Plakát k filmu: Milk

Milk Milk

dokina.cz
7,3

USA, 2008, 128 min

Žánr:
historický, drama, životopisný
Režie:
Gus Van Sant | celý štáb
Hrají:
Sean Penn, Emile Hirsch, James Franco | všichni herci

Režisér Gus Van Sant a Sean Penn oživili příběh člověka, který je do dnešní doby považován za jednoho z největších mučedníků americké historie. Za svou sexuální orientaci zaplatil tím nejcennějším, co člověk má - životem. Když byl v roce 1978 na Harveyho Milka spáchán atentát, svět ztratil jednoho z nejcharizmatičtějších vůdců a hlas spravedlnosti.

KDO JE HARVEY MILK?
Harvey Milk pracoval na Wall Street a měl vše, co si jen mohl přát. Jedno mu však chybělo – svět, ve kterém může nahlas říct, že je homosexuál a nikdo ho za to nebude diskriminovat. Rozhodl se proto svou práci opustit, odstěhovat se s přítelem do San Francisca do Castro distriktu a otevřít si obchod s fotoaparáty. Brzy se z obchodu stalo místo, kde se začali scházet všichni, které ta doba odsuzovala a ničila. Harvey si uvědomil, že je na čase něco dělat a začal za svou tichou komunitu mluvit nahlas. Malé vítězství vedly k větším, Harveyho statečnost a odvaha odolávat denním výhrůžkám smrti inspirovaly další, aby konečně začali jednat. To vše vedlo k tomu, že Harvey byl zvolen prvním gay politikem v USA a členem městské rady San Francisca. Jeho poselství svobody a naděje mu však nadělalo spoustu nepřátel. Nakonec byl zavražděn svým bývalým kolegou Danem Whitem. Přestože „Starosta Castro distriktu“ zemřel, jeho jméno bude navždy znamenat začátek nové éry porozumění a tolerance jak v jeho komunitě, tak na celém světě.

Režisér Gus Van Sant a Sean Penn oživili příběh člověka, který je do dnešní doby považován za jednoho z největších mučedníků americké historie. Za svou sexuální orientaci zaplatil ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 398 hlasů
  • -

Recenze filmu Milk

  • Recenze Milk na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Skutečný příběh života (respektive posledních osmi let života) gay aktivisty a později městského radního Harveyho Milka v režii Guse Van Santa. Harvey Milk byl jednou z vůdčích osobností kalifornské gay scény v 70. letech. Začal se věnovat politice, po několika neúspěšných volbách se konečně stal městským radním a brzy poté byl zastřelen. To všechny se dozvíme v prvních sekundách filmu, takže nejde o spoilery ani pokud je pro vás toto jméno neznámé. Titulní roli ztvárnil Sean Penn a je to jedna z těch rolí, za které se dávají Oscary. Penn dobře hraje gay manýrismus i téměř naivní zápal pro dobrou věc a spravedlnost, a Gus Van Sant se nevyhýbá ani poměrně explicitním intimním scénám. Řadového diváka to možná může šokovat, ale pokud jste viděli pár věcí od Guse Van Santa, tak vám bude jasné, že se tentokrát spíše držel zpátky a Milk se podobá spíše jeho mainstreamovějším dílům jako Dobrý Will Hunting . Je mi jasné, že historická role Harveyho Milka při boji za práva amerických homosexuálů je významná, ale nejvíce se mi líbily epizodky z jeho "normálního" (tzn. nepolitického) života. Jak ubíhaly minuty a film se více a více měnil v politické drama, ztrácel jsem zájem. Ne že by to bylo špatné, ale prostě to nebylo nijak výjimečné a místy to působilo až nezdravě adorujícím dojmem. Pokud by mě zajímaly Milkovy politické projevy a veřejná činnost, pak bych se na ně radši díval na dobových záznamech a ve vzpomínkách pamětníků , než v reinterpretaci Van Santa a Penna. Takže ještě jednou pro militantní gaye: To, co Harvey Milk v životě dokázal, bylo velice důležité. A rád se o tom dozvím víc. Ale ne nutně formou tohoto filmu.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.