Plakát k filmu: Na divoké vlně

Na divoké vlně Chasing Mavericks

dokina.cz
5,8

USA, 2012, 117 min

Žánr:
drama, sportovní
Režie:
Curtis Hanson | celý štáb
Hrají:
Gerard Butler, Abigail Spencer, Elisabeth Shue, Leven Rambin, Taylor Handley, Scott Eastwood | všichni herci

Film natočený podle životního příběhu Jaya Moriartyho (Jonny Weston), neuvěřitelně talentovaného surfaře, jehož styl dodnes obdivují tisíce fanoušků divokých vln. Jeho snem bylo zdolat Mavericks - jednu z největších mořských vln na světě.

Když je Jayovi 15 let, zjistí, že místo, kde se Mavericks objevuje, opravdu existuje a nachází se dokonce jen několik mil od jeho domova v Santa Cruz. Podaří se mu přesvědčit místní legendu Rickyho "Frosty" Hessona (Gerard Butler), bývalého záchranáře a reprezentanta v plavání, aby ho začal trénovat. Zkušený profesionál po prvních hodinách pochopí, že v mladém klukovi se skrývá nejen dokonalý cit pro moře, ale i neskutečně pevná vůle, která mu pomáhá zdolávat i ty nejtěžší překážky. Mezi Jayem a Rickym se postupně vytvoří jedinečné přátelství a tak je spojuje nejen touha po zdolání nezkrotné vlny. Aby Jay dokázal pokořit Mavericks musí nejdříve absolvovat tvrdou fyzickou i psychickou přípravu a pak se může i on stát legendou pro další generace surfařů.

Film plný adrenalinu a akce slibuje neobyčejný zážitek. A to nejen díky Gerardu Butlerovi v hlavní roli, scénář je totiž z rukou tvůrců úspěšných snímků Letopisy Narnie: Plavba jitřního poutníka (Michael Apted) a 8. míle (Curtis Hanson).

Film natočený podle životního příběhu Jaya Moriartyho (Jonny Weston), neuvěřitelně talentovaného surfaře, jehož styl dodnes obdivují tisíce fanoušků divokých vln. Jeho snem bylo ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 112 hlasů

Recenze filmu Na divoké vlně

  • Recenze Na divoké vlně na fffilm

    Recenze fffilm 50

    Tento film s nepřeložitelným názvem ("Mavericks" je jméno pláže v Kalifornii) vypráví o tom, jak si malý kluk jménem jménem Jay Moriarty (Jonny Weston) zamiloval surfing a zkušeného surfera Frosty Hessona (Gerard Butler), který mu pomohl splnit životní sen: Sjet "obří vlnu", která se objevuje jen jednou za několik let. A tak začala (v pouhých 15 letech) je slavná surferská kariéra. A všechno se to opravdu stalo. Prý. Pokud se to náhodou stalo přesně tak, jak je to zachyceno ve filmu, pak musím Jayovi a Frostymu pogratulovat k tomu, že spolu prožili pár týdnů, které stoprocentně kopírují nejtriviálnější hollywoodské scénáře surferských filmů. Gratuluji k této náhodě! Nemůžu říct, že je scénář vyloženě špatný, ale je strašlivě nezajímavý tím, jak jede podle naprosto jasné šablony, co se týká obou hrdinů, jejich (potenciálních) partnerek a rodinných příslušníků, jejich tužeb a snů, pochyb o svých schopnostech a smyslu života, a tak dále... Film režírovali Curtis Hanson a Michael Apted (Hanson údajně musel v polovině natáčení odstoupit ze zdravotních důvodů). A režírovali ho řemeslně slušně, bez nechtěně vtipných scén, a s nějakým tím hezkým vodním záběrem (rozhodně se ale netěšte na non-stop surfování od začátku do konce). Zajímavým rozhodnutím je ukončit (poměrně dlouhý, skoro dvouhodinový) film v okamžiku, kdy Jay dosáhne svého prvního úspěchu, a všechny jeho další (netradiční, zajímavé a tragické) osudy odbýt pár titulky na konci. Záběrečná fotka skutečného Jaye naznačuje, že dokument o něm by mohl být zajímavější, než tento film (herec, který ho hraje, není zdaleka tak sympatický, jako skutečný Jay). A samozřejmě, jakýkoliv surferský film je nutno srovnávat s milníkem tohoto žánru, filmem Divoké vlny . Tento film, s podobným českým názvem, ho nepřekonává v žádném ohledu (s výjimkou počtu humanoidních postav). P.S: Nevím, kdo film překládal, ale opět musím konstatovat nepříjemně velké množství chyb v českých titulcích. Stihl jsem si zapsat: "It's building" (o přicházející vlně) = "Je velká jako barák" / "You surf circles around the other kids" = "Surfuješ s ostatníma dětma" / "...to prove or disprove" - "...předložit k souhlasu". Tohle v dřívějších letech opravdu nebylo u českých kinotitulků obvyklé. :(

Související články k filmu Na divoké vlně

  • Obrázek k souvisejícímu článku: Na divoké vlně

    Na divoké vlně

    18. 11. 2012 10:00 Film natočený podle životního příběhu Jaya Moriartyho (Jonny Weston), neuvěřitelně talentovaného surfaře, jehož styl dodnes obdivují tisíce fanoušků divokých vln. Jeho snem bylo zdolat Mavericks - jednu z největších mořských vln na světě.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.