Plakát k filmu: Králova řeč

Králova řeč King's Speech, The

dokina.cz
8,0

Premiéra 10. 3. 2011
USA, Anglie, Australie, 2010, 113 min

Žánr:
historický, drama
Režie:
Tom Hooper | celý štáb
Hrají:
Michael Gambon, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Colin Firth, Claire Bloom, Geoffrey Rush, Jennifer Ehle | všichni herci

Po smrti svého otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Británie stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce, kterého ale jen těžko vidí v koktavém králi. Králova milující manželka Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, proto domluví setkání s úspěšným, ale poněkud svérázným a excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush).

Po těžkém začátku, kdy si neslučitelné charaktery dvou silných osobností jen obtížně hledají cestu jeden k druhému, se mezi oběma muži vytvoří silné pouto. Král nakonec přistoupí na neobvyklý způsob léčby a s pomocí Loguea, rodiny, vlády i Winstona Churchilla (Timothy Spall) vadu řeči překoná. Dokáže ale obstát i ve chvíli, kdy je třeba, aby v rádiu pronesl zásadní projev, který má povzbudit a inspirovat anglický národ v době, kdy to nejvíce potřebuje?

Film Králova řeč získal 4 Oscary z celkem 12 Nominací včetně Oscara za nejlepší film. Colin Firth si za svůj strhující herecký výkon odnesll Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a dříve také zlatý Glóbus.

Film Králova řeč je inspirován skutečným příběhem krále Jiřího VI.

Po smrti svého otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 393 hlasů
 • -

Recenze filmu Králova řeč

 • Recenze Králova řeč na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

  Velmi britské téma zpracované velmi nebritským způsobem - tedy pokud si budeme hrát na předsudky a škatulky. Koktající král Jiří se musí vypořádat nejen se svou vadou, ale především s Hitlerem, dělajícím bordel v Evropě. O tom, že obojímu nakope zadek není pochyb, ale to, že bude Králova řeč tak zábavná i bez klišovitých zkratek, asi čekal málokdo. Triumf vůle, který dost možná vezme Oscary útokem z pozice černého koně. Koktající aristokrat vs. rychlomluvka Zuckerberg? Bring it on!

 • Recenze Králova řeč na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Jen velmi, velmi, velmi stručně, protože nestíhám (respektive stíhám jiné věci než FFFilm): Králova řeč mě neuvěřitelně překvapila tím, jak mi přišla tuctová. Viděl jsem ji až poté, co dostala všechny ty ceny, a nechápu... Je to slušně odsýpající komediálně-dramatická divadelní inscenace se třemi slušnými herci v hlavních rolích. Všichni hrají adekvátně, scénář je adekvátní (byť totálně předvídatelný), režie je adekvátní, kulisy jsou adekvátně gay , ale pár hodin po skončení se mi film naprosto vykouřil z hlavy a nevzpomenu si na jedinou jeho scénu, kterou bych někomu chtěl citovat s upozorněním, že "tohleto bylo fakt bezva".

Trailer k filmu

Související články k filmu Králova řeč

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Cenu BAFTA pro nejlepší film dostal Affleckův snímek Argo

  Cenu BAFTA pro nejlepší film dostal Affleckův snímek Argo

  11. 2. 2013 09:01 Americký snímek Argo dostal v Londýně cenu Britské akademie filmové a televizní tvorby (BAFTA) pro nejlepší film roku. Nejlepšími herci byli vyhlášeni Daniel Day-Lewis a 85letá Emanuelle Rivaová.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Filmová akademie zveřejní nominace. Spielbergův Lincoln má šanci na několik Oscarů

  Filmová akademie zveřejní nominace. Spielbergův Lincoln má šanci na několik Oscarů

  9. 1. 2013 08:37 VIDEO. Americká filmová akademie netradičně ve čtvrtek ráno místo obvyklého úterý zveřejní nominace na letošní prestižní ceny Oscar. Velké naděje v nich má především historické drama Lincoln režiséra Stevena Spielberga. Očekává se, že obdrží nominaci jak pro nejlepší film, tak za režii či hlavní mužský herecký výkon pro Daniela Day-Lewise. Své jisté má pravděpodobně i snímek Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci) režisérky Kathryn Bigelowové o honu na teroristického předáka Usámu bin Ládina. 

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Bídníci - recenze

  Bídníci - recenze

  8. 1. 2013 13:50 Literární klasika toho nejtěžšího kalibru se čas od času objevuje v kinech. Současně s takovým filmem se vždycky objevuje otázka, zda zrovna toto zpracování mělo smysl. Zda ta předchozí, nebo ještě starší, nebyla lepší. V případě zbrusu nového filmu Bídníci si tuto otázku budete po zhlédnutí filmu také pokládat.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.