Plakát k filmu: Pan Včelka

Pan Včelka Bee Movie

dokina.cz
6,0

2007, 91 min

Žánr:
komedie, rodinný, animovaný
Režie:
Steve Hickner | celý štáb
Hrají:
Renée Zellweger, John Goodman, Chris Rock, Matthew Broderick | všichni herci

Protože jsme všichni vyrůstali se Včelkou Májou, víme o tomhle sympatickém a pichlavém hmyzu svoje. Zdaleka ne ale všechno, o čemž nás přesvědčí Barry B. Benson, který, co se neposednosti týče, strčí Máju do kapsy i s Vilíkem. Nekorunovaný král animovaných pohádek, studio DreamWorks, se spojilo se slavným komikem Jerrym Seinfeldem, a společně vás zavedou do zábavného světa, ve kterém to hučí jako v úlu.

Včelí společenství jede už nějakých 27 miliónů let v zajetých kolejích. Včela se narodí, jde do školy, po jejím absolvování do továrny na výrobu medu a tam pilně jako včelička dře až do konce svých dnů. Čerstvému absolventovi včelí univerzity Barrymu (Petr Rychlý) ta představa vůbec nevoní, i když má skvělou perspektivu, že po otci převezme prestižní funkci vrchního míchače. Barry totiž vzhlíží k jiné profesi. Chtěl by se stát součástí týmu Pylových machrů, elitní včelí skupiny, která opylovává květy, sbírá nektar a hlavně má jako jediná výsostnou pravomoc vyletět ven z úlu. Tomuto cílevědomému trubci se to skutečně podaří.

První okamžiky "na svobodě" Barrymu doslova otevřou oči, protože lidský svět předčil jeho nejbujnější představy. Než se jím ale stačí pokochat, sejme ho nejprve tenisák, hned potom náklaďák a nakonec déšť. Zničený a dezorientovaný se ocitne v bytě newyorské květinářky Vanessy (Hana Ševčíková), která ho zachrání před posledním a zcela fatálním sejmutím botou svého kamaráda. Jako dobře vychovaný sameček se jí rozhodne poděkovat, čímž poruší základní pravidlo včelího společenství - Nemluvit s lidmi. (Včely to překvapivě umějí.) Tento "zločin" mu ale pomůže lépe poznat lidský svět a dovede ho k šokujícímu zjištění: Lidstvo už tisícovky let krade včelám med, aniž by za to platilo, nebo se aspoň stydělo. Barry se proto rozhodne postavit do čela včelí revoluce, která má tuto nespravedlnost změnit. Pomsta výjimečně nebude sladká.

Ke zrodu Pana Včelky došlo náhodou, během přátelské večeře Jerryho Seinfelda se zakladatelem Studia DreamWorks Stevenem Spielbergem, na níž Seinfeld plácnul, že by rád natočil film o včelách. "Vždycky mi přišlo úžasné, že obyčejní brouci dokážou vyrábět tak úžasnou věc, jakou je med," říká Seinfeld. "Nikdy mě ale nenapadlo, že si se Stevenem a Jeffreym Katzenbergem (spoluvlastník DreamWorks) tak rychle plácneme ve chvíli, kdy jim dám pouhý název bez příběhu." Když si uvědomil, že lidstvo parazituje na včelí práci, měl hotovou kostru, na kterou už prý snadno nabaloval jednotlivé situace a gagy, jimiž se Pan Včelka přímo hemží. Ostatně ho stvořil talentovaný komik. Zdá se, že Mája dostala skvělého bratříčka.

Protože jsme všichni vyrůstali se Včelkou Májou, víme o tomhle sympatickém a pichlavém hmyzu svoje. Zdaleka ne ale všechno, o čemž nás přesvědčí Barry B. Benson, který, co se ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 704 hlasů
 • -

Recenze filmu Pan Včelka

 • Recenze Pan Včelka na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Dovolte mi nejdříve ocitovat z presskitu Bontonfilmu: Ke zrodu Pana Včelky došlo náhodou, během přátelské večeře Jerryho Seinfelda se zakladatelem Studia DreamWorks Stevenem Spielbergem, na níž Seinfeld plácnul, že by rád natočil film o včelách. "Vždycky mi přišlo úžasné, že obyčejní brouci dokážou vyrábět tak úžasnou věc, jakou je med," říká Seinfeld. "Nikdy mě ale nenapadlo, že si se Stevenem a Jeffreym Katzenbergem (spoluvlastník DreamWorks) tak rychle plácneme ve chvíli, kdy jim dám pouhý název bez příběhu." Když si uvědomil, že lidstvo parazituje na včelí práci, měl hotovou kostru, na kterou už prý snadno nabaloval jednotlivé situace a gagy, jimiž se Pan Včelka přímo hemží. Ostatně ho stvořil talentovaný komik. Zdá se, že Mája dostala skvělého bratříčka." (Vysvětlivka: Jerry Seinfeld je superpopulární americký televizní komik .) Předchozí odstavec přesně vystihuje, jak Pan Včelka působí . Skutečně působí tak, že tvůrci vzali dosti originální námět (včely podají žaobu na lidi za to, že jim kradou med) a protože tento námět by vydal asi na patnáctiminutovou vtipnou scénku, je před něj, za něj a do něj nastrkáno 70 minut více či méně vtipných ptákovin, které s hlavní zápletkou nijak nesouvisí, případně jí přímo odporují. Většina těch ptákovin opravdu je vtipná, tedy aspoň v původním znění. Dabing jsem neslyšel, ale poněkud pochybuji o tom, že bude možné přeložit, jak je do soudní síně předvolán Sting (zneužívá včely svou přezdívkou!) nebo spousty střelhbitých narážek na skutečnost, že "bee" zní stejně jako písmeno "B" a sloveso "to be". Úvodním zobrazením života v úle film téměř exaktně kopíruje AntZ (také od DreamWorks) a dal by se ještě označit za promyšlenou satiru, ale asi po 30 minutách přestane mít smysl hledat v ději jakýkoliv smysl. Bizarní ovšem je, jak film občas přehodí výhybku a z blbnutí přejde do seriózních meditací o záchraně světové ekologie a vztahu včely se ženou. Nemálo mi to připomínalo podobně tripový Happy Feet . Nejlépe fungují izolované scénky, ve kterých Seinfeld zapomene na zápletku a jen tak blbne, jako třeba ta, kdy je Barry hostem včelí TV v pořadu včelího Larry Kinga a vysvětluje mu, že lidi mají taky svého Larryho Kinga, který je mu hrozně podobný, jenom nemá křidýlka a žihadlo. Kdyby film byl více takto přaštěný a méně zachraňoval svět opylováním, byl bych mnohem spokojenější.

 • Recenze Pan Včelka na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Animovanou novinku Pan Včelka provází reklamní slogan "od tvůrců Shreka". Znamená však pouze, že příběh v oranžové a černé barvě vznikl stejně jako slavný zelený zlobr ve firmě DreamWorks.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.