Plakát k filmu: Králova řeč

Králova řeč King's Speech, The

dokina.cz
8,3

Premiéra 10. 3. 2011
USA, Anglie, Australie, 2010, 113 min

Žánr:
historický, drama
Režie:
Tom Hooper | celý štáb
Hrají:
Michael Gambon, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Colin Firth, Claire Bloom, Geoffrey Rush, Jennifer Ehle | všichni herci

Po smrti svého otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Británie stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce, kterého ale jen těžko vidí v koktavém králi. Králova milující manželka Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, proto domluví setkání s úspěšným, ale poněkud svérázným a excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush).

Po těžkém začátku, kdy si neslučitelné charaktery dvou silných osobností jen obtížně hledají cestu jeden k druhému, se mezi oběma muži vytvoří silné pouto. Král nakonec přistoupí na neobvyklý způsob léčby a s pomocí Loguea, rodiny, vlády i Winstona Churchilla (Timothy Spall) vadu řeči překoná. Dokáže ale obstát i ve chvíli, kdy je třeba, aby v rádiu pronesl zásadní projev, který má povzbudit a inspirovat anglický národ v době, kdy to nejvíce potřebuje?

Film Králova řeč získal 4 Oscary z celkem 12 Nominací včetně Oscara za nejlepší film. Colin Firth si za svůj strhující herecký výkon odnesll Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a dříve také zlatý Glóbus.

Film Králova řeč je inspirován skutečným příběhem krále Jiřího VI.

Po smrti svého otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, ... celý popis

Trailery Program Fotogalerie
Vaše hodnocení: 393 hlasů
  • -

Recenze filmu Králova řeč

  • Recenze Králova řeč na MovieZone

    Recenze MovieZone 80

    Velmi britské téma zpracované velmi nebritským způsobem - tedy pokud si budeme hrát na předsudky a škatulky. Koktající král Jiří se musí vypořádat nejen se svou vadou, ale především s Hitlerem, dělajícím bordel v Evropě. O tom, že obojímu nakope zadek není pochyb, ale to, že bude Králova řeč tak zábavná i bez klišovitých zkratek, asi čekal málokdo. Triumf vůle, který dost možná vezme Oscary útokem z pozice černého koně. Koktající aristokrat vs. rychlomluvka Zuckerberg? Bring it on!

Trailer k filmu

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.