Plakát k filmu: Poslední let Petra Ginze

Poslední let Petra Ginze Last Flight of Petr Ginz, The

dokina.cz
7,2

2012, 67 min

Režie:
| celý štáb

V roce 2003 explodoval raketoplán Columbia a na jeho palubě shořela i kresba Petra Ginze,
pražského chlapce, který měl v 16 letech za sebou několik románů a deníků, desítky povídek
a článků, přes 170 kreseb, maleb a ilustrací a dva roky vydával časopis v terezínském ghettu.
A který v 16 letech zemřel v Osvětimi. Unikátní dokument vznikl v USA a kombinuje prvky klasického dokumentu a animovaného filmu, ve kterém ožívají kresby Petra Ginze i některé z jeho příběhů. Film mapuje příběh tohoto chlapce česko-židovského původu, který musel ve čtrnácti letech odejít do terezínského ghetta, a odtud v šestnácti do Osvětimi, kde zemřel v plynové komoře. Jeho příběh obletěl celý svět v roce 2003, když si první izraelský astronaut vzal na tragický let raketoplánu Columbia jeho kresbu. Tragická událost se odehrála 1. února, tedy v den narozenin Petra Ginze, a vedla k objevení Petrových deníků na půdě jednoho z pražských domů. Od jiných dokumentů s podobnou tematikou se Poslední let Petra Ginze odlišuje zapojením animovaného příběhu. Tvůrci pro něj použili Petrovy texty, jeho ilustrace proměnili v animace a film je díky tomu mnohem srozumitelnější a atraktivnější pro diváky. Sedmdesátiminutový dokument plný animací a muziky je vhodný i pro děti. Zrůdnost nacismu uvidí, aniž by byly trápeny drastickými záběry. Dokument obsahuje všechny důležité informace a data, ale to hlavní, co si z něj lidé odnesou, je silný příběh výjimečného chlapce. Film byl úspěšně uveden v USA i Izraeli, OSN si jej vybrala jako vlajkovou loď svého programu, jenž se věnuje připomínce holocaustu.

V roce 2003 explodoval raketoplán Columbia a na jeho palubě shořela i kresba Petra Ginze, pražského chlapce, který měl v 16 letech za sebou několik románů a deníků, desítky ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 23 hlasů
  • -
  • -
  • -

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.