Plakát k filmu: Jeskyně zapomenutých snů 3D

Jeskyně zapomenutých snů Cave of Forgotten Dreams

dokina.cz
7,1

Premiéra 27. 10. 2011
2010, 90 min

Režie:
Werner Herzog | celý štáb
Hrají:
Werner Herzog | všichni herci

Když v roce 1994 vstoupil francouzský archelog Chauvet a jeho tým do neznámého jeskynního systému v malebném údolí řeky Ardeche, netušil, že právě učinil fascinující objev, kterým se navždy zapíše do dějin. V jeskyni, která dodnes nese jeho jméno, totiž narazil na dosud nevídanou kolekci jeskynních maleb, jež jsou jednou tak staré než jakékoliv předchozí objevy. Desítky tisíc let hermeticky uzavřená jeskyně vydala kromě maleb i mnoho dalších stop po životě člověka a zvířat, která ho v té době obklopovala. Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná a oscarový režisér Werner Herzog (ikona světové kinematografie, autor řady hraných i dokumentárních filmů) byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. Vznikl tak film, který nás díky zvolené 3D technologii dokonale provede místem, jež nám příroda a naši předci uchovali ve stavu, v jakém byl opuštěn před 20 000 lety.

Když v roce 1994 vstoupil francouzský archelog Chauvet a jeho tým do neznámého jeskynního systému v malebném údolí řeky Ardeche, netušil, že právě učinil fascinující objev, kterým ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 75 hlasů

Recenze filmu Jeskyně zapomenutých snů 3D

  • Recenze Jeskyně zapomenutých snů 3D na fffilm

    Recenze fffilm 60

    Ve Francii byla v roce 1994 objevena jeskyně s nejstaršími dochovanými nástěnnými malbami . Od té doby byla podrobně prozkoumána, ale veřejnost do ní nesmí a nikdy smět nebude (aby ani dech nenarušil zdejší atmosféru). I vědci do ní mohou vstoupit jen na omezenou dobu a do omezených prostor. A Werner Herzog dostal unikátní šanci natočit o jeskyni 3D dokument. Tento film je dobré vidět už z toho důvodu. že to, co v něm je, nikde jinde nikdy neuvidíte (pravděpodobně). VIdíme tedy mnoho záběrů nástěnných maleb, které jsou tak dobré jak jen to šlo. Což znamená, že nejsou ideální, protože v jeskyni nesmělo být příliš silné osvětlení a filmaři se nesměli vzdálit z tenkého můstku, který jeskyní prochází. Ze stejného důvodu i 3D občas není úplně v pořádku (například se do obrazu dostane kus extrémně blízkého zábradlí). Všechny malby a jiné zajímavé věci v jeskyni by se daly v klidu natočit a pomalu přehrát za maximálně dvacet minut. Zbytek filmu tudíž musí být zaplněn něčím jiným, a to náhledy do historie lidstva v této geografické oblasti, vyprávěním archeologů a bizarními momenty. Ty jsou buď úsměvné (na rekonstruovanou pravěkou flétnu hraje archeolog americkou hymnu) nebo naprosto WTF (epilog se zmutovanými aligátory albíny ve skleníku nedaleké jaderné elektrárny). Kdyby jich bylo víc, vážně bych uvažoval o možnosti, že žádná jeskyně neexistuje a celé je to bizarní Herzogova mystifikace, kterou chce poukázat na šílenost doby, která vymknuta z kloubů šílí. Ale WTF okamžiků je jen pár a zbytek je průměrný dokument, zajímavý především svým subjektem, nikoliv tím jak je natočen.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.