou, která spí s jiným chapem, a také (Denis) možná miluje jednu jinou ženskou. Když jsem to takhle sepsal, tak mě samotného překvapilo, jak málo se toho vlastně za těch 95 minut odehrálo. Trailer tentokrát celkem věrně vystihuje atmosféru filmu, takže si představte, že se na něco takového díváte 95 minut. 95 minut natočených ve stylu průměrné italské telenovely (italské, t.j. špatně dabované, o trochu výpravnější než česká a s občasným soft-core ňadrem), která ale obsahuje děje sotva na jeden třicetiminutový díl. "40%" vám může připadat jako "skoro průměr", ale méně jsem objektivně dát nemohl, protože většina technických aspektů filmu (kamera, hudba) je slušná (a to i ve světovém měřítku, nejen v nějakém "česko-italsko-nezávislém"). Ve filmu je také pár scén, které jsou směšné aniž by měly být, nebo jsou úplně WTF (malý chlapeček neznámého původu, jehož celá role spočívá v tom, že s sebou pořád nosí tahací harmoniku a pronese v průběhu filmu pět moudrých slov) - ale není jich dost na to, aby divákovi usnadnily snést tu strašnou nudu a pocit zoufalství, když vám po 30 minutách dojde, na co se budete muset dívat příštích 65 minut. A pak je tu ještě jazyková záhada: Podle jmen by hrdinové filmu měli patřit k různým národnostem, ale v našich kinech od začátku do konce mluví všichni se všemi česky. A ten dabing je velice divný - od překladu dialogů po herecké výkony všech. Postavy používají dikci a slovník jako z Pytlákovy schovanky . A do toho šroubovaného, přeslušného jazyka čas od času máznou nějaké hovorovější slovo, což působí opravdu hodně divně. P.S: Na projekci byla přítomna větší skupina starších žen, které jsem na jiných projekcích neviděl. Ty v průběhu filmu několikrát radostně hýkaly, na konci zatleskaly a jedna z nich měla jedinou námitku: "Já mám taky dvě děti jako ta v tom filmu a takhle kvalitní prsa teda po dvou dětech mít nemůžete, to si pište!" Píšu si.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.