Plakát k filmu: Křehká identita

Křehká identita Křehká identita

dokina.cz
7,0

Premiéra 19. 9. 2013
Slovensko, 2012, 75 min

Žánr:
dokumentární
Režie:
Zuzana Piussi | celý štáb

Idea filmu vznikla na cestách po Slovensku. Piussi najskôr nakrútila bitku v Bytči na mestskom zastupiteľstve, kde občania zúrivo bránili tabuľu na Tisovom dome. Snímka začala vznikať z potreby zaznamenať udalosti a kriticky ich pomenovať. Časť filmu vznikla reportážnou metódou (napr. odhaľovanie sochy Svätopluka na bratislavskom hrade a nasledujúce manifestácie, či nakrúcanie rôznych národných podujatí). Piussi prináša ďalší autorský film, ktorý ponúka zamyslenie sa nad národnou identitou a ukazuje súčasných „pseudonárodných" buditeľov inak, ako ich poznáme z médií. Nielen ako jednoduché figúrky a bábky, ale ako ľudí s vlastnou prehistóriou, filozofiou, argumentmi a citmi. Ako ľudí so spôsobom uvažovania, ktorý je možno nemoderný, smiešny, odmietaný a zavrhovaný, a práve preto sa môže stať ľahkou korisťou extrémizmu, ktorý na svoje ciele neváha zmanipulovať a zneužiť čokoľvek.

Idea filmu vznikla na cestách po Slovensku. Piussi najskôr nakrútila bitku v Bytči na mestskom zastupiteľstve, kde občania zúrivo bránili tabuľu na Tisovom dome. Snímka začala ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 0 hlasů
  • -
  • -
  • -

Recenze filmu Křehká identita

  • Recenze Křehká identita na fffilm

    Recenze fffilm 70

    Tento slovenský dokument se údajně zabývá dokumentováním Slováků, kterým záleží na jejich národní identitě, ale myslím, že lepší definice by zněla: "Zabývá se dokumentováním Slováků, kteří jsou totálně na hlavu, a shodou okolností si své šílenství vybíjejí při aktivitách, které nějakým vzdáleným způsobem v jejich chorých mozcích souvisejí se slovenskou národní identitou." Kupodivu, nejméně polovina záběrů z traileru ve filmu vůbec není, ale to neznamená, že není zábavný. Oproti traileru samotný film působí odlehčeněji a hravěji, protože v něm není příliš mnoho mladých zdravých skinheadů a jiných fyzicky zdatných lidí - většina v něm zobrazovaných šílenců vypadá neškodně a jsou příliš staří na to, aby vás mohli zmlátit (pokud by nebyli ve výrazné početní přesile). Nad projevy těchto lidí se většinou nedá nijak hlouběji přemýšlet, protože používají jinou výrokovou logiku a jiné mozkové funkce, než jaké jsem já kdy v životě poznal. Film je ale svižně sestříhán, takže působí jako zábavná přehlídka idiotů z Borata a obsahuje velké množství kultovních citátů, z nichž namátkou vybírám (a přeložil jsem do češtiny): "Jen díky naší víře se Čechům nepovedlo udělat z nás Čechoslováky." "Nechal jsem si udělat test DNA za 185 Euro a vědci zjistili, že mí předkové žijí zde na Slovensku už nejméně 20 000 let. A takových Slováků je 85 procent." "Jak vidíte, obraz svaté Marie ohořel tak, že připomíná tvar Slovenské republiky." "Až po letech se chlapec přiznal, že nám měl podpálit dům za to, že jsem byl pro samostatnost Slovenska" "Jediný bod Dzurindova programu byl dát Židům 850 milionů za vymyšlený holocaust a oni si to zvedli na miliardu." "Moje babička neměla Tisa ráda, protože jí nezařídil koncesi na trafiku, ale všichni ostatní ho milovali" "Vloupali se do mého domu a všechno rozmlátili mečem nebo valaškou" Existuje bohužel jistá regionální bariéra, protože například já si nejsem jistý, o kolik procent byl Tiso méně zlý než Hitler, a už vůbec nevím, kdo byl "slovenský panovník Rastislav", se kterým se ve filmu také dost operuje. Takže mi pravděpodobně místy unikaly jisté zábavné drobnosti, nedocházel mi celý rozměr šarvátky fanatických Staroslovanů s fanatickými Maďary, a když se objevil transparent "Stop politizaci umění a nacismu", nebyl jsem si úplně jistý, jestli jeho autoři protestují proti nacismu nebo proti politizaci nacismu. A mladší diváci budou pravděpodobně mít nezanedbatelný problém s porozuměním slovenskému jazyku, protože artikulace některých důchodců není nic moc (já měl naštěstí verzi s anglickými titulky). Slovenský hip hop Silně pochybuji o tom, že tento film někomu umožní nějak nahlédnout do nitra Slováků (protože se -možná naivně - domnívám, že toto nejsou typičtí Slováci). Ale je to 75 minut kvalitně sestříhané přehlídky lidské debility všeho druhu, při které se pobaví každý, kdo má smysl pro nekorektní humor. Nebo kdo nemá rád Slováky.

Trailer k filmu

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.