Plakát k filmu: Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic Hansel and Gretel: Witch Hunters

dokina.cz
5,2

USA, Německo, 2013, 87 min, od 12 let

Žánr:
komedie, akční, horor, fantasy
Režie:
Tommy Wirkola | celý štáb
Hrají:
Gemma Arterton, Jeremy Renner, Famke Janssen, Peter Stormare, Ingrid Bolsø Berdal, Derek Mears, Thomas Mann | všichni herci

„Dvojka“ Perníkové chaloupky je bez diskuse nejoriginálnějším filmovým pokračováním roku. Pokud jste si pod vlivem Němcové, Erbena a bratří Grimmů mysleli, že Jeníček s Mařenkou po upečení čarodějnice žili šťastným životem bez dalších incidentů, šeredně jste se spletli. Svérázný režisér Tommy Wirkola v duchu přísloví „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“, nechal obě děti dospět a začít podnikat v tom, v čem se jako malé proslavily. A že to nebudou žádní nazdárci, potvrzuje i obsazení. Mařenku si zahrála Gemma Arterton, hvězda Prince z Persie nebo bondovky Quantum of Solace, Jeníčkem se stal Jeremy Renner, jeden z představitelů superhrdinských Avengers, nebo následovník Matta Damona ze série o agentu Bourneovi.

Jestli jste jako malí tuhle klasickou pohádku neslyšeli, tvůrci vám ji v průběhu úvodních titulků pro jistotu odvyprávějí. Pak už se ale jde na věc. Ocitáme se v typickém středověkém městečku, které sužují obvyklé dobové problémy, včetně únosů místních dětí, jež prý mají na svědomí čarodějnice obývající okolní hluboké lesy. Zdejší ochránce zákona (Peter Stormare) sice tvrdí, že na to stačí sám, ale očividně si lže do kapsy. Starosta proto pozve na záchrannou misi dvě celebrity, legendární lovce čarodějnic Jeníčka a Mařenku. Sourozenci se pustí po stopách únosců s vervou sobě vlastní a jejich práce brzy začne přinášet výsledky. Bohužel jiné, než jaké by si přáli. Zjistí totiž, že proti nim stojí síly mnohokrát mocnější než všechno, čemu museli doposud čelit. Navzdory Jeníčkově cukrovce (jako malý se jednou přejedl perníkem, chudák!) a Mařenčinu kostlivci ve skříni, o němž se nesluší mluvit, se pustí do boje proti mocné přesile, ale zda se i tentokrát dočkají šťastného konce, je ve hvězdách.

Jeníček a Mařenka – Lovci čarodějnic se pohybují mezi mnoha žánry, pohádka k nim ale patří jen velmi okrajově. Nejlépe žánr asi vystihuje Gemma Arterton, představitelka Mařenky, podle níž jde o fantastickou komedii se spoustou temných podtónů, drastických záběrů a klení. „Jako by to vyprávěl Tarantino,“ říká herečka.

„Dvojka“ Perníkové chaloupky je bez diskuse nejoriginálnějším filmovým pokračováním roku. Pokud jste si pod vlivem Němcové, Erbena a bratří Grimmů mysleli, že Jeníček s Mařenkou ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 288 hlasů

