Plakát k filmu: Kabinet doktora Caligariho

Kabinet doktora Caligariho Cabinet des Dr. Caligari., Das

dokina.cz
8,1

Německo, 1920, 71 min

Žánr:
drama, mystery, horor, fantasy
Režie:
Robert Wiene | celý štáb
Hrají:
Werner Krauss, Conrad Veidt, Lil Dagover, Friedrich Feher, Hans Heinrich von Twardowski, Rudolf Klein-Rogge, Henri Peters-Arnolds, Elsa Wagner | všichni herci

První expresionistické dílo, lépe řečeno první horor vůbec. Nejvýznamější prvek německé kinematografie jakožto i dějin hororů. Horory dnešní doby oplývají galony krve a nepětí se v nich nedočkáte. Pokud sázíte na filmy, které Vás dostanou svou dokonalou a temnou atmosférou, vřele doporučuju. Film je dokonale výtvarně zpracovaný a vyvolává pocity ztísněnosti a nestability. Ostatně, expresionismus vzniká po 1. světové válce, a zrovna ve zdevastovaném Německu...

Fantaskní prostředí, kde splývá sen se skutečností, hra světla a stínu, zdeformované plochy a dojem padajících budov, výrazné líčení herců.

Do města přijíždějí pouťové atrakce a s nimi i pan Calighari, představující tu nejděsivější podívanou ze všech. Předvádí svého náměsíčníka Cesara, který má údajně věštecké schopnosti. Calighari ho zcela ovládá poocí hypnózy.

Jeden z návštěvníků poutě chce, aby mu Caesar prozradil, jak dlouho bude žít. Caesar mu odpoví, že pouze do svítání. Druhého dne je onen mladík nalezen mrtvý a stopy vedou samozřejmě k Caesarovi.

Caesar je však pouhou loutkou Calighariho, který ho zcela ovládá, a Caesar je ochoten(ne-li povinen)pro blaho věco i umírat. Calighari ho drží při životě, znovu a znovu ho probouzí k žití, a Caesar je odhodlán plnit všechny jeho rozkazy.

První expresionistické dílo, lépe řečeno první horor vůbec. Nejvýznamější prvek německé kinematografie jakožto i dějin hororů. Horory dnešní doby oplývají galony krve a nepětí se ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 466 hlasů
  • -
  • -
  • -

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.