Plakát k filmu: Lítám v tom

Lítám v tom Up in the Air

dokina.cz
8,0

Premiéra 28. 1. 2010
USA, 2009, 109 min

Žánr:
komedie, drama, romantický
Režie:
Jason Reitman | celý štáb
Hrají:
George Clooney, Vera Farmiga, Jason Bateman, Sam Elliott | všichni herci

Hrdina komedie Lítám v tom, Ryan Bingham (George Clooney), je šťastný člověk. S hlavou v oblacích neochvějně míří za splněním životního snu, jenže život bývá pěkná mrcha. A ta dokáže i v cílové rovince říct: „Hochu, běžíš po špatné trati.“ Režisér Jason Reitman má slabost pro anithrdiny, ať už je to lobbista hájící zájmy tabákových firem (Děkujeme, že kouříte) nebo těhotná teenagerka (Juno). Tentokrát se zahleděl do stoprocentního sobce a to tak neodolatelně, že stvořil jeden z nejlepších filmů uplynulého roku.

Životní cíl Ryana Binghama asi většině z vás bude připadat směšný. Chtěl by nalétat 10 miliónů leteckých mil a díky tomu vstoupit do elitní společnosti několika málo vyvolených. Pravděpodobnost splnění téhle „mission impossible“ je velmi vysoká, protože Ryan prakticky žije v letadle. Jako zaměstnanec společnosti, která se zabývá podnikovou optimalizací (v překladu to znamená, že jde o profesionální vyhazovače z práce), nepřetržitě létá po Spojených státech a snižuje stavy ve firmách, jejichž šéfové nemají dost odvahy na to, aby své lidi propustili sami. Nomádský život Ryanovi naprosto vyhovuje. Jeho vlastní byt je méně útulný než libovolný hotelový pokoj, rodina s ním už dávno přestala počítat a všechno, co má, se vejde do jediného kufru, který ovšem musí splňovat kritéria pro příruční zavazadlo. Na letištích se navíc dají potkat dost zajímaví lidé jako například příležitostná spolucestující podobného ražení (Vera Farmiga), ochotná mít vztah „když to letové řády dovolí“. Žádný strom ale neroste až do nebe a Ryanovo ohrožení má podobu mladé ambiciózní kolegyně (Anna Kendrick), která v rámci úspor vymyslela propouštění lidí online. To by znamenalo, že se Ryan snese z nebes zpátky na zem a ztratí tak všechno, na čem mu záleželo. Tváří v tvář téhle nejpříjemné pravdě začne trochu přemýšlet o tom, jestli by se smysl života nedal nakonec najít i na zemi.

Režisér Reitman tvrdí, že scénář psal na tělo přímo Georgi Clooneymu. „Když chystáte film o chlapovi, který vyhazuje lidi z práce, je to vlk samotář a přitom má být sympatický, neexistuje lepší volba,“ říká Reitman, který prý zažil jednu z nejšťastnějších chvil v životě, když Clooney po přečtení scénáře řekl, že se mu líbí a jde do toho. Zlí jazykové tvrdí, že ho k přijetí role přimělo i to, že si mohl zahrát sebe sama. Šlo mu to výborně, ostatně potvrzuje to nominace na Zlatý glóbus za nejlepší herecký výkon. Komedie Lítám v tom jich má ještě dalších pět – herecké pro Veru Farmigu a Annu Kendrick, za nejlepší režii, adaptovaný scénář a především za nejlepší film.

Hrdina komedie Lítám v tom, Ryan Bingham (George Clooney), je šťastný člověk. S hlavou v oblacích neochvějně míří za splněním životního snu, jenže život bývá pěkná mrcha. A ta ... celý popis

Trailery Program Fotogalerie
Vaše hodnocení: 530 hlasů

Recenze filmu Lítám v tom

  • Recenze Lítám v tom na MovieZone

    Recenze MovieZone 90

    George Clooney v tom lítá, ale přitom nemá hlavu v oblacích. S jasným poselstvím a vizí obráží kurzy jako motivační řečník, ale především se živí jako profesionál, který vyhazuje z rozličných firem ostatní lidi, protože jejich šéf na to nemá dostatek kuráže. Jak si poradí s láskou, které odmítá podlehnout a především nadějnou kariéristkou, která chce kompletně překopat základy jeho práce? Jason Reitman natočil film o lidech, ve kterém je tolik životních pravd, že by to vystačilo na tři samostatné a velmi dobré filmy. Z toho vyplývá, že tenhle je super a měli byste na něj jít :-)

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.