Plakát k filmu: Princ a pruďas

Princ a Pruďas Your Highness

dokina.cz
5,2

Premiéra 16. 6. 2011
USA, 2011, 102 min

Žánr:
thriller, komedie, dobrodružný, fantasy
Režie:
David Gordon Green | celý štáb
Hrají:
James Franco, Zooey Deschanel, Natalie Portman, Justin Theroux, Charles Dance | všichni herci

Film Princ a pruďas je urážkou všech pohádek a fantasy příběhů. Zatraceně vtipnou a povedenou urážkou. Vypráví příběh dvou královských bratrů, z nichž jeden oplývá rytířskými ctnostmi, zatímco tomu druhému zcela chybějí. Přesto utvoří údernou dvojku, která je pro záchranu krásné panny (snad) ochotná podstoupit mnohá nebezpečenství, tedy pokud to nebude příliš bolet. V režii Davida Gordona Greena (narkoticky ulítlá krimikomedie Travička zelená) dovádějí James Franco, Danny McBride (jinak také spoluautor scénáře) a oscarová Natalie Portman.

Princ Honimír (McBride) se ze všeho nejlíp umí povalovat a závidět bratrovi, princi Slavomírovi (Franco) jeho proslulost a sličnou dívku Belladonnu (Zooey Deschanel), kterou si přivezl z poslední výpravy, aby ji pojal za manželku. Než se svatební zvony stačí pořádně rozeznít, objeví se na scéně čaroděj Lůzer (Justin Theroux), jenž se Belladonny zmocní a unese ji na svůj hrad. Aby žalem zlomený ženich nebyl na její záchranu sám, vnutí mu otec král jako doprovod mladšího bratra. Jenže Honimír ještě nikdy v životě na žádné hrdinské výpravě nebyl, a tak neví, jak se například jedná s kouzelníkem pod vlivem, vícehlavou saní nebo krásnou, leč permanentně naštvanou a nebezpečnou lučištnicí Isabel (Portman). Navzdory mnoha nebezpečenstvím a život ohrožujícím situacím princové krok za krokem postupují vstříc Belladonnině záchraně. A divák, místo toho aby jim zuřivě držel pěsti, se baví nad jejich i na středověk velmi nekorektním slovníkem a absurdními situacemi, do kterých se snad ještě žádní filmoví rytíři nikdy nedostali.

Podle producenta Scotta Stubera vzdává Princ a pruďas poctu legendárním fantasy filmům z osmdesátých let, jako byli Barbar Conan nebo Rudá Sonja, přičemž neustále odskakuje k poetice a humoru Monty Pythonů. „Navíc se mi líbilo, že uprostřed té řeky drsného, černého a podvratného humoru pluje silný a dojemný příběh prince, který chtěl všem okolo, především bratrovi a otci, dokázat, že není takové budižkničemu,“ vysvětluje Stuber.

Je prý zásluhou režiséra Greena, že ač mohl, nesklouzl film k laciné parodii. „Nebudovali jsme klasickou komediální strukturu, kdy děj posouvá smršť gagů. Vytvořili jsme akční dobrodružný a trochu romantický příběh plný fantastických postav a vtipy „lepili“ až na tuhle pevnou a svébytnou konstrukci,“ dodává Green.

Film Princ a pruďas je urážkou všech pohádek a fantasy příběhů. Zatraceně vtipnou a povedenou urážkou. Vypráví příběh dvou královských bratrů, z nichž jeden oplývá rytířskými ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 649 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 103.08 CZK 258.09 CZK Přehrát online

Recenze filmu Princ a pruďas

 • Recenze Princ a pruďas na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

  Zábavnou vulgaritou a šťavnatou brutalitou prošpikovaná vzpomínka na zlatou éru hrdinské fantasy. Danny McBride kleje a hulí, James Franco a Natalie Portman porcují nepřátele v gejzírech krve. Svižně odsýpající a po všech stránkách (včetně příběhu, triků a akčních scén) vyladěná parodie na všechno mezi Barbarem Conanem a Highlanderem.

 • Recenze Princ a pruďas na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Trailer tohoto filmu se tváří jako parodie na pohádky a fantasy filmy: Je to ale trochu zavádějící, protože Princ a pruďas je překvapivě do značné míry úplně normální, neparodická, docela slušná hardcore fantasy. Drsné akční scény se spoustou krve, triky, magie, souboje, mytické bytosti, nahá dámská prsa (NIKOLIV prsa Natalie Portmanové), superheroická hudba ( Steve Jablonsky ). To všechno docela dobře funguje a pokládal jsem si na základě toho opakovaně otázku, proč se častěji netočí pohádkové fantasy filmy pro odrostlejší publikum. Nicméně, tato hardcore fantasy je prokládána infantilním, mládeži nepřístupným humorem. Zdaleka ho není tolik, jak by se mohlo zdát z traileru a není vždycky k popukání. Rozhodně ve filmu jsou místa, při kterých se budete hlasitě smát, ale dost často spočívá humor jen v tom, že nějaký princ nebo čaroděj řekne uprostřed uhlazené fantasy mluvy "píča" nebo "nasrat". Nebo se princové radí se starým věštcem, mluvícím jako Yoda, což probíhá víceméně podle standardního fantasy scénáře, až na to, že mezi řádky vytušíte, že ten věštec jednoho z princů v dětství sexuálně zneužíval a na závěr scény chce za odměnu vyhonit... Výsledek je nadevší pochybnost originální a já mám rád originální filmové zážitky. Byl jsem ovšem z filmu poněkud rozpačitý, podobně jako svého času z Team America . I tady platí, že film svou zdrojovou látku chvílemi paroduje, takže byste jí měli zřejmě pohrdat, a chvílemi ji přesně (a zručně) kopíruje, takže si ji vlastně zamilujete. Ve výsledku to na mě působilo poněkud schizofrenně. Ale rozhodně vám doporučuji Prince a pruďase vidět, protože něco takového tady dlouho nebylo a vzhledem k tržbám zase dlouho nebude. A navíc... minotauří penis! P.S: Úplně nejvíc se těším, co budou dělat rodiče, kteří do sálu omylem zabrousí s malými dětmi. Tento film totiž opravdu není vhodný pro mládež přinejmenším do 15 let...

Související články k filmu Princ a pruďas

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Princ a pruďas

  Princ a pruďas

  15. 6. 2011 10:00 Film Princ a pruďas je urážkou všech pohádek a fantasy příběhů. Zatraceně vtipnou a povedenou urážkou. Vypráví příběh dvou královských bratrů, z nichž jeden oplývá rytířskými ctnostmi, zatímco tomu druhému zcela chybějí. Přesto utvoří údernou dvojku, která je pro záchranu krásné panny (snad) ochotná podstoupit mnohá nebezpečenství, tedy pokud to nebude příliš bolet. V režii Davida Gordona Greena (narkoticky ulítlá krimikomedie Travička zelená) dovádějí James Franco, Danny McBride (jinak také spoluautor scénáře) a oscarová Natalie Portman.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.