Plakát k filmu: Kletba z temnot

Kletba z temnot The Possession

dokina.cz
6,2

Premiéra 4. 10. 2012
USA, 2012, 92 min

Žánr:
thriller, horor
Režie:
Ole Bornedal | celý štáb
Hrají:
Kyra Sedgwick, Jeffrey Dean Morgan, Grant Show, Quinn Lord, Agam Darshi, Natasha Calis, John Cassini | všichni herci

Horor Kletba z temnot byl inspirován skutečným příběhem starodávné skříňky, ukrývající zlověstného démona Dybbuka, kolem které došlo k sérii záhadných paranormálních jevů.

Kletba z temnot vypráví příběh bývalých manželů Clyda (Jeffrey Dean Morgan) a Stephanie (Kyra Sedgwick) a jejich dvou malých dcer. Jednoho dne si mladší dcera Em (Natasha Calis) koupí na bleším trhu tajemnou skříňku. Od té doby se začnou s děvčátkem dít zvláštní věci. Em je skříňkou naprosto posedlá, nosí ji všude s sebou, je nervózní a chová se agresivně. Její matka začíná mít podezření, že skříňka způsobuje u dcery psychické problémy. A po sérii znepokojivých a nevysvětlitelných událostí rodina odhalí pravou příčinu. Zjišťují, že skřínka byla vyrobena pro Dybbuka – zlého démona, který se usadí v těle člověka, který ho ze skříňky osvobodil. A jejich dcera skříňku otevřela….

Dybbuk je v židovské mytologii zlý duch, který hledá lidské oběti, do nichž by mohl vstoupit a ovládnout je. Legenda vypráví, že kdysi tesaři vytesali dřevěnou skříňku, do které se jim podařilo zlého démona uvěznit.  V roce 2004 vyšla v Los Angeles Times znepokojivá reportáž o muži, který na Ebay prodával zvláštní předmět. Tvrdil, že jde o originální Dybbukovu skříňku, která způsobila každému z jejích předchozích majitelů okamžiky nepředstavitelné hrůzy a on nyní udělá cokoliv, jen aby se jí zbavil. Skříňku nakonec zakoupil kurátor univerzitního muzea a začal zkoumat její záhadnou minulost a neblahý vliv na její předchozí majitele. Pátrání jej nakonec přivedlo až ke 103 leté ženě, která přežila holocaust a po válce si přivezla zapečetěnou skříňku do Ameriky. Své nejbližší sice varovala, aby skříňku v žádném případě nikdy neotevírali, bohužel zbytečně.

Režisér Ole Bornedal byl zveřejněným příběhem o tajemné skříňce nadšený. Raději ale držel sebe i celý štáb mimo dosah skutečné skříňky. „Rodina, která nyní vlastní Dybbukovu skříňku mě pozvala na návštěvu, ale odmítl jsem,“ přiznává režisér. Přestože skutečnou skříňku držel štáb daleko od filmové scény, přítomnost temných sil by zpochybnil jen málokdo. „Po dobu natáčení se dělo mnoho podivných věcí,“ přiznává producent Young.

Horor Kletba z temnot byl inspirován skutečným příběhem starodávné skříňky, ukrývající zlověstného démona Dybbuka, kolem které došlo k sérii záhadných paranormálních jevů. Kletba ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 18 hlasů

Recenze filmu Kletba z temnot

 • Recenze Kletba z temnot na MovieZone

  Recenze MovieZone 50

 • Recenze Kletba z temnot na fffilm

  Recenze fffilm 60

  Jakási neznámá paní je psychicky a fyzicky terorizována dřevěnou krabičkou, šeptající "Sniem tvoje serdce". Později, někde jinde. Nedávno rozvedení manželé (Jeffrey Dean Morgan a Kyra Sedgwicková) spolu dobře vycházejí a půjčují si své dvě malé dcery. Při jakémsi výprodeji přijdou k zajímavé krabičce (viz výše). V krabičce je dybbuk (viz film Nenarození ) a začne jednu z dcer posedat. Přestože film produkoval Sam Raimi (režíroval ho anglicky debutující Dán), není v něm ani stopy po jeho černém humoru a nadsázce . Ale zato v něm nechybí česko-slovenština (ale nejspíš je to nějaká srbochorvatština se špatným anglickým přízvukem) a židovský vymítač dybbuků - ten je jediným potenciálně vtipným elementem filmu, protože tento mladík typicky židovského ortodoxního vzhledu a ošacení, křičící při vymítání "Chalev šajeb humus nehet", je něco na hranici parodie (možná i záměrné, opravdu jsem si nebyl jistý). Jinak se celý film snaží brát sám sebe naprosto vážně a jeho většina pozůstává z toho, že nám předvádí, jaká pnutí existují v rodině, kterou sledujeme. Nedělá to špatně (rozhodně to není trapné nebo nechtěně vtipné), ale je to něco trochu jiného, než bych očekával od hororu, zjevně inspirovaného Exorcistou , Přichází Satan a dalšími podobnými klasikami. Zlo a hrůza jsou velmi plíživé, pozvolné, budované klasickými filmovými postupy, většinou bez použití náročných triků. Je to do jisté míry chvályhodné, ale film pak nemá moc co nabídnout navíc ve srovnání s výše zmiňovanými klasikami. Teprve v posledních 20 minutách se film trochu brutálněji a explicitněji rozjede, ale pořád nejde ani zdaleka o takový horrorfest, jak se snaží naznačovat trailery (které navíc zbytečně ukazují spoustu věcí, které by lépe fungovaly až jako nečekané překvapení v samotném filmu). Kletba z temnot není špatný film, ale identický námět jsem viděl už mnohokrát, a lépe natočený. P.S: Film je marketingován jako "na motivy skutečných událostí" a není těžké zjistit, jak velký bullshit toto tvrzení je .

Trailer k filmu

Související články k filmu Kletba z temnot

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Americký horor Kletba z temnot vznikl podle skutečné události

  Americký horor Kletba z temnot vznikl podle skutečné události

  2. 10. 2012 10:47 Od 4. října se v kinech objeví americký horor Kletba z temnot. Byl inspirován skutečným příběhem starodávné skříňky, ukrývající prý zlověstného démona Dybbuka, kolem níž se stala série paranormálních jevů. Snímek představila na pracovní projekci v Praze distribuční společnost Bontonfilm.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.