Plakát k filmu: Operace Dunaj

Operace Dunaj Operace Dunaj

dokina.cz
4,2

Premiéra 23. 7. 2009
Česká Republika, Polsko, 2009, 104 min

Žánr:
komedie, drama
Režie:
| celý štáb
Hrají:
Zbigniew Zamachowski, Maciej Stuhr, Jiří Menzel, Martha Issová, Jan Budař, Bolek Polívka, Vojtěch Dyk, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Monika Zoubková, Rudolf Hrušínský ml. | všichni herci

Lidovka „Ta naše hospoda je pěkně stavěná“ hostům v malé české hospůdce pořádně zhořkla poté, co do ní naboural tank. Zbloudilý a zastaralý polský vehikl, účastník srpnové invaze nepřátelsky naladěných spřátelených vojsk. Příběh z 21. srpna 1968, který měl nečekaně zábavný rozměr. Úspěšný polský divadelní režisér Jacek Glomb pod odborným dohledem Jiřího Menzela stvořil komediální příběh o jednom ostře sledovaném polském tanku, který se střetl s českou realitou.

I posádka stařičkého tanku „Beruška“ – veterán Edek, svalovec Romek, student Florian a mladík Jasiu – je přesvědčena, že přijíždí do Československa zachraňovat svobodu a demokracii. Vinou série nešťastných náhod omylem zabloudí do ospalé české vesničky, kde v tamní hospodě právě probíhá oslava odchodu do penze pana výpravčího Kulky (Rudolf Hrušínský). Nálada přítomných je patřičně uvolněná (tamtamy sem zprávy o invazi ještě nedonesly), dokud se nezačnou postupně třást půllitry, okenní tabulky a stěny hospody, až jednou z nich projede tank. Počáteční šok, strach a zděšení na české straně postupně vystřídá vztek umocněný zjištěním, že vinou porouchaného stroje se Poláci stanou jejich nevítanými hosty, kterých se nezbaví, dokud jim nepomůžou tank opravit. Těžké dilema, zda se zbavit nepřítele tím, že mu pomůžou, nebo ho v tom vykoupat a o to déle s ním být na jednom dvoře, navíc komplikují vztahy, které se mezi polskou a českou stranou rodí. Jak nenávidět Romka, když je to takovej fešák (Helenka – Monika Zoubková), jak se zlobit na Jasia, když je to takovej ňouma (Petra – Martha Issová) a jak nenávidět Edka, když taky chová holuby (pan výpravčí Kulka)? Oprava porouchané Berušky nečekaně přestává být akutní…

„Chtěl jsem natočit to, čemu se v Polsku říká komediodram, česky tragikomedie. Zajímá mě historie z pohledu člověka, ne ideologie. Je to film o porozumění," říká režisér Glomb. Film vychází z divadelní inscenace, kterou Jacek Glomb úspěšně uvedl v divadle v polské Legnici. Režisérovi se podařilo na obou stranách „barikády“ shromáždit výjimečné obsazení. To polské zastupuje jeden z nejpopulárnějších polských herců současnosti Maciej Stuhr (syn slavného Jerzyho Stuhra), to české pak sestava, na kterou by byl pyšný každý castingový režisér.

Lidovka „Ta naše hospoda je pěkně stavěná“ hostům v malé české hospůdce pořádně zhořkla poté, co do ní naboural tank. Zbloudilý a zastaralý polský vehikl, účastník srpnové invaze ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 1042 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Operace Dunaj

 • Recenze Operace Dunaj na fffilm

  Recenze fffilm 40

  Brzy ráno 21. srpna 1968. Starý polský tank, přezdívaný "Beruška", zabloudil se svou čtyřčlennou (polskou) posádkou někde u hradu Trosky a v malé vesnici vrazil do zdejší hospody, čímž překvapil asi tucet štamgastů, kteří zde dojížděli po celonoční oslavě. Co teď? Tank rozbitý, Poláci ztracení, nenávist a jazyková bariéra velká. Jde o česko-polský film, na který jsem se docela těšil, protože mi základní premisa přišla přišla zajímavá a s velkým potenciálem. Špičkoví polští herci a špičkoví čeští herci, každý hovořící svým jazykem (ti druzí jsou otitulkovaní) a hořká komedie z doby "Mezinárodní přátelské pomoci". Mělo to potenciál, mělo... Bohužel, režisér je polský debutant, který film natočil podle své vlastní divadelní hry, což je brutálně vidět. Jakmile se má dít něco trochu složitějšího než "pár lidí spolu rozmlouvá v jednom lokále", má obrovský problém dát tomu nějakou soudržnost, což občas vede až k úplně bizarním scénám, třeba když tank odjede (má to být navždy), za chvíli se ozvou hlasité zvuky a střelba, pak se tank vrátí a všichni ho najednou radostně vítají a křičí, jak to bylo super, aniž by věděli, kde ten tank byl, co tam dělal, proč se vrátil a kdo na koho střílel (my jako diváci jsme to viděli, ale nikdo z těch vítajících ne). Nebo když je jeden štamgast cca. 12 hodin zamčen na záchodě a je v bezvědomí, ze kterého se probudí přesně v okamžiku , kdy si ostatní uvědomí, že ho 12 hodin neviděli, zařve "jsem tady!" a upadne opět do bezvědomí. Nebo když tentýž štamgast opilecky křičí, že umírá, tak mu ostatní okamžitě vystrojí pohřeb a nosí ho na marách, aniž by se třeba přesvědčili, jestli opravdu umírá nebo je jenom ožralý... Také musím přiznat, že mě moc nebavilo nic, co se týkalo polské osádky tanku (případně ostatních polských vojáků, kteří jsou někde jinde v Čechách a s příběhem mají pramálo společného) a vadilo mi, že ti dobří čeští herci jsou využíváni převážně jako křoví, které má především vyjukaně koukat a pak najednou začít Poláky milovat. Obávám se, že se režisér pokoušel kopírovat Menzelovu absurdní poetiku, nebo - ještě hůře - mu s tím kopírováním pomáhal sám Menzel, který ve filmu hraje a je uveden v titulcích jako "režijní poradce", nebo něco podobného. Každopádně to dopadlo špatně a posledních 15 minut, které zřejmě mají být dojemné, je tak neuvěřitelně strašných (chtěl bych napsat "jako z Marsu", ale výstižnější bude "jako z Vídně"), že kdyby takový byl celý film, bylo by to čistých nula procent.

 • Recenze Operace Dunaj na iDnes

  Recenze iDnes 30

  Mohla to být legrace. Bláznivá, hořká, provokativní, mrazivá. Jenže vděčný námět polsko-českého filmu Operace Dunaj, jenž si z událostí 21. srpna 1968 vybral zbloudilý polský tank omylem nabořený do české vesnické hospůdky, všechny šance zabil.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.