Plakát k filmu: Opravdová kuráž

Opravdová kuráž True Grit

dokina.cz
8,0

Premiéra 17. 2. 2011
USA, 2010, 109 min

Žánr:
dobrodružný, drama, western
Režie:
Ethan Coen | celý štáb
Hrají:
Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin, Barry Pepper, Hailee Steinfeld, Leon Russom | všichni herci

Jak velkou kuráž musí mít čtrnáctiletá holka, aby pomstila tátovu smrt? Odpověď nabízejí nejúspěšnější hollywoodští bratři Joel a Ethan Coenovi v temném westernu Opravdová kuráž. Herecký objev Hailee Steinfeld na krvavé cestě za mstou doprovázejí Jeff Bridges jako jednooký šerif Rooster Cogburn a Matt Damon v roli Texas Rangera LaBoeufa.

Tátu Mattie Rossové zabil psanec Tom Chaney (Josh Brolin), který následně prchnul do indiánských teritorií, kam na něj světská spravedlnost dosáhne jen velmi těžko. Mattie je na svůj věk nezvykle dospělá a pragmatická a má tak jasnou představu, jak spravedlnosti pomoci. Najme si Roostera Cogburna, legendární prodlouženou ruku zákona, jejíž štít ovšem povážlivě rezne pod hektolitry vypitého alkoholu. S Cogburnem se vydávají v Chaneyho stopách. Nejedou ale sami. Doprovází je lehce upovídaný Texas Ranger LaBoeuf, který chce psance chytit za jinou spáchanou vraždu. To v pronásledovacím týmu vytváří silné napětí, protože Mattie trvá na tom, aby Chaney pykal jen za vraždu jejího otce. Jenže v panenské krajině, kde nebezpečí číhá na každém kroku, musí i soupeři spolupracovat, pokud chtějí přežít.

Jak velkou kuráž musí mít čtrnáctiletá holka, aby pomstila tátovu smrt? Odpověď nabízejí nejúspěšnější hollywoodští bratři Joel a Ethan Coenovi v temném westernu Opravdová kuráž. ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 298 hlasů

Recenze filmu Opravdová kuráž

 • Recenze Opravdová kuráž na MovieZone

  Recenze MovieZone 90

  Dude vyměnil bílého medvěda za whisky, přešel na ručně balená cigára, naučil se střílet a vyrazil na Divoký západ, aby tam dokázal, že velké romantické dobrodružství se dá vyprávět i bez sentimentu a umělého vyhrocovaní situací. Coeni natočili vysněný western jako relativně divácký film, ale zároveň zůstali stoprocentně sví. Skvělé obsazení, precizní řemeslo a šťavnatá kombinace drsného humoru, krve a někde hluboko tlukoucího vřelého srdce – tak to od bráchů máme rádi. Z Opravdové kuráže je už měsíc po premiéře klasika. Právem.

 • Recenze Opravdová kuráž na fffilm

  Recenze fffilm 80

  Mladé děvče si na divokém západě najme stárnoucího přiopilého jednookého pistolníka (Jeff Bridges), aby dopadl a strašlivě ztrestal psance (Josh Brolin), který zabil jejího otce. Po stejném psanci ale jde i Matt Damon, který ho hledá kvůli jinému zločinu a chce na něm vydělat prachy (a ztrestat ho méně strašlivě). Karty jsou rozdány... Předem upozorňuji, že mě filmy Bratří Coenů nikdy dvakrát nebraly (což neznamená, že se mi NELÍBILY) a za jejich nejlepší považuji Záskok (Hudsucker Proxy) , který většina "coenofilů" opovrhuje. Vezměte to v úvahu při četbě následujících řádků. Scénář (jde o remake starého filmu s Johnem Waynem, na motivy knihy) je nadprůměrný v tom, že nabízí zajímavou dynamiku mezi hlavními třemi hrdiny (děvče, Bridges, Damon), kteří se navzájem potřebují, ale přitom si lezou dost na nervy, a všichni společně jsou proti různým desperádům. I když se ve filmu střílí a jezdí širými pláněmi, je to především konverzační záležitost. Dále má film výborný casting. Jeff Bridges je naprosto přesný mix starého senilního opilce a super-badass oldchool frajera (podle okolností). On (a v menší míře Matt Damon) velmi obratně balancují na hranici mezi westernem a parodií na western. Samozřejmě za vydatného přispění bratrů Coenových. Výborné je ale i obsazení vedlejších rolí, včetně těch nejmenších. I ta nejepizodnější postavička zajímavě vypadá, nebo má aspoň nějaký libový přízvuk. Měl jsem velice příjemný pocit z toho, že Coeni dostali k natočení víceméně "normální", mainstreamový materiál, natočili ho jako profesionální tvůrci a pouze ho mírně opepřili svým jemným humorem. To se mi zamlouvá mnohem víc, než další pokus o "bizarní story s bizarními lidičkami, kteří dělají 100 minut bizarní věci a pak je konec". Pokud něco nefunguje, přesněji řečeno "funguje méně", jsou to sekvence, kterým chybí humor i osudovost i hloubka, a má to být "úplně normální napínavá westernová scéna". Například když holčička spadne do díry a on je tam strašidelný had a ona má nohu zamotanou v kořenu... Nebo to měl být taky "jemný humor"?

Trailer k filmu

Související články k filmu Opravdová kuráž

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Opravdová kuráž

  Opravdová kuráž

  14. 2. 2011 12:30 Jak velkou kuráž musí mít čtrnáctiletá holka, aby pomstila tátovu smrt? Odpověď nabízejí nejúspěšnější hollywoodští bratři Joel a Ethan Coenovi v temném westernu Opravdová kuráž. Herecký objev Hailee Steinfeld na krvavé cestě za mstou doprovázejí Jeff Bridges jako jednooký šerif Rooster Cogburn a Matt Damon v roli Texas Rangera LaBoeufa.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Opravdová kuráž, Fotři jsou lotři a Hon na čarodějnice v čele americké distribuce

  Opravdová kuráž, Fotři jsou lotři a Hon na čarodějnice v čele americké distribuce

  12. 1. 2011 08:45 Film bratří Coenů Opravdová kuráž, který je remakem filmu s Johnem Waynem z roku 1969 vyprávějícím o dívce, která si najme opileckého šerifa, aby vypátral vraha jejího otce, vydělal o víkendu na vstupném v severoamerických kinech 15 milionů dolarů. Stal se tak nejúspěšnějším filmem uplynulého víkendu

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.