Plakát k filmu: Nepřítel pod ochranou

Nepřítel pod ochranou Safe House

dokina.cz
6,3

Premiéra 16. 2. 2012
USA, Jihoafrická republika, 2012, 114 min

Žánr:
akční, mystery, kriminální
Režie:
| celý štáb
Hrají:
Denzel Washington, Sam Shepard, Liam Cunningham, Brendan Gleeson, Vera Farmiga | všichni herci

Exotické Kapské Město se stane v thrilleru Daniela Espinozy dějištěm neobvyklého dramatu. Aktéři? Jeden z nejhledanějších zločinců na zeměkouli a osamělý zelenáč z tajných služeb, který se ho zoufale snaží udržet naživu.

Matt Weston (Ryan Reynolds) sice pracuje u CIA, ale přesto se pekelně nudí. Jeho pověřením je spravovat tajné vězení CIA v Kapském Městě, v němž dosud nebyl nikdo „ubytován“. Hned první „host“ ale bude z kategorie VIP. Tobin Frost (Denzel Washington) je bývalý elitní agent amerických tajných služeb, který začal před lety pracovat proti mateřské organizaci. Prodával informace každému, kdo o ně projevil zájem a zaplatil dostatečnou sumu, vraždil bývalé kolegy, dodával materiální podporu teroristickým režimům po celém světě a než se ho podařilo dopadnout, uběhlo téměř jedno celé desetiletí. Tahle velká ryba se za mřížemi nestačí ani rozkoukat, když na utajený objekt zaútočí neznámí ozbrojenci. Dosud nepříliš akční Weston se rozhodne chytit příležitost za pačesy a na poslední chvíli i s Frostem z objektu uteče. Jen jestli si neukrojil příliš velké sousto. Nesmí si vězně pouštět k tělu, na druhou stranu ho ale musí za každou cenu chránit. Navíc musí zjistit, kdo a proč se jeho „chráněnce“ snažil dostat ven, ať už na svobodu, nebo pod kytičky. Otázek je spousta, ale na odpovědi není čas, protože tahle hra se hraje v jednom z nejnebezpečnějších míst na zeměkouli, kde můžete koupit kulku stejně snadno jako zmrzlinu.

„Kapské Město jsme si vybrali zcela záměrně. Je to jedno z mála míst, kde může přímo na ulici dojít k brutální přestřelce, aniž by se to místo vzápětí rojilo policisty. A navíc je jeho scenérie horských štítů na pozadí velkoměsta natolik unikátní, že je s podivem, že si zatím nikde moc nezahrálo,“ říká producent Scott Stuber. Důraz na věrohodnost byl důležitý i kvůli Denzelu Washingtonovi, jenž se kromě hraní ujal i role výkonného producenta. „Já jsem logické monstrum. Na scénáři jsme pracovali celé měsíce, jen abychom eliminovali vše, co nedává smysl,“ říká. Washington si svoje užil nejen při psaní. „Mám problém s koleny a ve filmu si dost zabojuji, zaběhám a zaskáču. Nejhorší byl ale waterboarding. Když visíte hlavou dolů a do nosu vám teče voda, není to moc příjemné,“ dodává herec.

Exotické Kapské Město se stane v thrilleru Daniela Espinozy dějištěm neobvyklého dramatu. Aktéři? Jeden z nejhledanějších zločinců na zeměkouli a osamělý zelenáč z tajných služeb, ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 79 hlasů

Kde se podívat online?

PŮJČOVNÉ 3.99 EUR 9.99 EUR Přehrát online

Recenze filmu Nepřítel pod ochranou

 • Recenze Nepřítel pod ochranou na MovieZone

  Recenze MovieZone 60

  Mladý agent CIA se musí stát nedobrovolným padoucha ochráncem Denzela Washingtona a zajistit jeho bezpečí, než si ho vyzvednou nadřízení. To ale nebude žádná sranda, protože jeho hlavu chce snad každý. Nepřítel pod ochranou je dobře natočený ale mizerně napsaný a zoufale neoriginální thriller, ve kterém Denzel Washington hraje na jistotu, ale začíná pomalinku nudit i své největší fanoušky.

 • Recenze Nepřítel pod ochranou na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Ryan Reynolds pracuje v Kapském městě (to je v Africe, BTW) jako "domovník" pro CIA: Stará se o její "tajné výslechové zařízení", kde se nic neděje, takže se většinou nudí. Pak k němu do "zařízení" jednoho dne najednou přivedou a začnou vyslýchat Denzela Washingtona, což je superznámý bývalý CIA agent, který před několika letu agenturu zradil a od té doby byl na útěku. Krátce po starém dobrém waterboardingu vtrhne dovnitř parta snědých lidí a vystřílí většinu přítomných. Přežijí pouze Reynolds a Washington, kteří se společně vydávají na útěk, byť mají zásadně rozdílné motivace. Rozehrávka filmu vypadá zajímavě. Washington se z neznámého (pro CIA) důvodu sám od sebe přihlásí na konzulátu a následně je pronásledován týpky, kteří ho chtějí z neznámého (i pro diváka) důvodu dostat. Živého. Washington by jim rád utekl a zbavil se obtížného Reynoldse. Reynolds by chtěl hlavně přežít a co nejdřív dopravit Washingtona znovu do rukou CIA, ale to není možné (CIA nemůže otevřeně přiznat co v Africe provádí), takže se o něj musí nějakou dobu starat sám a nepřipustit, aby se mu něco stalo, přičemž je motivován snahou o své povýšení a vypadnutí z africké "díry". Washington je "nepřítel amerického lidu a vší demokracie", ale podle různých náznaků to začíná vypadat, že to není tak úplně pravda a že v CIA nemají čisté svědomí. Nebo je to všechno od Washingtona, mistra psychologických manipulací, jen psychologická manipulace? Bohužel, film se na nějakou zásadnější analýzu tohoto zajímavého vztahu vykašle, a jede po celkem hladce nadefinovaných kolejích spiknutí na nejvyšších místech a nenávisti měnící se v chlapské přátelství, protože Denzel Washington přece nemůže být doopravdy padouch, žeano... Filmaře spíš zajímají honičky, rvačky a přestřelky. A to je škoda. Debutující režisér dokázal slušně sesadit scény dohromady, ale nemohl jsem se celou dobu zbavit dojmu, že úplně všechno v tomto filmu je vystřiženo z existujících filmů Tonyho Scotta a z existujících filmů o Jasonu Bourneovi. Úplně všechno. Ale Scott i Greengrass jsou lepší režiséři a je zajímavé sledovat, že okopírovat jen formální stránku, úhly kamer, střih a barevné filtry, nestačí. Dva hlavní hrdinové jsou adekvátní. Zajímavější jsou některé vedlejší postavy, které mají příliš málo prostoru. Například se mi dost líbil Robert Patrick jako stárnoucí obtloustlý vousatý badass vyšetřovatel. Takže: Je to adekvátní, ale nijak nezajímavý remix věcí, které už jsme viděli v posledních 10 letech mockrát a často lépe. Nic nového ani z hlediska akčního filmu, ani z hlediska špionážních konspirací, a už vůbec ne z hlediska mužného přátelství.

Trailer k filmu

Související články k filmu Nepřítel pod ochranou

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Nepřítel pod ochranou

  Nepřítel pod ochranou

  10. 2. 2012 18:10 Exotické Kapské Město se stane v thrilleru Daniela Espinozy dějištěm neobvyklého dramatu. Aktéři? Jeden z nejhledanějších zločinců na zeměkouli a osamělý zelenáč z tajných služeb, který se ho zoufale snaží udržet naživu.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.