Plakát k filmu: Pan Nikdo

Pan Nikdo Mr. Nobody

dokina.cz
6,0

Premiéra 15. 7. 2010
2009, 155 min

Režie:
| celý štáb
Hrají:
Rhys Ifans, Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger, Juno Temple, Ben Mansfield, Thomas Byrne, Allan Corduner, Daniel Mays, Michael Riley, Jaco van Dormael | všichni herci

V roce 2092 je Mars prázdninovým rezortem a Nemo Nobody 117letý muž, který je posledním smrtelníkem v době, kdy díky vědeckým poznatkům už nikdo neumírá. Na smrtelné posteli Nemo vzpomíná na své tři životy, které možná prožil se třemi různými ženami.

Belgický režisér Jaco Van Dormael začal připravovat Pana Nikoho v roce 2001, až v roce 2007 začal svůj první anglicky mluvený film natáčet. Rozpočet dosáhl 37 milionů euro, čímž se Pan Nikdo stal nejdražším belgickým filmem.

Jaco Van Dormael (Toto hrdina, Osmý den) o filmu:
„Moji producenti nechtějí, abych to říkal, ale Pan Nikdo je vysokorozpočtový experimentální film o mnoha různých životech, které může prožít jeden člověk. Záleží jen na rozhodnutích, která v průběhu života učiníme. Každý má nekonečně mnoho možností a činí jak dobrá, tak špatná rozhodnutí. Nemo Nobody si představuje všechny možnosti, které měl. Film má stromečkovou strukturu, v každé situaci, kdy měl učinit závažnou volbu, domýšlíme obě varianty. Žil by odlišně, kdyby vyrůstal s matkou v Kanadě, anebo s otcem v Anglii. Obrazně řečeno, i my všichni stále znovu volíme, jestli sednout na vlak, anebo zůstat na nádraží.“

V roce 2092 je Mars prázdninovým rezortem a Nemo Nobody 117letý muž, který je posledním smrtelníkem v době, kdy díky vědeckým poznatkům už nikdo neumírá. Na smrtelné posteli Nemo ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 815 hlasů
 • -

Recenze filmu Pan Nikdo

 • Recenze Pan Nikdo na MovieZone

  Recenze MovieZone 50

  Nemo Nobody je devítiletý chlapec na důležité životní křižovatce. Nemo Nobody je poslední smrtelný muž, který vzpomíná na svůj život. Nemo Nobody je Pan Nikdo. Obrazově i zvukově opulentní slátanina opíjí blýskavým povrchem, ale svou nesmyslnost a přebujelost tváří v tvář mimózní pointě nezapře. Slovo "onanie" je provařené, ale k filmu Jaca van Dormaela skvěle sedí - i s těmi postorgasmickými rozpaky, že to nebylo zdaleka tak dobré jako skutečný sex v páru. :)

 • Recenze Pan Nikdo na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Rok 2092: V New Yorku umírá člověk, kterému je 117 let. Jmenuje se "Nemo Nikdo" (Jared Leto) a je jediným obyvatelem Země, který není nesmrtelný. Vypráví reportérovi své vzpomínky - ale reportér se v nich nedokáže vyznat, protože se zdá, že Nemo vypráví přinejmenším tři rozdílné verze svého života současně! A nejen, že jsou to tři různé verze více než stoletého života, ale navíc jsou vyprávěny na střídačku a nechronologicky. Pokud se hlavní hrdina jmenuje "Nemo Nikdo" a vypráví (mimo jiné) o tom, jak zemřel, je nabíledni, že asi nepůjde o nějakou "standardní" sci-fi o dlouhověkosti. Okamžitě (ale opravdu OKAMŽITĚ, po pár minutách filmu) každého musí napadnout, že se dívá buď na sen, halucinaci, blouznění nebo virtuální realitu. Některé scény jsou vtipné, některé jsou dojemné. Většina je jich zručně technicky natočena, ale s tím uměleckým rozostřováním to tvůrci opravdu přehánějí. Stejně tak to trochu přehánějí s donekonečna opakovanou hudbou, s donekonečna opakovanými filmařskými postupy a vlastně s donekonečna opakovaným vším! Film má přes dvě hodiny a přísahám, že jsem si po 90 minutách už nebyl jistý, jestli se některé scény začínají opakovat verbatim, nebo mi to jenom tak připadá. Jared Leto je zajímavý ve svých několika rozdílných hereckých polohách, ale ze všeho nejvíc mi připomínal emo verzi mladého Jima Carreyho. Až do úplného konce filmu nemůžete v jeho (samostatně docela působivých!) scénách najít jakýkoliv řád, tudíž existuje reálné nebezpečí, že to ty dvě hodiny nevydržíte vnímat a snažit se to analyzovat a váš mozek provede bezpečnostní shutdown. Případně, když začne další hrdinovo sofistikované zamyšlení, například "Proč se kouř z cigarety nikdy nevrací zpět do cigarety?", odpovíte si: "Protože jsi kretén!" Oceňuji profesionalitu tvůrců a oceňuji i jejich ambice. Jejich profesionalita (a nápaditost) ale nebyla dostačující k tomu, aby se tento film dal vydržet při plném diváckém vědomí a soustředění. Radši bych se znovu podíval na (v lecčems podobný) Inception ! SPOILER!! (Jak to vlastně je) V závěru filmu se odehraje (nekecám) tento dialog: Reportér: "Ale já to nechápu, jak jste mohl vést tři rozdílné životy? Jak jste mohl zemřít a přitom mi teď tohle vyprávět?" Nemo: "Protože já i vy i všechno co jsem vám říkal jsou jen představy vyděšeného devítiletého chlapce, který se právě rozhoduje, zda má po rozchodu svých rodičů zůstat s matkou nebo s otcem, hihihihi!"

Související články k filmu Pan Nikdo

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Pan Nikdo je filmem o mnoha různých životech, které může prožít jediný člověk

  Pan Nikdo je filmem o mnoha různých životech, které může prožít jediný člověk

  16. 7. 2010 16:10 Do českých kin vstupuje hravý sci-fi snímek belgického režiséra Jaco Van Dormaela Pan Nikdo. Film za 37 milionů eur (940 milionů korun) je nejdražším belgickým filmem, na jeho produkci se podílela i Kanada, Francie a Německo. Příběh začíná v roce 2092, kdy 117letý Nemo Nobody vzpomíná na minulost. Divákovi se nabízejí tři varianty toho, co mohl prožít, kdyby v životě zvolil různé cesty. První čeští diváci viděli film v české předpremiéře na festivalu v Karlových Varech.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Pan Nikdo

  Pan Nikdo

  13. 7. 2010 08:00 Obrazně řečeno, i my všichni stále znovu volíme, jestli sednout na vlak, anebo zůstat na nádraží.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.