Recenze filmu Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

 • Recenze Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic na MovieZone

  Recenze MovieZone 70

 • Recenze Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic na fffilm

  Recenze fffilm 50

  Když Jeníček s Mařenkou přelstili ježibabu (pardon, čarodějnici) a nacpali ji do pece, jejich příběh neskončil, ale teprve začal. V průběhu následujících 20 let putovali po celé zemi a likvidovali čarodějnice (za peníze, samozřejmě). Jednak totiž umějí zacházet se supermoderními zbraněmi (včetně rotačního šípometu), a jednak na ně z neznámého důvodu nefungují kouzla čarodějnic. Když je osud (a inzerát) přivedou do města Aušpurku, odkud čarodějnice unášejí nějak moc dětí, začne se psát nejosudovější kapitola jejich života. Než se začnete chytat za hlavy, raději ještě výslovně napíšu, že tento film je záměrně debilní a záměrně absurdně legrační. To, co známe jako "Pohádku o perníkové chaloupce" se odehraje během pěti minut před úvodními titulky, a pak následuje zcela nová, originální story. Hardcore splatter gore horrorshow. Tato story nemá téměř nic společného s "Perníkovou chaloupkou" a kdyby se hrdinové nejmenovali "Jeníček" a "Mařenka", asi by to diváka ani nenapadlo. A je to škoda, protože z absurdity příběhu dospělého Jeníčka a Mařenky by se dalo vytěžit mnohem víc, než ty tři - čtyři vtipné hlášky, které ve filmu jsou ("Hlavně kurva neloupejte perníček" atd...). Pokud jste viděli zombie komedii Dead Snow , tak mám ušetřenu spoustu recenzentské práce, protože Jeníček a Mařenka jsou dílem stejného seveřana, Tommyho Wirkoly, a jsou v některých ohledech hrozně podobní. I tentokrát Wirkola vymyslel absurdní premisu (dospělí perníkoví sourozenci / zombie nacisti ve sněhu), která by vydala na špičkové patnáctiminutové YouTube video. A ani tentokrát nedokázal natočit film, který by obsahoval dostatečně hutný obal okolo té absurdní premisy, který by z ní udělal koukatelný celovečerní film. Tentokrát měl Wirkola o něco větší rozpočet, takže ve filmu je víc akčních a trikových scén, které jsou bohužel většinou nastříhány v epileptickém MTV stylu, a tudíž se v nich velmi špatně orientuje. Mařenka (Gemma Artertonová) má za úkol pouze vystrkovat prsa a být ve středověkém latexu sexy, a Jeremy Renner dopadl ještě o něco hůř. Opravdu nechápu, proč se ho někdo pořád snaží obsazovat do badass akčních rolí, když se tváří většinu času jako znuděné štěňátko. Aby byl potenciál patřičně vytěžen, měl Jeníčka hrát například Bill Goldberg: Famke Janssenová a Peter Stormare mají spíš jenom camea. Akční scény jsou slušně brutální a Wirkola má cit pro choreografii rozprskávajícího se slizu a různých částí těl. Ale budování jakékoliv neakční atmosféry, nebo dokonce emocí, mu nejde vůbec. Věcem nepomáhá ani extrémně debilní scénář, který ke konci filmu zcela přestane dávat smysl. Nechci moc spoilerovt, ale hlavní hrdinové buď museli být naprostí kreténi, naprosto se neorientující v terénu, nebo museli v dětství prodělat selektivní ztrátu paměti, o čemž se ovšem nijak nezmiňují. Námět filmu by byl od počátku sympatický, ale musím bohužel konstatovat, že šance zůstala velmi nevyužita...

Trailer k filmu

Související články k filmu Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Poslední lovec čarodějnic - recenze bizarní akce s Vinem Dieselem

  Poslední lovec čarodějnic - recenze bizarní akce s Vinem Dieselem

  25. 10. 2015 12:00 Vin Diesel se svým charismatickým vzhledem dohlíží po stovky let na to, aby nám neubližovaly nadpřirozené síly. Ty, jak název napovídá, reprezentují čarodějnice. Snímek režiséra Brecka Eisnera, který natočil před lety příšernou Saharu, je opět strašlivý. Ovšem s trochou tolerantního přístupu se můžeme báječně více než 100 minut báječně bavit.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Jeníček a Mařenka budou lovit zombie

  Jeníček a Mařenka budou lovit zombie

  8. 9. 2015 16:00 Krátce po uvedení zábavné akční pohádky Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic studio Paramouint oznámilo, že bude pracovat na pokračování. Jsou to již dva roky a teprve nyní začíná být opravdu jasno. Dvojka se konečně začíná hýbat kupředu.

 • Obrázek k souvisejícímu článku: Animovaný Čtyřlístek odsunul Babovřesky na druhé místo

  Animovaný Čtyřlístek odsunul Babovřesky na druhé místo

  12. 3. 2013 11:10 Animovaný Čtyřlístek ve službách krále režiséra Michala Žabky odsunul Troškovy Babovřesky na druhé místo víkendové návštěvnosti českých kin. Stalo se tak zásluhou 43.376 malých i velkých diváků, kteří usedli před filmovými plátny, aby sledovali osudy hrdinů populárního dětského komiksu.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.