Plakát k filmu: Marie Krøyer

Marie Krøyer Marie Krøyer

dokina.cz
6,6

Premiéra 18. 4. 2013
Dánsko, 2012, 100 min, od 15 let

Žánr:
drama, životopisný
Režie:
| celý štáb
Hrají:
Søren Sætter-Lassen, Sverrir Gudnason | všichni herci

Mezinárodně uznávaný filmový režisér Bille August se svým posledním snímkem Marie Krøyer vrací po 25 letech opět do rodného Dánska a divákům přináší intimní příběh ženy ze začátku 20. století, inspirovaný skutečnými událostmi.

Bille August se dostal do mezinárodního povědomí filmem Pelle Dobyvatel (1987), který získal na MFF Cannes Zlatou palmu, a v roce 1989 mu Americká filmová akademie udělila Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Po obdržení dalších prestižních filmových cen za film S nejlepšími úmysly (1992) – scénář napsal Ingmar Bergman – odešel do zahraničí a režíroval několik mezinárodních koprodukčních projektů (Dům duchů, Stopy ve sněhu, Bídníci ad.). Za svou celoživotní práci filmového režiséra byl odměněn rytířským řádem Dánského a Švédského království.

Augustův nejnovější film vypráví příběh umělkyně Marie Krøyer, manželky mentálně postiženého dánského malíře P.S. Krøyera, která se zmítá mezi sociálními rolemi oddané manželky, starostlivé matky a kreativní umělkyně. Na dovolené ve Švédsku však pozná hudebního skladatele Huga Alfvéna, do kterého se vášnivě zamiluje.

Film byl nominován na cenu Zlatý Hugo na MFF v Chicagu.

Mezinárodně uznávaný filmový režisér Bille August se svým posledním snímkem Marie Krøyer vrací po 25 letech opět do rodného Dánska a divákům přináší intimní příběh ženy ze začátku ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Marie Krøyer

 • Recenze Marie Krøyer na fffilm

  Recenze fffilm 70

  Marie Kreyerová byla dánská malířka, která se proslavila především tím, že byla manželkou Pedera Severina Kreyera, nejslavnějšího dánského malíře. "Nejslavnější dánský malíř" pro mě znamená asi tolik jako "Nejslavnější ukrajinský krasobruslař", takže jsem o něm pochopitelně nikdy neslyšel . Bille August ( Dům duchů ) natočil o nich obou životopisný film. A také o švédském skladateli, který se stal Mariiným milencem a kterého Peder nechal bydlet v domku u jejich baráku, aby mohla Marie být přes den s milencem a v noci s manželem. Kromě tohoto dobrého nápadu měl Peder Kreyer spíše divné nápady, například se občas pokakal, občas nutil malou dcerku aportovat, občas střílel po lidech z brokovnice a občas chtěl manželce po rozvodu sebrat dceru. Naštěstí ho pak dali do blázince... Takhle to může znít jako zábavná podívaná, ale ve skutečnosti se v životě Kreyerových (a skladatele) zase tak moc zajímavého nestalo (aspoň podle tohoto filmu). Prostě spolu žili ve dvou (a měli severský klinický neerotický sex), pak ve třech, pak a byly nějaké tahanice o dcerku. Chvílemi je film vizuálně zajímavý (zdá se, že místy kopíruje obrazy zúčastněných) a občas se objeví svěží černohumorová drobnost, například když při pohřbu hodně prší a rakev tudíž v hrobě plave... Celkově na mě ale film působil dojmem, že Kreyer možná byl kvalitní malíř, ale byl jen o trochu víc šílený, než je v severských zemích běžné, a zase tak moc zajímavého se v jeho životě nestalo. A totéž platí pro Kreyerovou, s tím rozdílem, že ta se ani nepokakávala.

Související články k filmu Marie Krøyer

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Marie Krøyer

  Marie Krøyer

  13. 4. 2013 16:00 Marie Krøyer byla provdána za významného, dánského malíře P. S. Krøyera. Na vrcholu jejich manželství, velmi poznamenaném lehkovážným životem a vysokým společenským postavením, se zhoršuje Krøyerova mentální nemoc a jejich sen o společném životě umělců se rozpadá a mění na frustraci a soužení.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.