Plakát k filmu: Ondine

Ondine Ondine

dokina.cz
6,3

Premiéra 2. 9. 2010
USA, Irsko, 2009, 99 min

Žánr:
drama, romantický
Režie:
Neil Jordan | celý štáb
Hrají:
Colin Farrell, Stephen Rea, Alison Barry, Tony Curran | všichni herci

Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění?

Ondine je novodobou lyrickou pohádkou, milostným příběhem mezi mořem, zemí a nebem, kterým režisér Neil Jordan navazuje na linii mystických příběhů, kterou v jeho díle zastupují horor Společenství vlků (1984), vampýrské drama Interview s upírem (1994) či krimi Přízraky ze snů (1999).

Hlavní roli rybáře Syracuse bez váhání přijal Colin Farrell (Imaginárium Dr. Parnasse, Miami Vice, Alexander Veliký, Telefonní budka), který se o filmu vyjadřuje pouze v superlativech. “Četl jsem Ondine a zamiloval jsem se. Je to opravdu nádherný příběh, skutečné kouzlo.” říká Farrell.

Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 187 hlasů

Recenze filmu Ondine

 • Recenze Ondine na MovieZone

  Recenze MovieZone 40

  Rybář najde ve svých sítích dívku a začne váhat, jestli je to skutečná bytost (pak by se schylovalo k milostnému dramatu) nebo pohádková víla (pak by se schylovalo k pohádce). Společně s hrdiny váhá i Neil Jordan, který občas točí kultivovanou reklamu na irskou přírodu a Alicji Bachledu ve spodním prádle, chvíli zase prkenné sociální drama. Film je zkomponovaný dojemně, citlivě a veskrze falešně – když k zesílení sentimentu musíte pouštět Sigur Rós, je zle!

 • Recenze Ondine na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Chudý irský rybář Syracuse (Colin Farrell) jednoho dne vytáhne v síti z moře ženskou. Nepamatuje si, kdo je a jak se tam vzala (nebo to aspoň tvrdí), ale je divná a její zpěv - zdá se - přináší štěstí. Syracuse udělá jedinou logicky možnou věc, tj. nechá ženskou (později pojmenovanou Ondine) žít v dobře schovaném domku a začne se s ní sbližovat. Podle jistých pověstí to vypadá, že by Ondine mohla být magický tuleň. Ano, tuleň. Nejnovější film Neila Jordana ( Hra na pláč ) je další variací na téma "podivná (možná kouzelná, možná mimozemská) bytost v drsném lidském světě". Nejen E.T. , Starman a Střihoruký Edward , ale také jejich méně známí kolegové jako třeba můj kdysi oblíbený Bělásek - byla jich tady už spousta a spousta a dějová šablona je vždy velmi podobná. Nejinak je tomu i tentokrát. Zajímavost je snad pouze v tom, že nás režisér velmi, velmi dlouho nechává v nejistotě, jestli se vlastně děje něco magického / nadpřirozeného, nebo jestli jde o mírně bláznivou ženskou, která vypadla z lodě, praštila se do hlavy a dějí se kolem ní divné náhody. Pochopitelně dojde ke sblížení s hlavním hrdinou i jeho nemocnou dcerou, pochopitelně se posléze objeví na obzoru někdo zlý, kdo po hrdince ze záhadných důvodů jde, atd... Neil Jordan si je vědom, že příběh není nijak originální a ani se ho nesnaží nijak extra vyšperkovávat (a už vůbec ne pomocí akčních scén, triků nebo něčeho podobného!). Jde mu spíš o vykreslení intimních situací (nemyslím SEXUÁLNÍCH) mezi dvěma, případně třemi lidmi na sychravém irském pobřeží. Měl jsem ale zásadní problém s hlavní postavou, respektive s jejím obsazením. Ani za nic se mi totiž nepovedlo uvěřit Colinu Farrellovi, že hraje nuzného lidového rybáře - pořád mi připadal spíš jako supermodel, který se (převlečen za rybáře) rozvaluje na billboardu Old Spice nebo luxusních sardinek. Jinak vpodstatě nemám filmu co vytknout a některé jeho aspekty se mi dost líbily (kamera, občasný chytrý dialog). Ale mi připadal poněkud nejasně zařazený někam na hranici mezi nezávislý artfilm a hollywoodské béčko.

Související články k filmu Ondine

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Ondine

  Ondine

  31. 8. 2010 08:00 Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Ondine: V hlavních rolích Colin Farrell a Alicja Bachelda

  Ondine: V hlavních rolích Colin Farrell a Alicja Bachelda

  17. 8. 2010 19:40 Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu, začíná příběh romantického irsko-amerického filmu Ondine. Hlavní role v něm ztvárnili populární Colin Farrell a Alicja Bachelda. Snímek, který se v českých kinech objeví od 2. září, dnes na pracovní projekci představila distribuční společnost Bontonfilm.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.