Plakát k filmu: Nedodržený slib

Nedodržený slib Nedodržaný sl’ub

dokina.cz
6,7

Premiéra 4. 6. 2009
USA, Česká Republika, Slovensko, 2009, 129 min

Žánr:
drama, životopisný, válečný, sportovní
Režie:
Jiří Chlumský | celý štáb
Hrají:
Ondřej Vetchý, Filip Renč, Zuzana Porubjaková | všichni herci

Martin Friedmann, židovský chlapec, se narodil roku 1926 v Bánovcích nad Bebravou (západní Slovensko). Jeho příběh by nebyl ničím výjimečný, pokud by se mu nepodařilo uniknout deportaci do koncentračního tábora díky svému neobyčejnému fotbalovému talentu a několika šťastným náhodám. Dnes žije v L.A. v USA pod jménem Martin Petrášek a hlásí se ke slovenským kořenům.

Proč a jak k tomuto jménu přišel a proč pod ním vystupuje i dnes? To a více v Nedodrženém slibu, příběhu natočeném podle skutečných událostí.

Martin Friedmann, židovský chlapec, se narodil roku 1926 v Bánovcích nad Bebravou (západní Slovensko). Jeho příběh by nebyl ničím výjimečný, pokud by se mu nepodařilo uniknout ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 326 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Nedodržený slib

 • Recenze Nedodržený slib na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Slovenský film (podle skutečných událostí) o židovské rodině, kterou zničila druhá světová válka (a především o jednom jejím mladém členovi). Nedodržený slib potěší tím, že je řemeslně velmi dobře zvládnutý (ve srovnání s průměrně ubohým česko-slovenským průměrem). Například se mi velice líbila hudba (Michal Novinski), povětšinou neokoukaní herci a ocenil jsem výpravu, která navozovala dojem, že se se koukám na film někoho, kdo rozuměl svému řemeslu. Rovněž režisér Jiří Chlumský odvedl nesrovnatelně lepší práci, než ve svém strašlivém předchozím filmu Prachy dělaj člověka . Podobně jako v Prachy dělaj člověka ale doplatil na scénář. Nevím, nakolik děj filmu odpovídá proklamovaným skutečným událostem, ale asi dost, protože prostě není moc zajímavý. Hlavní hrdina měl jistě zajímavý a pohnutý život, ale to neznamená, že když ho natočím a splácnu do filmu (dost dlouhého, dvouhodinového), bude to také zajímavé. Zajímavý, téměř montypythonovský moment nastane v první třetině filmu, kdy hrdina dostává od bratra z pracovního tábora dopisy "Přijeď sem za mnou, hrajeme tady fotbal a potřebujeme dobrého fotbalistu!", hlavní hrdina tam přijede a až na místě zjišťuje, že mu bratr zapomněl napsat, že se z tábora nedá svobodně odejít. Prostě to při tom všem fotbale zapomněl do dopisu napsat. Oops. V tu chvíli jsem tedy zbystřil pozornost, ale zbytečně, protože se o tom dále nemluvilo (no co, zapomenout něco napsat do dopisu může kdokoliv) a sledoval jsem, jak hrdina uniká před nepřáteli židů (což byla tehdy značná část světové populace), skrývá se v plicním sanatoriu, v klášteře, mezi partyzány a nějak to doklepe až do konce války. Ve většině zmíněných segmentů se nestane nic moc zajímavého a především nic moc, co by souviselo se segmenty předchozími nebo následujícími (a někdy ta souvislost je špatně odvyprávěna, viz ten divný okamžik s fotbalem nebo to, když se hrdina najednou přesune z nebezpečného prostředí někam úplně jinak a nedozvíme se, jak se mu to povedlo). Chápu, že tvůrce hnala snaha tlumočit divákům tragický příběh (většina hrdinovy rodiny podle očekávání neskončí dobře, byť to na plátně nevidíme), ale bez ohledu na to, jaký ten příběh doopravdy byl, tahle jeho filmová verze není dostatečně zajímavý film na to, aby mohl mít dvě hodiny. P.S: Ve filmu hraje pár českých herců (včetně Ondřeje Vetchého ve velmi podstatné roli) a všichni jsou nadabováni (někým jiným) do slovenštiny, což na mě působilo velice rušivě.

 • Recenze Nedodržený slib na iDnes

  Recenze iDnes 60

  Ač vzniklo v koprodukci tří zemí, považuje se životopisné drama Nedodržený slib za slovenský film, a nejen proto, že se točilo ve slovenštině. Tři hlavní pilíře si vzalo ze Slovenska.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.