Plakát k filmu: Lepší svět

Lepší svět In a Better World

dokina.cz
7,2

Premiéra 24. 2. 2011
Švédsko, Dánsko, 2010, 113 min

Žánr:
drama
Režie:
Susanne Bier | celý štáb
Hrají:
Ulrich Thomsen, Mikael Persbrandt, Wil Johnson | všichni herci

Susanne Bier patří k elitní skupině dánských režisérů (Lars von Trier, A. T. Jensen, Thomas Vitenberg). Po svém úspěšném filmu Po svatbě (nominace na Oscara) přichází s dramatem Lepší svět, který byl úspěšně uveden na celé řadě filmových festivalů a nedávno získal Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film. Film vypráví příběh dvou rodin, jejichž osudy se náhodně spojí skrze přátelství dvou dospívajících synů. Elias, jehož otec pracuje jako doktor v Africe a prožívá právě manželskou krizi, je šikanován ve škole, zatímco Christian, který se rozhodne ho bránit, se do města přistěhoval s otcem po nedávné smrti matky. Film řeší zdánlivě jasné etické otázky po smyslu pomsty a násilí s ní spojeným.

To vše na pozadí skutečných světových konfliktů, kterým čelíme a které reprezentuje právě postava dánského lékaře v Africe. Film není samoúčelnou plejádou dramatických situací, tak jak je známe z mnoha evropských filmů současnosti, ale precizním pohledem do života dvou generací lidí, jimž se představa lepšího světa znenadání začíná vzdalovat.

Susanne Bier patří k elitní skupině dánských režisérů (Lars von Trier, A. T. Jensen, Thomas Vitenberg). Po svém úspěšném filmu Po svatbě (nominace na Oscara) přichází s dramatem ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 156 hlasů

Recenze filmu Lepší svět

  • Recenze Lepší svět na MovieZone

    Recenze MovieZone 70

    Anton léčí nebožáky v Africe, přitom doma v Dánsku je jeho syn obětí násilí. Nový kamarád Christian mu ukáže možnou cestu ven – nech se bít, ale pak dej větší ránu. Zlatým glóbem oceněné drama o rozpadu rodiny, nenávisti a odpuštění je plné bohatých postav, nádherné výtvarné stránky a zajímavě napsaných scén. Bohužel v závěru jakoby se leklo temnoty a snaží se ve chmurném světě najít i trochu toho hřejivého slunce.

  • Recenze Lepší svět na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Dánsko. Dva malí kluci, kteří jsou šikanováni ve škole a rozhodnou se "vzít spravedlnost do svých rukou". Zmlátí šikanujícího parchanta pumpičkou, vyhrožují mu nožem a pak se rozhodnou jít ještě o dost dál, což vyústí v tragédii, která poznamená obě jejich rodiny. Souběžně s tím otec jednoho z nich působí jako lékař v Africe, kde mu před očima umírají oběti brutálního válečníka a pak je postaven před dilema, když po něm tentýž válečník chce, aby mu zachránil uhnívající nohu. Drama Susan Bierové (původní název znamená "Pomsta") je velmi profesionálně natočeno a uvidíme v něm kvalitní herce - především dva hochy v hlavních rolích. Bylo mi ale dost líto zápletky, která je velmi manipulativní a přitom (většinu času) předvídatelná. Celá dějová linie v Africe je vyloženě citové vydírání (ano, hodní lidé opravdu nevyřezávají těhotným ženám děti z břicha). Film pro mě dramaticky vyvrcholil okolo 90. minuty a následující půlhodina byla dle mého názoru naprosto zbytečná a do poslední sekundy předvídatelná. Neznamená to, že film je špatný. Jen mě velice překvapuje, že sbírá po celém světě tolik cen. Zábava to rozhodně není (a nemá být) a jako "film s poselstvím, vybízející k hlubšímu zamyšlení" mi přišla jeho základní myšlenka "zlo plodí zlo a pomsta nemusí nic vyřešit" neuvěřitelně triviální a především triviálně zpracovaná. (Což, znovu opakuji, neznamená, že je zpracovaná špatně .)

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.