Plakát k filmu: Nesahejte na sekeru

Nesahejte na sekeru Ne touchez pas la hache

dokina.cz
6,6

Francie, Itálie, 2007, 137 min

Žánr:
drama, romantický
Režie:
Jacques Rivette | celý štáb
Hrají:
Jeanne Balibar, Guillaume Depardieu, Anne Cantineau, Bulle Ogier, Michel Piccoli | všichni herci

Režisér Jacques Rivette se po dvanáctihodinovém experimentu Out One, noli me tangere (TV-1970; ve čtyřhodinové verzi jako Out One: spectre; 1971) a po Krásné hašteřilce (1991, FP 8/2001) již potřetí inspiroval dílem Honoré de Balzaca. Tentokrát zvolil novelu Vévodkyně de Langeais z třídílného cyklu Historie třinácti (1833-34; mj. v prvním zmíněném opusu použil předmluvu k tomuto cyklu), jíž ponechal nejen její původně zamýšlený Balzacův název Nesahejte na sekeru, ale na rozdíl od obou předchozích ji dobově neaktualizoval, nýbrž ji převedl na plátno s nečekanou pietou k literárnímu textu. – Milostný příběh z období tzv. Restaurace se po prologu z roku 1823 odehrává o pět let dříve a v epilogu se vrací zpět do roku 1823. Bonapartovský generál de Montriveau po pěti letech nalezne ženu svého srdce v klášteře na Mallorce. Vzpomíná na jejich seznámení v pařížském salonu a na průběh jejich bouřlivé lásky. Zatímco Antoinette s ním zpočátku koketovala v duchu tehdejší kurtoazie, on ji vášnivě miloval. Když lásce propadla i ona, uražený muž ji odmítl, čímž ji ztratil... – Dobovým kostýmům a interiérům odpovídá poněkud exaltované jednání protagonistů, kteří ve vynikajícím podání Jeanne Balibarové a Gillaumea Depardieua prožívají prudké citové proměny, skrývané však konvenčním jednáním.

Zatímco muž stále jedná v duchu svého naturelu, proměňuje citové vzplanutí zprvu koketní ženu ve štvanou oběť nenaplněné lásky. – Do filmové formy vkládá režisér literární prvky včetně knižního uvození děje či citátů z textu, posunujících děj, a také jistou divadelnost, přítomnou jak v hereckém projevu heroiny Balibarové, tak v zesíleném využití ruchů a šumů (typických pro divadelní představení). Jeho snímek je osobitým, byť možná poněkud odtažitým autorským „čtením“ klasického textu.

Režisér Jacques Rivette se po dvanáctihodinovém experimentu Out One, noli me tangere (TV-1970; ve čtyřhodinové verzi jako Out One: spectre; 1971) a po Krásné hašteřilce (1991, FP ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 38 hlasů
  • -
  • -
  • -

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.