Plakát k filmu: Malá Hanoj

Malá Hanoj Malá Hanoj

Česká Republika, Německo, Slovensko, 2012, 75 min

Žánr:
dokumentární
Režie:
Martina Saková | celý štáb

Příběh Chung a Nguyet, dvou vietnamských děvčat, zápasících o svou budoucnost v České republice. V rozmezí více než šesti let sledujeme kroky, které tyto dvě nejlepší kamarádky podniknou, aby si v Evropě vytvořily nový domov a perspektivu.

Dokument, realizovaný v koprodukci HBO Europe a společností Projector 23 a FilmFrame, se soustřeďuje na vietnamskou komunitu v posttotalitních Čechách. Protagonistkami kroniky - natáčené šest let - jsou dvě nerozlučné přítelkyně Chung a Nguyet, jež původně pracovaly na tržišti v Dubí u Teplic, na nechvalně proslulé silnici E 55. V úvodní epizodě - natočené v zimě roku 2005 - prodávají levné zboží německým turistům. Další kapitoly chronologicky sestaveného svědectví sledují, jak se vyrovnávají s hospodářskou krizí i s vlastními klopotnými osudy. Činorodé dívky musí čelit poklesu kšeftů, způsobených otevřením nové dálnice do Drážďan. Nguyet dočasně přesídlí do Prahy, kde se snaží uspět v salónu se svatebními šaty ve známé tržnici Sapa. Chung se svým milým Tienem zplodí synka, kterému dají české jméno Petr. Nguyet se po roce vrátí zpátky do Teplic a dívky se spolu se svými partnery sejdou na oslavě vietnamského Nového roku. Nguyet se posléze rovněž stane matkou a obě mladé ženy začnou podnikat ve večerkách...

Dalšími klíčovými postavami snímku jsou dvě Češky, jež si přivydělávají jako chůvy vietnamských dětí: Věra Kubáňová, jež vychovala Chung jako její náhradní babička, a Marta Bláhová, jež se stará o jejího synka. Dokument, který natočila mladá slovenská režisérka Martina Saková, líčí každodennost cizokrajné menšiny, jež se vyznačuje mimořádnou pracovitostí a odolností. Ve výpovědi postaršího vietnamského páru se ohlíží i za krušnými časy války, kdy se rodiny ve vzdálené zemi musely ukrývat před bombardováním. Vrací se také k počátkům existence vietnamské komunity u nás, jež spadají do osmdesátých let minulého století. Kontingenty mladých lidí - určených pro práci v ČSSR - podléhaly přísnému výběru a délka jejich pobytu u nás byla úředně omezena.

Příběh Chung a Nguyet, dvou vietnamských děvčat, zápasících o svou budoucnost v České republice. V rozmezí více než šesti let sledujeme kroky, které tyto dvě nejlepší kamarádky ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
  • -
  • -
  • -
  • -

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.