Plakát k filmu: Pevnost

Pevnost Pevnost

dokina.cz
7,0

Česká Republika, 2012, 70 min

Žánr:
dokumentární
Režie:
| celý štáb

Zdá se to bizarní, ale dvacet let po rozpadu Sovětského svazu existuje stát, který se stále potýká s živým dědictvím komunismu. Stát, jehož existenci téměř nikdo neuznává. Stát o 500.000 obyvatelích různých národností, kteří mají tři až čtyři různé pasy, aby se z něj vůbec mohli dostat někam ven. Stát, kterému donedávna vládl prezident Smirnov v saku s ustřiženými rukávy. Do této podivuhodné, temné země se vydávají dva mladí čeští dokumentaristé, aby zde natočili poetický příběh o člověku, jeho vztahu ke svobodě a také o jeho touze uniknout modernímu světu do ideálního univerza, v němž se o něj stát skutečně postará. Film je jedním z nejzajímavějších dokumentů poslední doby. Má v sobě lehký humor i silné okamžiky. Vztahuje se sice k tisíce kilometrů vzdálené zemi na okraji Evropy, ale jeho téma je univerzální. I proto byl vybrán do soutěže prestižního dokumentárního festivalu v Kodani.

Zdá se to bizarní, ale dvacet let po rozpadu Sovětského svazu existuje stát, který se stále potýká s živým dědictvím komunismu. Stát, jehož existenci téměř nikdo neuznává. Stát o ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
  • -
  • -
  • -

Recenze filmu Pevnost

  • Recenze Pevnost na fffilm

    Recenze fffilm 70

    Podněstří je takový zvláštní, nepříliš velký stát mezi Moldavskem a Ukrajinou s půl milionem obyvatel, který oficiálně není téměř nikým uznáván, a ve kterém se občas konají volby a referenda, ke komu se připojit (celkem zbytečně, protože ani ty skoro nikdo neuznává). Dva mladí čeští filmaři se do země vydali v době, kdy se chystaly volby, které měly ukončit dvacetiletou vládu prezidenta Igor Smirnova, což je naprosto úžasný týpek - něco mezi Azamatem Bagatovem z Borata a stereotypním bondovským padouchem: Smirnov má ve svých televizních projevech opravdu boží hlášky, kdy zdůrazňuje výhody "kontrolované demokracie", nutnost "nechat se chránit Ruskem" a podobně. Tedy, nejsem si úplně jistý, jak to s tím Ruskem bylo, protože jinde jsem se zase dočetl, že Rusko bylo PROTI Smirnovovi, přestože Smirnov byl proti Moldavsku. A to je trochu problém filmu: Tvůrci se nijak moc nesnaží podrobněji vysvětlit, jak složitá politická situace v zemi vládne, a předkládá nám pouze dva typy lidí: Disidenty-amatéry, kteří pseudointelektuálně filosofují o tom, že "toto je hrůza, musí se to změnit, poslední zvonění, nejsme jako oni", a zastánce současného režimu, kteří jsou natočeni a sestříháni tak, aby působili co nejvíce mentálně retardovaně. Funguje to, ale je to poměrně laciné a nejde to ani trochu do hloubky. Není přitom pochyb, že situace v Podněstří je velmi složitá, a říká si o trochu hlubší analýzu. Například neustálé nářky na cenzuru a utlačování mi připadaly dost v rozporu s tím, že všichni mají internet. A skutečnost, že na jednoho obyvatele připadá přibližně jeden policista, se musí kladně odrážet na míře zločinnosti. Viz jeden z komentářů pod trailerem na YouTube: "Autor videa je debil, já žiju v Podněstří a nic z toho není pravda" Vzhledem ke krátké stopáži je škoda, že je velká část film věnována tomu, jak normálně žijí obyvatelé Podněstří - chodí na koupaliště, do lunaparku, na disco parníky... Nebýt podivné řeči, nepřipadalo by mi, že se tyto scény jakkoliv odlišují od toho, co se dělo v okrajových částech Prahy před 20 lety, nebo v pohraničním maloměstě před 10 lety. Ano, i tyto scény mají špetku jistého formanovského bezprostředního kouzla, ale místo nich mohlo být ve filmu mnohem víc materiálu o tom, jakými absurdnostmi je Podněstří unikátní - například nutností mít tři a více pasů, pokud chcete vycestovat ze země, neřku-li vrátit se zpět. Ale možná tvůrcům křivdím a víc toho možná natočit nemohli, protože ve filmu je několikrát naznačováno, jak moc zdejším policistům vadí, když se někdo ohání kamerou. Chtělo to být trochu více investigativní!

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.