Plakát k filmu: Metropolis

Metropolis Metropolis

dokina.cz
8,3

Premiéra 13. 1. 2005
Německo, 1927, 153 min

Žánr:
drama, sci-fi
Režie:
Fritz Lang | celý štáb
Hrají:
Gustav Fröhlich, Brigitte Helm, Rudolf Klein-Rogge, Fritz Rasp, Theodor Loos, Heinrich George, Curt Siodmak, Fritz Alberti, Grete Berger | všichni herci

Slavné sci-fi o velkoměstě budoucnosti, stále ohromující svou technickou vizí i znepokojující obavou z despotických tendencí ve vývoji lidstva, na skupinku vyvolených na jedné straně a zotročených mas na straně druhé. Zobrazení Metropole se utápí v monumentalitě, vidíme zástupy lidi, jejichž paže se v kolektivní extázi napřahují k dívce s osvoboditelským předurčením. Někteří teoretici (Kracauer, Eis-nerová) nacházeli v tomto Langově filmu prvky nacistické ideologie, byť jím zřejmě neuvědomované a vnášené scenáristkou, jenž se na stranu nacistů skutečně přidala. Novou pouť filmovými sály nastoupila Metropolis v polovině 80. let, když ji Giorgio Moroder opatřil hudebním doprovodem.

Slavné sci-fi o velkoměstě budoucnosti, stále ohromující svou technickou vizí i znepokojující obavou z despotických tendencí ve vývoji lidstva, na skupinku vyvolených na jedné ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 2 hlasů
 • -
 • -
 • -

Trailer k filmu

Související články k filmu Metropolis

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Vesmírná odysea nebo Star Wars? Vybíráme desítku nejlepších sci-fi filmů

  Vesmírná odysea nebo Star Wars? Vybíráme desítku nejlepších sci-fi filmů

  1. 4. 2016 10:00 Sci-fi (Science Fiction) je vědeckofantastický žánr vymezený výskytem spekulativních technologií a přírodních jevů anebo dosud neznámých forem života. Děj se většinou odehrává v budoucnosti, ve vesmíru nebo alternativní historii. Dnes jsme pro vás připravili desítku těch nejlepších sci-fi snímků historie.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Deset nejslavnějších umělých inteligencí ve filmu

  Deset nejslavnějších umělých inteligencí ve filmu

  26. 3. 2014 11:15 Hodné, zlé či komické – i takové jsou myslící stroje filmu. Kinematografie umělé inteligence miluje minimálně tak intenzivně jako upíry nebo mafiány, důkazem je ostatně přehlídka fiktivních digitálních entit, které za svou stoletou historii vyplodila. K premiéře filmu Ona, v níž se hipsterský Joaquim Phoenix zamiluje do operačního systému s hlasem Scarlett Johansson, jsme připomněli desítku největších mohykánů z jedniček a nul. 

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Když film povstane: Elysium a další filmy, které řeší revoluce

  Když film povstane: Elysium a další filmy, které řeší revoluce

  30. 8. 2013 21:00 Do kin dorazilo Elysium, akční sci-fi od režiséra Distriktu 9 Neila Blompamfa, a spolu s ním i další nářez pro fanoušky velkolepé vědecké fikce. Jednou z mála výhrad proti Elysiu dle zahraničních recenzí je však skutečnost, že jeho zápletka poněkud naivně zachází s motivem revoluce. Snímek se zabývá realitou 22. století, kdy 99% chudého lidstva živoří na Zemi, zatímco 1% populace obývá luxusní vesmírnou stanici Elysium. Jak si však ukážeme, filmový svět motiv revoluce prostě zbožňuje, a to dokonce i v žánru sci-fi, komiksových adaptací nebo pohádek!

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.