Plakát k filmu: Kupec benátský

Kupec Benátský Merchant of Venice, The

dokina.cz
6,6

2004, 138 min

Žánr:
drama
Režie:
Michael Radford | celý štáb
Hrají:
Al Pacino, Jeremy Irons, Lynn Collins, Joseph Fiennes, Gregor Fisher, Charlie Cox, Anton Rodgers, John Sessions, Ben Whishaw, Mackenzie Crook, Allan Corduner, Zuleikha Robinson, Kris Marshall, Heather Goldenhersh, Ron Cook, David Harewood | všichni herci

Benátky, 16. století.

Hrabivý židovský lichvář Shylock je ještě horší než jeho špatná pověst. Nevynechá jedinou příležitost, aby si nevychutnal potíže křesťanských šlechticů, které nouze zavádí do jeho domu. Jednoho dne lichváře požádá o půjčku vážený kupec Antonio, jehož mladý přítel Bassanio zoufale potřebuje peníze, aby získal ruku milované Portie. Když ovšem Antonio nemůže peníze včas vrátit, má Shylock volnou ruku k tomu, aby si léta ponižování a pohrdání na nenáviděném světě vybral i s úroky. Cena, kterou má Antonio zaplatit, má být skutečně bolestná…

Klasická divadelní hra Williama Shakespeara s novou naléhavostí ožila v rukou režiséra Michaela Radforda. Nadčasový příběh vypráví nejen o náhodě a osudu vládnoucích lidským osudům, ale také o antisemitismu. Radford využívá špičkového hereckého obsazení a zdůrazňuje vizuální krásu svých filmových obrazů.

Adaptace klasické hry Williama Shakespeara je fascinujícím moderním pohledem do díla velkého Alžbětince. Nadčasový příběh o lakotě a obětavosti je situovaný do Itálie 16. století a oslní mimořádným hvězdným obsazením i vizuální krásou.

Michael Radford, který získal za Pošťáka (Il postino) cenu BAFTA za nejlepší neanglicky mluvený film a dvě oscarové nominace (režie, scénář), se ve svém Kupci benátském spolehl na herecké výkony hereckých hvězd, především Ala Pacina (mj. trilogie Kmotr/The Godfather, režie Francis Ford Coppola, 1972, 1974, 1990, Zjizvená tvář/Scarface, režie Brian De Palma, 1983, Vůně ženy/Scent of a Woman, režie Martin Brest, 1992, Nelítostný souboj/Heat, režie Michael Mann, 1995, Insomnie/Insomnia, režie Christopher Nolan, 2002 ).

Další party ve svém filmu Michael Radford svěřil Jeremymu Ironsovi (Zvrat štěstěny/Reversal of Fortune, režie Barbet Schroeder, 1990, Božská Julie/Being Julia, režie István Szabó, 2004, Království nebeské/Kingdom of Heaven, režie Ridley Scott, 2005) ) a Josephu Fiennesovi (Zamilovaný Shakespeare/Shakespeare in Love, režie John Madden, 1998, Nepřítel před branami/Enemy at the Gate, režie Jean-Jacques Annaud, 2001).

Benátky, 16. století. Hrabivý židovský lichvář Shylock je ještě horší než jeho špatná pověst. Nevynechá jedinou příležitost, aby si nevychutnal potíže křesťanských šlechticů, ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 361 hlasů

Recenze filmu Kupec benátský

  • Recenze Kupec benátský na iDnes

    Recenze iDnes 60

    Jak by vypadal ráj shakespearovského labužníka? Dává se Kupec benátský, v roli Shylocka se střídají Bolek Polívka a Al Pacino.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.