Plakát k filmu: Krajinka

Krajinka Krajinka

dokina.cz
7,2

Česká Republika, Slovensko, 2000, 150 min

Žánr:
drama
Režie:
Martin Šulík | celý štáb
Hrají:
Vilma Cibulková, Csongor Kassai, Jiří Pecha, Ivan Martinka, Jan Kraus, Věra Galatíková, Mátyás Dráfi, Anna Šišková, Dorota Nvotová, Lukáš Latinák, Jaroslav Kuneš, Štefan Mišovic, Marta Rašlová, Peter Bzdúch, Eva Večerová, Ján Melkovič, Ivan Romančík st., Ivan Matulík, Dušan Szabo, Viera Pavlíková, Jiří Schmitzer, Ivan Palúch, Emil Kosír, Pavol Topoľský, Lotár Radványi, Ľuboš Kostelný, Ivo Heller, Milan Vojtela, Stanislav Pitoňák | všichni herci

Podobenství o malé zemičce, která jako by nebyla, nebol si ji nikdo nepamatuje a nikdo o ní nemluví. Výrazně stylizovaná freska, zachycující osudy Slovenska 20. století. Jsou to vlastně historky, odehrávající se na maloměstě (v Banské Štiavnici). Krajinka se neokázale, ale přitom velmi intenzívně dotýká bytostné lidské citovosti a elementární mezilidské vzájemnosti.

Přední slovenský filmař Martin Šulík spolupracoval na scénáři filmu Krajinka se spisovatelem a scenáristou Dušanem Duškem, který tak zastoupil režisérova stálého spoluautora Ondreje Šulaje. Šulíkův tvůrčí tým však jinak zůstal stejný jako v dřívějších filmech a podobná je i poetika díla. Namísto uceleného příběhu předkládají tvůrci sled rozdílně koncipovaných deseti epizod, odehrávajících se v různých dobách i v různých ročních obdobích.

Název odkazuje k malířskému žánru. Krajinkou je zde míněn idealizovaný obraz krajiny a dějů uvnitř ní. Autorská licence mluví o tom, že tato krajina možná ani nebyla a že v každém případě již zanikla. Avšak vypravěč i dobové černobílé záběry včetně tendenčních komentářů odkazují ke konkrétním historickým událostem spjatým se Slovenskem v průběhu několika desítek let dvacátého století.

Podobenství o malé zemičce, která jako by nebyla, nebol si ji nikdo nepamatuje a nikdo o ní nemluví. Výrazně stylizovaná freska, zachycující osudy Slovenska 20. století. Jsou to ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 646 hlasů
  • -
  • -
  • -

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.