Plakát k filmu: Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám How to Lose Friends & Alienate People

dokina.cz
4,0

Anglie, 2008, 110 min

Žánr:
komedie, romantický
Režie:
Robert B. Weide | celý štáb
Hrají:
Simon Pegg, Kirsten Dunst, Jeff Bridges, Megan Fox, Danny Huston, Gillian Anderson | všichni herci

Sidney Young (Simon Pegg) pracuje v Londýně jako novinář pro nepříliš úspěšný bulvární plátek, který si dělá legraci z celebrit toužících po slávě ve světlech snobských večírků. Na jedné straně je hrdý na svůj satirický nadhled a odstup od prostředí, o kterém píše, na druhé straně ho tento povrchní svět slávy a krásných lidí velmi láká. Nečekaně přijde překvapivá nabídka od šéfredaktora prestižního newyorského časopisu ‘Sharps’ - Claytona Hardinga (Jeff Bridges), aby pro něj Sidney pracoval. Ten s velkými očekáváními uniká ze stereotypu „domů - do práce – domů“ a po hlavě se vrhá do víru newyorských večírků. Ne vše je ale v nové práci takové, jaké si představoval. Je zklamaný upjatou atmosférou, která zde panuje a rozhodne se nudným prostředím pořádně zatřást. Sidneyho bezstarostný přístup a nejapné vtípky rozčilují jeho přímého šéfa Lawrence Maddoxe (Danny Huston) až nakonec vyústí v zákaz dělat s celebritami rozhovory a cokoliv o nich psát.

Rebelující Sidney, opovrhující systémem, který mu zakazuje chovat se a mluvit, jak mu zobák narostl, bez skrupulí ukazuje svůj despekt k těm vlivným nahoře, včetně královny newyorského PR, Eleanor Johnson (Gillian Anderson). Jeho neochota zařadit se do davu a sekat latinu je nečekaně nalomena, když potká krásnou herečku Sophii Maes (Megan Fox), kterou Eleanor také zastupuje. Sophie se na večírku objeví téměř jako Afrodita vystupující z vody a Sidney je ztracen. Jak moc se dokáže ponížit, aby jí mohl být alespoň nablízku? Kolegyně Alison užasle sleduje, jak se poblázněný Sidney potácí od jednoho trapasu k dalšímu. Sidney si postupně šlape slizkou cestičku na vysněný vrchol světa celebrit, ale má před sebou ještě dlouhou cestu, na jejímž konci je srdce té pravé, které kvůli své hlouposti ztratil.

Námětem pro film byla kniha Tobyho Younga z roku 2001, ve které zachytil vlastní zážitky, kdy koncem 90. let odešel z Londýna pracovat do prestižního časopisu Vanity Fair v New Yorku. Ani ne po dvou letech byl odtud vyhozen. Sám k tomu říká: “Ve Vanity Fair mi to opravdu nešlo. Naprosto jsem nepochopil, co to znamená být novinářem v New Yorku. Myslel jsem si, že budu v práci na chodbě potkávat přátelské vtipálky, kteří jen tak přeletují z kafíčka s modelkou na oběd se slavným hercem. Místo toho tam na mne čekala uzavřená společnost, dodržující striktní pravidla. My z Evropy máme pocit, že v Americe jsou všichni uvolnění a neformální. Opak je pravdou – Londýn je takový, zatímco v New Yorku si připadáte jako v upjaté době královny Viktorie.”

Sidney Young (Simon Pegg) pracuje v Londýně jako novinář pro nepříliš úspěšný bulvární plátek, který si dělá legraci z celebrit toužících po slávě ve světlech snobských večírků. ... celý popis

Trailery Fotogalerie
Hodnocení uživatelů: 351 hlasů
  • -
  • -
  • -

Recenze filmu Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám

  • Recenze Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám na fffilm

    Recenze fffilm 40

    Sidney Young je mladý, nespoutaný, nevycválaný, britský bulvární pisálek. Dostane velkou šaanci ve velkém newyorském časopise, kde má mít na starosti klepy o hollywoodských hvězdách. Bohužel, jeho nevycválanost a absence servítků nenachází pochopení u konformního šéfa (Jeff Bridges) - byť tento byl před dvaceti lety jako Sidney. Další problém spočívá v Sidneyho ne-zcela-pochopitelném love/hate vztahu s editorkou (Kirsten Dunstová) a v jeho touze po sexu s mladou hvězdičkou (Megan Foxová). Tento film má svým námětem hodně společného s vydařeným Ďábel nosí Pradu . Podobně jako Ďábel nosí Pradu vznikl i tento film na motivy autobiografické knihy skutečného člověka . Rozdíly jsou pouze v tom, že se odehrává ve světě filmu a showbyznysu místo ve světě módy, a že není dobrý. Simon Pegg (brzy ho uvidíme jako mladého Scottyho v novém Star Treku ) je velmi zdatný komik a v tomto filmu se velmi snaží, což je chvályhodné, protože téměř nesleze z plátna. Bohužel, Dunstová je slabší, Bridgesova role je pouhé cameo a Megan Foxová, ať je jakkoliv hot, hraje v tomto filmu dost hrozně. Úplně nejzákladnějším problémem této komedie ovšem je námět a scénář. Nepopírám, že jsem se dočkal několika fajnových hlášek (přejatých doslova z knihy?) a několika scén s dobrým komediálním timingem. Hlavní hrdina se ale od začátku chová jako debil, místy jako vyloženě zlý a zákeřný debil, a divák nemá nejmenší důvod, proč by mu měl fandit dříve než v posledních pěti minutách, kdy z ničeho nic přestane být debil. Tón filmu velmi divoce osciluje mezi několika polohami od seriózní romance po grotesku a v nejednom okamžiku jsem zíral na nečekané zvraty s otevřenou pusou a říkal jsem si, jestli omylem promítač nevynechal pár vteřin nebo minut filmu. Některé velmi zásadní scény totiž ve filmu vůbec nejsou, nebo jsou odbyty zběžnou montáží, zatímco v jiných okamžicích se film strašně vleče a ne-moc-dobrý režisér (dosud točící televizní seriály) se dlouhé minuty babrá v komediálních situacích, které přestanou být vtipné už po pár sekundách, nebo nikdy vtipé nebyly. Extrémně talentovaný režisér by mohl v této situaci ledacos zachránit, ale Robert B. Weide jím není. Ale humor je subjektivní, že ano...

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.