Plakát k filmu: Kluk na kole

Kluk na kole Gamin au vélo, Le

dokina.cz
7,0

Premiéra 29. 3. 2012
Francie, Itálie, Belgie, 2011, 87 min

Žánr:
drama
Režie:
Jean-Pierre Dardenne | celý štáb
Hrají:
Olivier Gourmet, Jérémie Renier | všichni herci

Cyrilovi bude brzy dvanáct, což je věk, kdy začne vědomě tříbit svůj pohled na stále ještě dětský svět. Když ho náhle odloží otec, nedokáže se chlapec smířit se situací a svou inteligenci, ale zejména nezdolnou energii zaměří na to, aby vše bylo jako dříve. Až časem si však uvědomí marnost svého počínání i to, že jím možná ublížil někomu, kdo o něj projevil upřímný zájem. Moudrost se nedá nabrat ze dne na den, ale první poznání, že nelze slepě sledovat jen vlastní tužby, může být rozhodující. Stejně jako ve svých dalších filmech dokázali bratři Dardennové vykreslit mimořádně realistický obraz, který tentokrát doplňují ojedinělými hudebními intermezzy. Ve světě hrdinů řeší příčiny i následky, ale nemají nutkání vše doslovně završovat. Výsledkem je citlivé, pohlcující, ale ani v nejmenším patetické drama s mimořádně životnými postavami.

Cyrilovi bude brzy dvanáct, což je věk, kdy začne vědomě tříbit svůj pohled na stále ještě dětský svět. Když ho náhle odloží otec, nedokáže se chlapec smířit se situací a svou ... celý popis


Mediadesk
Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 81 hlasů
 • -
 • -

Recenze filmu Kluk na kole

 • Recenze Kluk na kole na MovieZone

  Recenze MovieZone 80

 • Recenze Kluk na kole na fffilm

  Recenze fffilm 50

  Cyril je malý hajzlík. Žije v dětském domově, je nevychovaný, snaží se naštvat všechny kolem (včetně těch, kteří by mu rádi pomohli) a něco od života chce, ale ještě nemá jasno, co vlastně. Znovu opakuji: Cyril je hajzlík. Možná proto, že nemá rodiče (respektive má otce, ale ten ho nechce vidět), možná proto, že to tak chtěl Bůh nebo někdo jiný. Ale nikdo ve filmu (včetně jeho vychovatelů a ženy, která si ho bere k sobě do bytu) nedělá nic pro to, aby se to změnilo. Jenom se s ním snaží rozumně mluvit a dělat pro něj hezké věci, což zcela evidentně ani v nejmenším nefunguje a Cyril svým chováním úspěšně pokračuje směrem k pasťáku. To je vpodstatě všechno, co se dá napsat o ději. O zpracování filmu se pak dá napsat to, že herci (především kluk) dobře hrají a že kamera by se mohla aspoň chvílemi přestat klepat. Kluk na kole je zcela evidentní artfilm. Ještě o něco více, než nedávný a dosti podobný film o jiném malém Satanovi, Musíme si promluvit o Kevinovi . U Kluka na kole se to o něco hůře pozná, protože není sestříhaný napřeskáčku a zpočátku vypadá, že bude mít děj plynoucí od A do B. Ale když jsem ve dvou třetinách filmu zjistil, že jsem v něm zatím slyšel celkem 90 sekund hudby, pozůstávající ze tří identických třicetisekundových kusů na třech různých místech, byl jsem doma (na konci se ozval tentýž kus počtvrté). Podobně jako u Kevina jsem neměl nijak výraznou touhu analyzovat emoce postav v tomto filmu, natož se zabývat tím, proč takové emoce mají (ano, děti z rozvrácených rodin často nejsou emocionálně v pořádku, děkuji za upozornění). Místo toho ve mně naprosto převládala emoce "Ten kluk by zasloužil pár přes držku".

Související články k filmu Kluk na kole

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Kluk na kole

  Kluk na kole

  28. 3. 2012 10:23 Nový film bratří Dardennů (Mlčení Lorny, Dítě) vypráví příběh dvanáctiletého Cyrila, kterého otec umístí do dětského domova. Chlapec nepřestává věřit, že se k otci vrátí, ale ten už žije nový život.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.