Plakát k filmu: Orel Deváté legie

Orel deváté legie Eagle, The

dokina.cz
6,4

Premiéra 21. 4. 2011
USA, Anglie, 2010, 114 min

Žánr:
dobrodružný, drama
Režie:
Kevin Macdonald | celý štáb
Hrají:
Donald Sutherland, Mark Strong, Jamie Bell, Tahar Rahim | všichni herci

Dobrodružné drama z dob římského impéria se stoupající hvězdou stříbrného plátna Channingem Tatumem v hlavní roli.

V roce 140 n. l. se dva muži, římský voják Marcus (Tatum) a jeho otrok Esca (Jamie Bell), vydávají na nebezpečnou cestu na sever za hranice dosud známého světa. Dvacet let před osudnou výpravou se římská Devátá legie pod vedením Flavia Aquily vydala dobývat divoký Sever. Žádný z pěti tisíc vojáků slavné legie se z válečné výpravy nevrátil. Spolu s nimi se ztratil i zlatý Orel, jejich emblém a odznak síly. Nyní se začíná proslýchat, že Orel Deváté legie byl spatřen v divošské svatyni daleko na severu. Flaviův syn Marcus neváhá a v doprovodu svého otroka Escy vyráží do rozlehlých a neprobádaných končin kaledonských hor (dnešní Skotsko) s jasným cílem: postavit se divokým severským kmenům, obnovit čest zmizelého otce a získat nazpět posvátného Orla.

Film Orel Deváté legie byl natočen podle stejnojmenného, velmi úspěšného románu spisovatelky Rosemary Sutcliff, režie filmového zpracování byla svěřena Kevinu Macdonaldovi (Poslední skotský král).

Dobrodružné drama z dob římského impéria se stoupající hvězdou stříbrného plátna Channingem Tatumem v hlavní roli. V roce 140 n. l. se dva muži, římský voják Marcus (Tatum) a ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 379 hlasů

Recenze filmu Orel Deváté legie

  • Recenze Orel Deváté legie na MovieZone

    Recenze MovieZone 70

    Adaptace populární britské knížky pro děti a mládež nabízí poctivý historicko-dobrodružný příběh, který je i přes původní věkové zaměření a přístupnost PG-13 dostatečně pochmurný a drsný. Scénář je příliš zkratkovitý a nedokáže prohloubit postavy, ale to mu příliš neubírá na celkové soudržnosti. Navíc má Macdonald cit pro atmosféru, což ve spojení s nádherným vizuálem a výborným soundtrackem přidává filmu na působivosti.

  • Recenze Orel Deváté legie na fffilm

    Recenze fffilm 80

    V roce 120 n.l. se vydala do severní Anglie (tzn. do barbarského okraje tehdejšího "civilizovaného světa") římská devátá legie pod vedením Flavia Aquily. Všech jejich 5000 mužů zmizelo beze stopy, stejně tak její standarta (kovový orel). O 20 let později se do divoké Anglie vydává Flaviův syn Markus (sám úspěšný voják, kterého zranění postavilo mimo službu) s "domorodcem" Escou (Jamie Bell), svým otrokem, kterému předtím zachránil život. Chce zde najít ztracenou standartu, vrátit ji Římu a tím očistit památku svého otce. Přiznávám, že podle trailerů mi tento film připadal jako nízkorozpočtová kopie Gladiátora a nechybělo málo, abych jeho projekci ignoroval. Což by byla chyba. Režiséru Kevinu Macdonaldovi ( Poslední skotský král , Na odstřel ) se v tomto filmu povedlo několik husarských kousků, včetně toho, že donutil Channinga Tatuma, který vypadá spíš jako underwear model (a JE TO bývalý underwear model ), aby podal zajímavý herecký výkon. Od samého začátku je film natočen jako nějaký opravdu dobrý HBO televizní dokument, snažící se divákovi přiblížit, jak to skutečně fungovalo v římských předsunutých leženích. Neznám historické detaily, ale prostě to všechno i s omezeným rozpočtem VYPADÁ REÁLNĚ a je to zajímavé množstvím drobných detailů a dokumentárním stylem natáčení. Když je uveden do pohybu hlavní příběh (čemuž pomůže Donald Sutherland ve své první nedebilní roli za cca 5 posledních let), má velmi zajímavou dynamiku, protože otrok Esca svého majitele Marka nenávidí, ale přitom mu vděčí za svůj život, takže mu čest nedovolí ho nijak podrazit. Po překročení Hadriánovy zdi a vstupu do divokých keltských (nebo jakých) končin se karta obrací, Esca se zde vyzná a Marcus musí v lepším případě být zticha, v horším případě hrát Escova otroka, zatímco divák neví do jaké míry se Esca drží role a do jaké míry ho baví Marka (jehož otec pravděpodobně zabil Escova otce) terorizovat. Řekl bych, že je dost patrné, že námětem tohoto filmu (ve kterém se nevyskytují žádné ženy v důležitých rolích) byla kniha napsaná ženou. I rozuzlení (nalezení standarty útěk před pronásledujícími divochy) je dobře vymyšlené, natočené a zahrané. A - nestydím se to napsat - dokonce překvapivě dojemné. Vlastně, skoro tentýž příběh by se mohl odehrávat dnes někde v Afghánistánu, ale tam by takto přehnané motivy cti, odplaty a důvěry nefungovaly. Film má výbornou atmosféru (mlha nad blaty, dvacet let taré bojiště poseté kostrami a porostlé uklidňujícím mechem, pseudokeltská hudba) a znovu a znovu jsem si opakoval, o kolik je působivější, než několikanásobně dražší Král Artuš (který se, byť se odehrává mimo reálný čas a reálnou historii, snažil budovat podobnou atmosféru na týchž geografických místech).

Související články k filmu Orel Deváté legie

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.