Plakát k filmu: Příběh o Zoufálkovi

Příběh o Zoufálkovi The Tale of Despereaux

dokina.cz
6,0

USA, Velká Británie, 2008, 93 min

Žánr:
komedie, dobrodružný, rodinný, animovaný
Režie:
| celý štáb
Hrají:
Matthew Broderick, Emma Watson, Dustin Hoffman, Sigourney Weaver | všichni herci

„Filmová verze Příběhu o Zoufálkovi je pastvou pro oči i pro duši.“ Když tahle mluví o adaptaci jedné z nejoblíbenějších dětských knížek současnosti sama autorka předlohy, hodně to znamená. Kate DiCamillo, která svým dobrodružným příběhem o malém myšákovi, toužícím konat velké skutky, způsobila celosvětový literární poprask, pevně věří, že stejný zájem vyvolá i filmové zpracování.
Příběh o Zoufálkovi je tak trochu jiný animáč. Vizuálně se od svých lehce umělohmotně působících kolegů liší stylizací, která připomíná obrazy slavných vlámských malířů. Jinudy se vydává k divákovi i příběh. Nespoléhá na popkulturní odkazy a samoúčelné vtípky, ale vší silou se upíná k samotnému vyprávění a jeho postavám. Ocitáme se v kouzelném království, které se chystá na každoroční polévkovou slavnost. Dlouhá řada velmi nešťastných náhod ale způsobí tragédii, která králi zlomí srdce, princezně Hrášce přivodí těžké osamění a jejich poddané připraví o polévku. Do odvolání. Když už se zdá, že krize nemůže být krizovatější, narodí se Zoufálek. Malý myšák s velkýma ušima, který se zcela vymyká myšímu společenství, protože – nebojí se koček a pastí, knížky nežere, ale čte, sní o tom, že se stane rytířem, a navíc mluví s lidmi, tedy s princeznou. Za všechny tyto hříchy proti myšímu soužití musí být po zásluze potrestán, a tak je uvržen do temnoty, aby z ní vyjel jako rytíř v blyštivé zbroji a v nouzi nejvyšší zachránil život princezny a osud celého království. Tedy pokud mu na to bude jeho odvaha stačit.

„Příběh o Zoufálkovi je výjimečný tím, že si ho užijí rodiče, které ho baví předčítat, i děti, jež ho zase rády poslouchají. Na téže přednosti jsme chtěli postavit i film,“ říká producent Gary Ross, jenž se nicméně rozhodl nedržet se slavné předlohy jako klíště. Ve finále tak tým vedený ostříleným režisérem Samem Fellem (Spláchnutej) z relativně komorní pohádky vytvořil výpravný dobrodružný příběh, ve kterém se divák s hlavním hrdinou projde fantastickými světy, do nichž by se vzhledem ke své velikosti asi jen tak nepodíval.

„Velikost“ animovaného filmu se dá měřit i zvučností jmen hlasů jednotlivých postav. V tomto směru se může Příběh o Zoufálkovi pochlubit třeba Dustinem Hoffmanem, Sigourney Weaver, Matthewem Broderickem nebo Emmou Watson, představitelkou Hermiony z potterovské ságy.

„Filmová verze Příběhu o Zoufálkovi je pastvou pro oči i pro duši.“ Když tahle mluví o adaptaci jedné z nejoblíbenějších dětských knížek současnosti sama autorka předlohy, hodně ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 963 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 3.99 EUR 9.99 EUR Přehrát online

Recenze filmu Příběh o Zoufálkovi

  • Recenze Příběh o Zoufálkovi na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Filmová adaptace velmi slavné (a pouhých pět let staré) dětské knížky o... O čem vlastně? No, podívejte se na trailer: Příběh o Zoufálkovi je film plný rozporů. Začněme třeba tím, že to rozhodně není příběh oné titulní myši (ta se ostatně poprvé objeví na plátně až po dvaceti minutách), ale nejméně půl tuctu jiných postav. Některé z nich jsou velice zajímavé, charismatické (a v původním znění výborně namluvené), zatímco jiné vypadají jako vykradené z jiných filmů (i když podle mě ne v takové míře jako píše Alena Prokopová ) a jsou ve filmu tak málo, že nemáme šanci je nějak pochopit a najít si k nim nějaký vztah. To je dost velká chyba, protože příběh je značně komplexní (na dětský film snad až příliš) a je - obávám se - typickým příkladem toho, jak by se neměla adaptovat knižní předloha pro film. I o grafické stránce platí, že občas uvidíme něco vrcholně originálního a působivého (sekvence oživlých stránek z knihy se mi líbily tolik, že bych rád viděl celý film animovaný tímto stylem á la "trochu trojrozměrná plošková animace") a o chvíli později špatnou kopii Ratatouille (hlodavci) nebo Shreka (pohádkový svět a jeho humanoidní obyvatelé)... V Zoufálkovi si snad každý divák najde pár velice působivých okamžiků. Bohužel, každý divák si je najde na jiných místech, zatímco některá jiná místa ho budou nebetyčně nudit, ne-li štvát. Proto ho doporučuji spíš těm z vás, kteří jsou znuděni tím, jak je dnes většina CGI filmů stejná a těší se na závan něčeho originálního, než těm, kteří se chtějí jít do kina pobavit s rodinou.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.